2012 ihracatında hedef 1 milyar dolar

Erhan Özmen'le ihracat gelişimini, yeni pazarları ve hedefleri konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2012 ihracatında hedef 1 milyar dolar
2005 yılında un sanayicileri Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu çatısı altında toplandı. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, 350 üyeleri olduğunu söylüyor. Hedeflerini "2012'de 1 milyar dolar ihracat" olarak açıklayan Özmen, yeni pazarlar konusunda Ekonomi Bakanlığı ile görüşüldüğünü belirtiyor. Özmen, "İlk izlenimlerimize göre, Doğu Avrupa, Latin Amerika, Orta, Doğu, Kuzey Asya ve Okyanusya'da yer alan eski ve yeni ülkelere ihracat yapabilme kapasitemiz mevcut. Güney Doğu Asya'da ise daha aktif olabilmemiz ise mümkün" diyor. Özmen'le ihracat gelişimini, yeni pazarları ve hedefleri konuştuk.

TUSAF’ın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Uluslararası çalışmalarınız varsa bahseder misiniz?
- 2007    yılında önemli sağlık sorunlarından “Anemi" ve “Spina Bifida”ya karşı mücadelede en etkin çözüm olan “Unun Zenginleştirilmesini” UNICEF ve ABD Una Değer Katma Girişimi (FFI) ile birlikte ele aldık. Sağlık Bakanlığı ve Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız bu projeye ciddi destek veriyor. Unun zenginleştirilmesinin zorunlu olması yolunda yasal zeminin oluşturulması çalışmalarımız devam ediyor. 2008 kongremizin gündemini ise, çok önemli bir sosyo/ekonomik soruna, ekmek israfına ayırdık. TOBB ve TMO Genel Müdürlüğü ile müştereken düzenlediğimiz bu kongrede de, her yıl yaklaşık 1 milyar TL’lik bir kaybın önüne geçmek için kamuoyunu aydınlatma görevini üstlendik. Çağdaş bir sivil toplum kuruluşu olarak sosyal sorumluluk yükümlülüğümüz çerçevesinde büyük bir üzüntüyle öğrenmiş olduğumuz Pakistan’daki felaket için üyelerimizin işbirliğiyle yardım kampanyası başlattık ve yerine getirdik. Son olarak 2012 Kongremizi Antalya’da gerçekleştirdik. Buğday, Un ve Ekmek konulu, 29 Mart-1 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen kongremize yurtiçinden ve yurtdışından toplam 610 katılımcı geldi. Ayrıca kurulan sergi alanında 38 firmanın standı yer aldı. Avrupa Un Değirmencileri Birliği, UNICEF, Amerikan Buğday Birliği, Uluslararası Hububat Konseyi gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerinin konuşmacı olarak yer aldığı kongremizde buğday, un ve ekmek konulan gerek ticaret gerek yeni teknolojiler, gerekse ilgili yasal düzenlemeler açısından detaylı bir şekilde ele alındı. Bu yıldan başlamak üzere Türkiye’de sektörümüz için mesleki eğitimin öneminin artacağı ve üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi yönünde çok önemli bir adım olan “Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi” eğitim programının 2012-2013 döneminde başlatılmasını planlamıştık. Kongremiz kapsamında konuşmacı olarak davetli olan Kansas Eyalet Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi arasında da bir işbirliği ön protokolü yapıldı ve ileride sektörümüzün ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacını dünya standartlarında sağlama yönünde ilk adım atılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.