Sanayide değişim rüzgarı esiyor

Eskişehir sanayisinde değişim rüzgarı esiyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayide değişim rüzgarı esiyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Türkiye’nin En Çevreci Organize Sanayi Bölgesi’ seçilen Eskişehir OSB, sunduğu imkanların yanı sıra arsa fiyatlarının metrekaresinin tüm hizmet bedelleri dahil 80 TL olmasıyla da yatırımcılar için büyük bir avantaj sağlıyor. Şu an 500 firmanın faaliyet gösterdiği ve 55 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de yeni yatırımlar için arsa tahsisleri sürüyor. Bölgedeki yatırım iklimi, yerli firmalar kadar yabancı yatırımcıları da çekiyor. Bugün, farklı alanlarda 16 yabancı firmanın faaliyet gösterdiği OSB’de havacılık, taş ve toprak sanayi, metal ana sanayi, tarımsal sanayi, otomotiv sanayi, metal eşya sanayi, motorlu taşıt araçları ve aksamları imalat sanayi, kimya, kauçuk ve plastik sanayi, gıda sanayi yatırımları öne çıkıyor.

YILDIZI PARLAYAN ŞİRKETLER
Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Eskişehir’de sanayinin sektörel dağılımı incelendiğinde tek bir sektörün değil, genelde yüksek katma değer yaratan birçok sektörün gelişme gösterdiği görülüyor. Eskişehir'de faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin il sanayi içindeki paylarına bakıldığında ise makine imalat ve metal eşya sanayi ilk sırada yer alıyor. OSB içindeyse makine imalat ve metal sanayinin payı yüzde 50'ye kadar çıkıyor.

Öte yandan Eti, Sarar Giyim, Kılıçoğlu Kiremit, Tülomsaş, TEI, Arçelik Buzdolabı İşletmesi, Hisarlar, EJS Jant, Estuz, Eriş Helva, Demirer Kablo, Doruk Ev Gereçleri gibi köklü şirketlerin faaliyet gösterdiği Eskişehir’de son dönemde yıldızı parlayan pek çok şirket de bulunuyor. Savronik, Yükseliş Makina, Küpeliler, Arıkan Kriko, Alp Havacılık, KYK Yapı Kimyasalları, Ata Döküm ve Akar Makine bunlar arasında yer alıyor.

KOBİ-OSB KURULDU
Eskişehir Sanayi Odası OSB’nin de yönetim kurulu başkanı olan Savaş Özaydemir, Eskişehir sanayinde ileri teknolojiyi öne çıkaran, Ar-Ge’ye çok daha fazla ağırlık veren ve her alanda inovasyona yönelen bir sanayi yapısının ortaya çıkması için çalıştıklarını vurguluyor.

Bunların yanı sıra, Eskişehir OSB’de kesintisiz elektrik için doğalgaz elektrik santrali de kurarak sanayicilerin hizmetine sunduklarını ifade eden Özaydemir şöyle devam ediyor: “Yüksek hızlarda fiber optik internet altyapısıyla hizmet veren internet servissağlayıcı Eso-es.net firması ile yüksek hızda internet hizmetini, ayrıca lojistik konusunda hizmet veren ve bu alanda örnek bir tesis olan lojistik merkezini hayata geçirdik. Aynı dönemde yine OSB’de iş ve ticaret merkezini, KOBİ’lerin sanayi ile bir arada çalışması ve daha hızlı gelişmeleri amacıyla ülkemizde ilk kez kurulan ve şimdilerde model olarak gösteren KOBİ-OSB'yi kurduk. Bugün burada 98 firmanın faaliyete geçmesini sağladık. Yine bu dönemde çevreye verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak OSB'nin tüm atık suyunu arıtan atıksu arıtma tesislerini kurarak hizmete açtık ve bu dönemde Türkiye’nin en yeşil ve en çevreci OSB’si seçilerek, çevreye verdiğimiz önemi resmi olarak da tescilledik.”

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ
Eskişehir sanayinin teknolojik dönüşümüne katkı veren en önemli merkez olarak Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi gösteriliyor. Türkiye'de daha üniversite sanayi işbirliğinin nasıl olacağı konuşulurken Eskişehir'de bu işbirliği üniversitelerle gerçekleştirilmiş bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz