Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Nezir Ay Şu anda zaten Türkiye, 400 kilovolt’luk iki hatla Bulgaristan’a bağlı. Bir hatla da Yunanistan’a bağlıyız. Gürcistan’la yine 400 kilovolt’luk back-to-back sistem üzerinden bağlantı bitmek üzere. Onun dışında Suriye ile 400 kilovolt bağlantımız var. Oraya da bir back-to-back sistem planımız var. Irak’la yine 400 kilovolt bağlantımız olacak. İran’la 400 kilovolt bağlantımız var ve ona da back-to-back sistem planımız bulunuyor. Ayrıca Gürcistan tarafı da bitmek üzere.

Kısaca Türkiye’nin tüm çevresiyle bağlantıları var. Bunlara back-to-back sistem konma planını yürütüyoruz. Back-to-back dediğimiz sistem, birbirlerinin dengesizliklerinden, değişiminden etkilenmeyecek şekilde çalışıyor. Buradaki amaç ve hedefimiz, biraz önce söylendiği gibi gerçekten bir enerji hub’ına cevap verecek şekilde planlanıyor. Biraz önce de belirttiğim kalıcı sözleşmeler de yapıldığında zaten bunlar 1000 megavatlar seviyesine de gelecek.

Bizim şu anda piyasa birleştirme mekanizmasına uygun bir sistem çalıştırıyoruz. Ancak bununla da yetinmedik. Üniversitelerle işbirliği yaptık. Kendi yatırımımızı kendimiz yaptık. Yani gün öncesi piyasasını şu anda çalıştırdığımız sisteme paralel bir şekilde sonuç verecek bir sistemi zaten geliştirdik. Ama bu yeterli mi? Yeterli değil. Biz sadece elektrik piyasası olarak bakmıyoruz. Yarın gaz veya diğer ürünler de EPİAŞ’a gelecek. O zaman ne yapmamız lazım? Yelpazeyi genişletmemiz lazım. Nasdaq ile görüşmelere devam ediyoruz.

Nord Pool ile görüşmelere devam ediyoruz. Ancak tabii ki Nasdaq ile geldiğimiz noktada şöyle bir durum söz konusu. Nasdaq’ın şu anda bize teklif ettiği sistem, bizim kullandığımız sistemin çok gerisinde. Şu anda kullandığımız web tabanlı sistemle piyasa katılımcımız bilgisayarından istediği zaman girebilir. Ama Nasdaq’dan alacağımız sistemde, ancak tanımlanmış bir terminal üzerinden girebiliyorsunuz. Yani sadece işyerinden. Onun dışında işlem yapamıyorsunuz.

Nasdaq’ınkini kabul etmiyoruz ama türev piyasalarla organize olabilecek, entegre edilebilecek çalışmalara da tabii ki ihtiyacımız var. O zaman bunu nasıl yapabiliriz? Nord Pool ile işbirliği yapabiliriz. Nord Pool’da SESAM uygulaması var. Ya Almanya ve Fransa’nın kullandığı Cosmos denilen optimizasyon sistemi var ya da Nord Pool’un kullandığı SESAM sistemi var. Eğer bunlar birbirleriyle entegre olabiliyorsa, bizim de o noktaya kadar onların argümanlarını kullanacak seviyeye gelmemiz lazım. Üniversitelerle, akademisyenlerle yaptığımız optimizasyon çalışmaları da gösteriyor ki yürüttüğümüz çalışmalar bizi o noktaya getirebilecek seviyede. Buna rağmen yine de elbette ki işbirliğine her zaman ihtiyacımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz