Fikri ve Sınai Haklar nasıl karunmalı?

Tüketici ve ekonomi nasıl korunuyor?

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fikri ve Sınai Haklar nasıl karunmalı?
Dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’nin hedefi, ilk 10 ekonomi arasına girmek. Bunun yolu da teknolojik dönüşümden, inovasyondan ve yatırımdan geçiyor. Bu noktada fikri ve sınai hakların korunması, kritik önem taşıyor. Rakamlar, geçmişe göre umut verici ama dev yarışta Türkiye’yi hızlandıracak kadar yeterli değil. Örneğin Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü verilerine göre 2011’de Türkiye’de 4 bin 113 patent başvurusu yapıldı. Aynı yıl bu rakam ABD’de 503 bin 582, Çin’de 526 bin 412, Japonya’da ise 342 bin 610 oldu. Yaşayan patent sayısında da benzer sonuçlar var. ABD 2,1 milyon, Japonya ise 1,5 milyon yaşayan patent sayısıyla dünya liginde ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ise bu rakam 7 bin 565. Kısaca Türkiye’nin marka ve patent bilinci açısından oldukça gerilerde olduğu görülüyor. Bunlara ek olarak işin hukuki, yasal ve toplumsal boyutları da var. Peki Türkiye bu anlamda olması gereken yerde mi? Eksikler neler? Neler yapılması gerekiyor? Bu soruların yanıtını “Tüketici ve Ekonomi Açısından Fikri ve Sınai Haklar” konulu toplantımızda aradık.

İstanbul Edition Hotel’de düzenlenen etkinlikte, uygulamadaki sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Capital & Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in yaptığı toplantıya; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit, TOBB Marka Vekilleri Meclis Başkanı Kaan Dericioğlu, Galatasaray Üniversitesi Ticaret Hukuku Profesörü Hamdi Yasaman, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği Türkiye Başkanı Nazlı Korkut ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve marka danışmanı Fatoş Karahasan konuşmacı olarak katıldı.

M. Rauf Ateş
Capital ve Ekonomist dergileri olarak organize ettiğimiz fikri haklar konulu toplantımıza hoş geldiniz. Bugün tüketici ve ekonomi açısından fikri haklar konusunu ele almak istiyoruz. Amacımız, bu önemli konuya dikkat çekmek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile başlamak istiyorum. Sayın müsteşar, fikri ve sınai mülkiyet hakları bakımından Türkiye hangi noktada? Nasıl iyileştirmeler yapıldı? Tartışmaya altyapı oluşturması bakımından bize bir giriş yapar mısınız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz