Mersin geleceğin Marmara'sı olmaya aday

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı fierafettin Aşut Capital’in sorularını yanıtladı

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mersin geleceğin Marmara'sı olmaya aday

En çok şirket açan ilk 3 ilden biri oldu. Yani Mersin hem istihdam yaratan hem de girişimci yaratan bir kenttir. Mersin ekonomisi 2008 ve 2009 küresel krizinde bile üretimini kesmedi ve tüm illerde ihracat düşerken biz en azından var olanı koruduk. Resmi rakamlarla ihracatımız 1.5 milyar dolara yaklaşıyor gibi görünse de reel göstergeler bunun çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Mersin geleceğini bir masanın ayakları gibi 4 kısma ayırdı. Mersin sanayide, turizmde, lojistikte ve tanm-gıda da bölgeni lider kenti. 10 yıllık perspektifte dünyanın lider kentleri arasına girecek.

Son yıllarda il ekonomisinde yeni açılımlar oldu mu? Örneğin lokomotif sektörlere yenileri ekleniyor mu? Önümüzdeki birkaç yılda atağa geçecek sektörler hangileri, bu sektörlerde şu anda nasıl bir hareketlilik yaşanıyor?
-
Dünya standartlarında gıda ve tarım üretimi yapıyoruz. Hinterlatımız ile birleştiğimizde tam anlamıyla bir ekonomi bölgesiyiz. Bölgemizde demir-çelik üretimi var. Ciddi anlamda bir enerji nakil bölgesiyiz. Cam sanayinin merkeziyiz. Yan sanayimiz çok güçlü. Ve tüm bunları dünya ile buluşturan dış ticaret şirketlerimiz var. Türkiye’nin en büyük ikinci limanına ve liman içine giren demir yoluna sahibiz. 36 ay sonra, hükümetimizin planladığı Türkiye’nin en büyük ikinci havaalanına sahip olacağız. Bilgi üreten üç üniversitemiz ve bu bilgileri ürüne dönüştüren Teknoparkımız var. Turizm değerleriyle, Devlet Opera Balesiyle, uluslararası festivalleri ile muhteşem bir sosyal yaşamı var. Daha ne olsun? Bir yatırımcının gelmesi için başka ne gerekir ki? Eksik olan tek şey bürokrasinin iş dünyasının hızına ulaşmasıdır. Mersin özelinde yatırımcıya arazi tahsisinin bir an önce hızlandırılmasıdır. Havaalanı, Konteyner limanı, D-400’e paralel yollar gibi Kamu yatırımlarının acilen tamamlanması ve Yerel yönetimlerini daha etkin çalışması ve merkezi hükümetin desteği ile kamudan maddi bir şey beklemeyen Lojistik Merkez, Tarım-Gıda Teknopark ve Kurvaziyer İskelesi yatırımlarının hızlanmasıdır.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı    Şerafettin Aflut
“SIKINTILARIMIZ DOĞUM SANCISI”
EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLK 3 KENTTEN BİRİ OLACAK

Mersin ekonomide niceliğe değil niteliğe bakıyor. Balon gibi büyümek değil, içi dolu büyümek ve kalkınmak istiyor. Hedeflerimiz buna yönelik. Mersin uluslararası örgütlerde karar verici bir kent konumunda. Girişimcilerimiz bu güce ve kültüre sahip. Mersin 10 yıl içinde Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilk 3 kentinden biri olmayı hedefliyor. Mersin, aynı zamanda bölgesinde bir dış ticaret ve lojistik merkezi olacak. Öncü olduğu tarım-gıda sektöründe yarattığı ileri teknoloji ve katma değerle verimliliği zirve yapmış bir kent haline gelecek. Şehrimiz realist bir turizm stratejisi ile sokaktaki esnafının para kazandığı bir alternatif turizm merkezi konumuna yükselecek. Mersin doğru bir sanayi stratejisiyle çevre dostu bir sanayi kenti olacak. Mersin'in potansiyeli ve kaderi budur.
10 YIL OLAĞANÜSTÜ GELİŞMELERE GEBE
Biliyoruz ki, bir kent sadece fabrika açarak, sanayi üretimi ve ticaret yaparak dünya kenti olmaz. Kentlere ruh veren ve onları bir dünya kenti yapan unsur, tüm bunları kültür, sanat ve sportif değerlere entegre etmektir. Kültüre sanata değer vermeyen bir şehir de dünya kenti olamaz. İşte Mersin'in 2023 vizyonu budur. Kültür ekonomisi denilen, kentin sosyal değerlerini ekonomik değerlerle bütünleştirmek ve gerçek anlamda bir dünya kenti olmak. Mersin önümüzdeki 10 yıl olağanüstü gelişmelere gebe. Sıkıntılarımızsa doğum sancısı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz