İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum

Sani Şener’le fizik tutkusunu, çok çalışmasına rağmen enerjisini yüksek tutmak için neler yaptığını konuştuk:

13.01.2016 15:07:020
Paylaş Tweet Paylaş
İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum
“HIZLI OLMA FORMÜLÜM”
 “ÇOK ÇALIŞIYORUM”

Hızlı karar veremezseniz hızlı büyümeyi sağlamazsınız. Hızlı karar almak için de bilmeniz gerekiyor. Bilmediğiniz konuda karar alamazsınız. Bilmek kolay değil. Bilmek emek istiyor. Bizim boyutumuzdaki CEO’lara “Ormanı yönet” derler, ben de hep derim ki “Ağaçlarını bilmediğiniz ormanı yönetemezsiniz.” Şirketteki tüm taşıyıcı kolonları bilmeniz lazım.
“MİKRO YÖNETMEM”
Şirkette her şeyi mikro düzeyde bilirim ancak hayatta mikro yönetim yapmam. Bir de çok esneğimdir. Katı insanın tek bir çözümü vardır. Esnek insanın 4-5 tane çözümü olabiliyor.
“ÇOK ÇALIŞIYORUZ”
Deli gibi çalışmak lazım. İnsanlar bir araya geliyorsa deli gibi çalışmaları önemli. Çalışmadan, bilgi sahibi olmadan başarılı olmanız mümkün değil. TAV’da sadece ben değil benim arkadaşlarım da deli gibi çalışıyor. Yönetim kadrosu günde ortalama 14 saat çalışıyor, yılda 200 gün uçuyor.

“TORUNLARIM MÜHENDİS DEĞİL, SANATÇI OLSUN” 
“TORUNLAR HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ”

Kızım ve oğlum evlendi. Kızımın iki kızı, oğlumun ise bir oğlu oldu. Şimdi artık 3 torunumuz var. Zamanımızın büyük bölümü onlarla geçiyor. Torunları çok seviyoruz. Torunlar gerçekten insanın hayatında büyük bir değişiklik yaratıyor.  “ÇOCUKLAR MÜHENDİS OLDU” 
Eşim yıllarca yoğun iş tempomdan dolayı “Çocuklarımı hayatta mühendis yaptırmayacağım” derdi. Ancak sonunda ikisi de mühendis olup çıktı. Kızım endüstri yüksek mühendisi, oğlum da inşaat yüksek mühendisi oldu. Şimdi aile şirketimizde çalışıyorlar. 
“TORUNLARDA İDDİALIYIZ” 
Bu sefer torunlarda iddialıyız. Bizim ailenin önemli bir kısmı doktor, önemli bir kısmı da mühendis oldu. Bunlara baktığımızda hayatta çok yorulduğumuzu gördüm. Bu nedenle torunlarım hayatta daha az yorulsunlar istiyorum. Onları mühendis ya da doktor yaptırmayacağız. 

“FİZİK İNSANIN BEYNİNİ GELİŞTİRİYOR” 

“FARKINDALIK ARTIYOR” 

Fizik insanın beynini çok geliştiriyor. Fizik sayesinde insanın beynindeki çalışmayan hücreler çalışmaya başlıyor. En önemlisi de beyinle vücut arasındaki farkındalığı yakalıyorsunuz. Zihniniz gevezelik etmiyor. Gerçekleri görüyorsunuz. Dünyanın nasıl çalıştığını anlıyorsunuz. 
“MÜHENDİSLER İÇİN GEREKLİ” 
Baktığınızda biz mühendisiz. Biz dünyada uçaklar gibi olmayan şeyleri yaparız. Fizikçiler ise dünyada olanı bulur. Mühendislerin olmayanı yapabilmesi için olanı yani fiziği çok iyi bilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz