"Sıkı Hedefler"

Bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere varmanın sırları

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sıkı Hedefler

ANA FİKİR
Bazıları havanda su dövüp hiçbir yere varamazken bazı insanlar neden çok başarılı olur? Büyük şeyleri başarma bilimini analiz ederken kendilerine sıkı amaçlar belirlemiş ve bu amaçlar için tutku ve azimle uğraşan insanlar görürsünüz. Başarılarına yön veren de işte bu sıkı amaçlardır. Amaçlarınızı doğru belirleyin; bunların hayata geçme meselesi kendi kendine hallolacaktır. Sizi şimdi bulunduğunuz yerden gelecekte olmak istediğiniz yere taşıyacak olan sıkı hedeflerin gücü budur. Olmak istediğiniz yere varmak için sıkı hedefler belirleme alışkanlığını edinin. Beyninizi harekete geçirecek, kalbinize dokunacak, sizi öğrenmeye ve hayatınızda ya da kariyerinizde mutlak bir gereklilik haline gelecek büyümeye yol açacak bir hedefiniz olmaksızın hiçbir şey olmayacaktır.

SIKI HEDEFLER –K-
Eğer sıkı hedeflerinizi önemsemezseniz, onları başarmak için fazla motivasyonunuz da olmayacaktır. Daha fazlasını başarmak için istediğiniz şeyin peşinden diğer her şeyden daha fazla koştuğunuza emin olun. Sıkı hedefler, çok sıkıntı yaratmayacaksa sahip olunması hoş şeyler değildir. Sıkı bir hedef, size hayal edilebilecek herhangi bir hedeften daha fazla değer vadeden bir şeydir. Bu nedenle de onu hayata geçirmenizin önünde hiçbir engel bırakmamalısınız. 

Kalpten istemek :
  Daha fazlasını başarmak söz konusuysa bu soruyu cevaplandırmak bir numaralı görevdir. Eğer bu soruya cevaplarınız aşağıdan biriyse bu hiçbir işe yaramayacaktır:Patronum bunu başarmanın önemli olduğunu düşünüyor. Bu hedefi koymalıyım, çünkü zorundayım.Doktorum, eşim, müdürüm bunun değerli olduğunu söyledi. Sizi ileriye doğru ateşleyecek güce sahip bir hedef belirlemek söz konusu olduğunda, bu cevapların hiçbiri işe yaramayacaktır. Kalpten bağlılık hissettiğiniz bir hedef belirlemelisiniz. Pratikte bu tür bir bağlantı inşa etmenin üç yolu vardır:

1- İçsel motivasyon  yapmayı gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız başarmak için çok daha fazla motivasyonunuz olur. Eğer hedef, kimsenin sizi zorlamadığı ya da ödüllendirmeyeceği boş zamanınızda yapacağınız bir şeyle ilgiliyse gerçek bir içsel motivasyona sahipsiniz demektir ki bu da harika bir şeydir. Yaptığınız şey hakkında tutkuluysanız gerçek bir yüzde 100 çaba çok daha mümkündür. Herkesin itişleri ve çekişleri vardır. İtişler, sizi demotive eden ve enerjinizi emen konulardır. Çekişler ise sizi motive eder ve kendinizi tatmin olmuş hissetmenizi sağlar. İtişler ve çekişler aynı madalyonun iki ayrı yüzü değildir, ancak içsel motivasyonunuzu artırmak için hedeflerinize daha fazla çekiş enjekte etmeli ve hissettiğiniz itişleri de uzaklaştırmak ya da azaltmalısınız.
Sizin için kişisel olarak nelerin itişler ve çekişler olduğunu açıkça belirlediğinizde, günlük rutininize daha fazla çekiş enjekte etmeye çalışabilirsiniz. Kafa yorulacak bazı sorular: Giriştiğiniz bir şeyden vazgeçme hissi duyduğunuz yakın bir durumu açıklayın. Sizi o zaman tükenmiş hissettiren itiş neydi? Kendinizi dünyanın tepesinde ve istisnai biçimde motive hissettiğiniz bir zamanı hatırlayın. Bunun ardındaki itiş neydi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz