Rekorla kapanan 2012'nin ardından tahvil bono ihraçları

2012 yılsonu itibarıyla 24 milyar dolar (42 milyar TL) seviyesine ulaştı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekorla kapanan 2012'nin ardından tahvil bono ihraçları

- İhraç için gerekli dokümantasyon hazırlıklarının eksiksiz bir şekilde yürütülmesi,
- Şirket üst yönetiminin süreci desteklemesi ve roadshow’a yatırımcı beklentilerine cevap verecek şekilde hazırlanması,
- Yasal süreçlerin takibi,
- Doğru zamanlama,
- Gerekmesi durumunda roadshow öncesi ve tahvilin vadesi süresince araştırma raporu yayınlanması,
- Talep toplama sonrası yatırımcı tabanının yaygınlığı,
- İkinci el piyasadaki likidite ve fiyatın takibi. Ancak belirtmek gerekir ki piyasa henüz gelişmekte olduğundan halen oldukça kırılgan, henüz yüksek getirili (high yield) riskli ihraçlara yönelik talep sınırlı ve geri ödemelerinde sıkıntı yaşayan kurumlarla karşılaşılması (default durumu) piyasada tedirginlik yaratabilir. İş Yatırım olarak kredi derecelendirme yaptırılmasını ve halka arz yöntemini tercih ederek şeffaflık, bağımsız denetim ve paylaşılan bilgi düzeyini yüksek tutmayı tüm ihraççılarımıza öneriyoruz. Tahvil ihracının hisse senedi halka arzı öncesinde şirketlerin hazırlık sürecini destekleyen ve onları halka açık şirketlerin sermaye piyasaları mevzuat ve yükümlülüklerine hazırlayan iyi bir ön hazırlık olduğunu da belirtmekte fayda var.

İş Yatırım olarak özellikle büyük ölçekli bankaların ihraç tavanlarına ulaşmaları nedeniyle 2013 yılında piyasanın yaklaşık yüzde 20 artışla 5055 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Cari durum itibarıyla yılın ilk 3 ayında gerçekleşen 10,6 milyar TL düzeyine ulaşan birincil piyasa hacmi, bu beklentinin makul olduğunu bize gösteriyor.

Finansal kesimin yanı sıra holdinglerin bünyelerindeki finansal iştirakler dışındaki şirketlerin de sermaye piyasalarından borçlanma alternatifini değerlendireceklerini ve özellikle fon ihtiyacı olan inşaat sektöründen başlayarak üretim şirketlerine doğru pek çok sayıda yeni ihraççının piyasadan borçlanmasını bekliyoruz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.