Payas'ın tarihi değerleri

Payas, kültür turizmi meraklılarına çok şey vaat ediyor.

1 TEMMUZ, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Payas'ın tarihi değerleri


Kervansaray
Dua kubbesinin doğu kısmındaki büyük kapı. kervansaraya giden bir koridora, koridorun loşluğu kervansarayın geniş avlusuna açılıyor. Burası  Türkiye'nin en büyük kervansarayı. Kervansarayın, gökyüzünü adeta kucaklayan hat kafileleri ve ticaret kervanları geldiğinde şenlenen bu geniş ve üstü açık avlusu, kuzey, güney ve doğu yönlerinden önü revaklı olarak çevrelenmiş. 'U' şeklindeki kervansaray yolcuların loplu olarak dinlendikleri kısım.

ŞİFALI MERYEM ANASUYU
Sincan yaylası mevkiindeki Şifalı Meryem Ana Suyu şifalı kabul ediliyor. Yöre halkı, suyun cilt hastalıklarına iyi geldiğini söylüyor. Suyun bulunduğu alanda, birde kilise kalıntısı bulunuyor Rivayete göre: Meryem Ana ve Hz, İsa. pınarın bulunduğu yerde konaklamış ve vaftiz yapmış. Bölgenin hıristiyanlar  tarafından uzun yıllar boyunca ziyaret edildiği sanılıyor.

MAHALLE MEKTEBİ
Hamamın batı duvarına bitişik olan ve kapıları cami tarafına açılan, iki odalı ve Ön kısmı üç revaklı yapı, mahalle çocuklarının eğitim aldığı Mahale Mektebi. Bu yapı, külliyenin yolcu ve ticaret akışından en az etkileneceği bit noktasına İnşa edilmiş ve eğitim gören çocukların rabatça zaman geçirebilecekleri biraları bırakılım;.

CİN KULE
Osmanlı, Akdeniz üzerinde hâkimiyet sağlanması için 1568'd e Payas a tersane ve liman kurulmasını kararlaştırmıştı. Açık denizlerden gelebilecek saldırılara karşı liman ve tersaneyi rahatça savunabilmek ve Pay as'ta ki kale ve külliye için bir ön savunma hattı oluşturmak amacıyla, Üzeyir Beyi ve Kadısı'na bir emirname gönderildi: 'Payas sahiline İstanbul'daki Kız Kulesi tarzında bir kule inşa edilmesi ve içine yeterli sayıda lop ve sipahi askeri konulması' emredildi, 1577'de Cin Kule inşa edildi. Kule, Sokolltı KülIiyesifae yaklaşık 650 mette uzaklıkta ve kuzeybatı yönünde bulunuyor.

İPEKYOLU KÖPRÜSÜ
Arasta içinden geçen kervan ve hac yolu, güney kapısından çıktıktan sonra Payas Çayı'na varır. Bu çay üzerinde yapılan üç gözlü, kemerli köprü İpek Yolu ticaretinin Külliye'ye bağlandığı kısmı oluşturuyor.

10. YIL ANITI
Hatay'ın Türkiye'ye katıldığı 1939 yılma kadar. Payas, bir sınır şehriydi (Payas Çayı sınır). 1933 yılında Cumhuriyet'in 10'uncu yılında Payas halkı bir ilke imza atarak sınıra yakın bir alanda şenlikler düzenleyerek 10. Yıl Anıtı'nın açılışını yaptı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.