İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum

Sani Şener’le fizik tutkusunu, çok çalışmasına rağmen enerjisini yüksek tutmak için neler yaptığını konuştuk:

13.01.2016 15:07:020
Paylaş Tweet Paylaş
İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum
Peki, fiziğe merakınız nasıl başladı?
Yüksek mühendisim. Yüksek lisans çalışmalarımın hepsi de akışkanların mekaniği üzerine. Bu nedenle bayağı fiziğin içindeydim. Astronomiğe, fiziğe ve matematiğe çok meraklıyım. Bunlarla ilgili kitapları çok okuyorum. Ayrıca bu konularda dünyada çıkan yayınları, makaleleri yakından takip ediyorum.
Kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?
Pazar günleri öğleden sonra bir CEO evinde 8 saat fizik çalışıp motive olabilir mi? Ben oluyorum. Pazarları tam 8 saat fizik çalışıyorum.
Fizikte ne üzerine çalışıyorsunuz?
Kuantum mekaniği üzerine çalışıyorum. Bu alana çok meraklıyım, sürekli okuyorum. İnternete girip araştırıyorum. Bu alandaki en son çıkan yayınları takip ediyorum. Ancak kesinlikle kuantum fiziğinde uzmanım demiyorum. Sadece meraktan okuyorum.
 Fizikte sizi en çok ne etkiliyor?
Kuantum fiziğinin pratikteki uygulamalarına çok meraklıyım. Elinizdeki iPhone’u biliyorsunuz, bunu kullanıyorsunuz. Ancak elinizdeki iPhone’un nasıl çalıştığını bilmenin, elektronların nasıl bilgiyi taşıdığını anlamının çok önemli olduğuna inanıyorum. Son dönemde bu konulara merak saldım, bunları okuyorum.
Bunları anlamak neden çok önemli?
Çünkü ben fiziğin her çözülen probleminin yarattığı teknolojinin ve bunların yarattığı ürünlerin bundan sonra ekonomiye damgasını vuracağına inanıyorum. Aslında bugün tüm dünyada inovasyon dediğiniz hadise fizikten geçiyor. Baktığınızda benim fizik ya da matematik çalışıp çalışmadığım hiç kimseyi ilgilendirmez. Ancak gençlere rol model olmak istiyorum. Türkiye’de temel bilimlerde okuyan öğrenci sayısı son derece az. Geçenlerde bir gazetede üniversitelerin matematik, fizik, kimya gibi temel bilimler bölümlerinde 80 bin kontenjanın boş olduğunu okudum. O kadar yazık ki...
Gençler sizden örnek alıyor mu peki?
Kongreler düzenleyerek inovasyon yapılmaz. Türkiye’nin inovasyon hamlesi yapması için fizik ve matematik bölümlerinden mezun olmuş genç beyinlere ihtiyacı var. Çocuklar ancak fizik, kimya, matematik gibi temel bilimlerde okuyarak yepyeni şeyler bulabilir. Ben buna inanıyorum. Bu nedenle gençlere örnek olmak istiyorum. 
Fiziğin sizin kendi hayatınıza faydası var mı?
Olmaz olur mu! En önemlisi fizik çalışarak beynimi açıyorum. Beyni açmak için bunlar çok önemli. 
Sabah kaçta kalkarsınız? Ofise kaçta gelirsiniz? 
Eskiden ofise çok daha erken geliyordum. Şimdi daha geç geliyorum. Artık 8:30’da ofiste oluyorum. 
Eskiden işe kaçta başlardınız? 
Eskiden Atatürk Havalimanı’nı yaparken 6:30’da şantiyeye gelirdim. Bu durum 22 ay boyunca sürdü. Akşam 11’de de çıktım. Çalışma tempomu çok anlatmama gerek yok. Bunu herkes biliyor. Herkesten biraz fazla çalışırım. Hayatımda her türlü olanağa sahibim. Ancak yoğun çalıştığım için bunları az kullanabiliyorum. 
Rallilere katılıyordunuz. Bu hobiniz hala devam ediyor mu? 
Eskiden ralliciydim. Ancak 1993 yılında Bodrum Rallisi’nde büyük bir kaza yaptım. Ondan sonra ralliyi bıraktım. Bunun dışında pek hobim yok. 
Sporla aranız nasıl? 
Yürüyüş yapıyorum. Bebek-Ortaköy arasında yürüyorum. Genellikle hafta sonları yürüyorum. Yürürken TAV’dan da bir sürü arkadaşı görüyorum. İş konuşurum diye benden hızla kaçıyorlar. Hatta bazen sırf bu yüzden yol değiştirdiklerini fark ediyorum. 
Evde en huzurlu olduğunuz yer neresi? 
Bebek’te oturuyorum. Evimin üst katında bir çalışma odam var. Boğaz’a bakıyor, burada kendimi çok huzurlu hissediyorum. 
Çok sık seyahat eder misiniz? 
Çok sık iş seyahati yapıyorum. Yılda 200 gün uçuyorum. Ancak maalesef gezmek için seyahat yapamıyorum. Grup olarak 15 yıldır, Dubai’deyiz. Dubai’deki 10’uncu yılımızda eşimi Dubai’ye götürdüm. Kendisi Dubai’de bir gün boyunca gezdi. Akşam gezdiği yerleri anlattı. Buralara gidip gitmediğimi sordu. Ben de “Bilmiyorum” dedim. O da bana “Dubai’ye gidiyorum deyip bizi mi kandırıyordun” diye sordu. Benim iş seyahatlerim genellikle şantiye ve otel arasında geçiyor. Dünyanın her tarafını geziyoruz ancak turistik gezi yapmaya fırsat bulamıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz