Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Borsaya kote olan şirketlere portföy yönetim şirketleri de yatırım yaptı. Şu anda enerji alanında doğrudan faaliyet gösteren yaklaşık 10 şirket var. Dolaylı olarak holdinglere baktığımız zaman bu sayı biraz daha yukarı çıkabiliyor. Holdingler ve doğrudan borsaya kote olmuş bu şirketlerin piyasa değeri de yaklaşık 7 milyar dolar. Bu rakamı, piyasada işlem gören kısmı için ifade ettim. Demek ki biz bu kanaldan bir şekilde zaten enerji sektörünün finansmanını yapabiliyoruz. Beklentimiz, bu alandaki şirketlerin sayısının biraz daha artması. O nedenle önümüzdeki günlerde daha fazla sayıda borsaya gelmiş, halka açılmış şirketi görmek istiyoruz. İşi açıkçası bu alanda yatırım yapmak da istiyoruz. Bunun bazı eksikliklerini de hissediyoruz.

Birçok ülkeye baktığımız zaman ABD’de, Avrupa’da, Uzakdoğu’da özellikle enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmış, enerji temalı yatırım fonlarının olduğunu görüyoruz. Henüz Türkiye’de bu tema ile kurulmuş fonlar mevcut değil. Ama bu alanda özellikle borsaya kote olmuş şirket sayısında artış olursa, bizler bu alanda uzun dönemde yatırımcılarımızda pozitif getiri olacağı düşüncesiyle yatırım yapmak ve fonlar oluşturmak istiyoruz.

Enerji sektörüyle yolumuzun kesişeceği bir diğer alan ise doğrudan enerji ile ilgili konulara yatırım yapmak. Bu dünyada genel olarak emtia tanımı içerisinde gerçekleştiriliyor ama emtianın alt segmentlerinden biri de enerjidir. Daha çok petrol ve doğalgaz vadeli kontratlarında yatırım fonlarının yoğunlaştıklarını gözlemliyoruz. Bu konuda Türkiye’de de önümüzdeki dönemde açılım olursa, Türk yatırımcısının da buna ilgi duyacağını düşünüyorum. Bunun çünkü doğal bir hedge tarafı da var. Türkiye doğal olarak bakıldığında enerji ithalatçısı bir ülke ve Türkiye’de bir şeyler doğru gitmediği zaman ya da enerji fiyatları çok hızlı yükseldiği zaman makroekonomik açıdan bir şekilde olumsuz etkileniyoruz. Oysa enerji yatırımları yapan ülkelerin ya da enerjiye sahip olan ülkelerin böyle durumlarda kazanımlarının olduğunu gözlemliyoruz. Türk yatırımcısı da böyle bir ekonomik konjonktürde elinde bu tip emtiaya, doğrudan enerji kontratlarına yatırım yaptığı takdirde, dönüp kendisine doğal bir hedge de sağlamış olacak diye düşünüyorum.

Bu bahsettiğim alanlarda önümüzdeki günlerde sermaye piyasalarının büyümesine paralel olarak portföy yönetim şirketlerinin faaliyetlerinin artacağını ve bu alandaki yatırımlarının da hızla çoğalacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz