Alımla büyüme hızlanacak

2017 ve sonrasında büyümenin satın almalardan geleceğini düşünen ve bu konuda arayış içinde olan pek çok şirket var...

16.05.2017 16:54:410
Paylaş Tweet Paylaş
Alımla büyüme hızlanacak
Özlem Aydın Ayvacı
oaydin@capital.com.tr

CEO’ların 2017 yılı ajandasını ortaya koyan CEO Profil anketinin sonuçlarını geçtiğimiz ocak ayında yayınlamıştık. Bu anketin en dikkat çekici sonuçlarından biri de büyümenin nereden geleceği konusundaki sorumuza verilen yanıtlardı. CEO Profil anketine katılan yaklaşık her 3 CEO’dan 1’i 2017 ve sonrasında büyümenin birleşme ve satın alma işlemlerinden geleceğini düşünüyor. Aralarında Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar, Borusan Lojistik CEO’su İbrahim Dölen ve Netaş CEO’su Müjdat Altay’ın da olduğu pek çok CEO, büyümenin birleşme ve satın almalardan geleceğini öngörüyor. Örneğin Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, 2017 ve sonrasına dair yurt içinde marka satın almaya sıcak baktıklarını belirtiyor ve “Fırsatları değerlendirebiliriz. Satma ya da ortaklık hiçbir zaman gündemimizde yok” diyor. EY Kurumsal Finansman Hizmetleri Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler de Doğuş Grubu, Yıldırım Holding, Yıldız Holding, Arçelik gibi son yıllarda inorganik büyümeye ve yurt dışında satın alımlara odaklanan büyük şirketlerin önümüzdeki dönemde de bu alanda aktif olacaklarını tahmin ediyor. Cantekinler, ayrıca Acıbadem Hastaneleri Grubu’nun, Bulgaristan ile başladığı satın alım sürecine devam etmesini ve bölgesel anlamda da etkisini artırmasını olası görüyor ve şöyle devam ediyor: “Bu şirketlerin yanı sıra özellikle özel yatırım fonlarının ortak olduğu şirketlerin de inorganik büyüme fırsatlarını yoğun bir şekilde değerlendireceğini öngörüyoruz.”

2016’DA BÜYÜK DÜŞÜŞ
2016 yılında Türkiye’de birleşme ve satın alma işlem sayısı ve hacminde önemli seviyede düşüş gerçekleşti. Açıklanan 101 işlemle toplam 4,6 milyar dolar tutarında hacim yaratıldı. Değeri açıklanmamış işlemlerle birlikte toplam hacim yaklaşık 7 milyar dolar oldu. EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, bu durumun temel nedeni olarak, yurt içinde ve bölgede yaşanan güvenlik sorunlarını ve ekonomik sıkıntıları gösteriyor. 2017 yılının işlem hacmi ve yoğunluğu açısından 2016’ya göre göreceli olumlu seyretmesi bekleniyor. Geçen yıl Türk şirketleri yurt dışında 42 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdi. Deloitte Türkiye’nin “2016 Yılı Yurt dışı Birleşme ve Satın Almalar Raporu”na göre Türk şirketlerin yurt dışında gerçekleştirdiği birleşme ve satın almaların toplam işlem hacmi 2,3 milyar dolar oldu. İşlem sayısı geçmiş yıllara paralel seyrederken, işlem hacmi ise son 5 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Bununla birlikte, son 10 yılda Türk şirketlerin yurt dışında gerçekleştirdiği toplam 292 adet birleşme ve satın alma işleminin toplam hacmi 26,3 milyar doları buldu. Doğuş Grubu, Global Liman İşletmeleri, Yıldırım Holding, MNG Holding gibi büyük gruplar, restorancılık ve otelcilik, altyapı ve üretim sektörlerindeki yatırımlarıyla toplam işlem sayısının yaklaşık yarısını gerçekleştirdi. Trakya Cam, Arçelik ve Vestel gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri ise yurt dışında satın alımlarla global pozisyonlarını güçlendirdi. Yatırımcılar genellikle yüzde 100 veya çoğunluk hisse tercih etti. Yılın en büyük işlemi Yıldırım Holding’in 750 milyon dolar değerindeki Puerto Bolivar Harbor satın alımı oldu.

BÜYÜME İŞTAHI SÜRÜYOR

Birleşme ve satın almalar anlamında 2017 yılında yatırım iştahı sürüyor mu? Alexion Management Partners CEO’su Dr. Sezai Kaya, 2017’de şirket büyümelerinin baskılandığını söylüyor ve istisnai bazı şirketler dışında organik büyümenin çok sınırlı kalacağını belirtiyor. Kaya, satın alma ve birleşme işlemlerinin geçmiş yıllara göre azalsa da önemini korumaya devam edeceğini ifade ediyor. İnorganik büyüme aktivitelerinin perakende, imalat sanayi, turizm, enerji, bilişim ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşacağını öngören Kaya, şöyle devam ediyor: “AVM’ler dahil olmak üzere perakendenin ciddi bir konsolidasyon sürecine girme ihtimali yüksek. Özellikle nakliye ve lojistik gibi hizmet sektöründe ve turizmdeki arz fazlası,Avorganik büyümeyi neredeyse imkansız hale getirdi. 2017’de inorganik büyüme aktivitelerinin daha çok varlık değerlerinin reel bazda düşmesi nedeniyle tesis satın alma şeklinde olması muhtemel. Özellikle perakende ve sanayi şirketlerinin yurt dışı fırsatlara daha çok odaklanmasını bekliyoruz.” İnorganik büyüme anlamında yatırım iştahı süren gruplardan biri de OYAK Grubu. OYAK Grubu son 5 yıl içinde 7 ayrı alım işlemi gerçekleştirdi ve bu alımlara 1,8 milyar doları aşan kaynak ayırdı. Bu alımlar, grubun hem bulunduğu sektörlerde pazar payını artırmasını hem yeni sektörlere girmesini sağladı. Grup yetkilileri “Biyoteknoloji ve tıbbi teknolojiler alanında Amerika’da yaptığımız yatırıma ilave fırsatları sürekli takip ediyoruz ve yeni yatırım imkanları araştırıyoruz” diyor. Grubun inorganik ve organik büyümesinin hız kesmeden devam edeceğini belirten yetkililer şöyle devam ediyor: “Öncelikli olarak yurt içi yatırım fırsatları sürekli olarak takip ediliyor. Yurt dışında da teknoloji transferi yaratma, yurt dışına bağımlılığı azaltıp ihracatı artırma, dikey entegrasyon sağlama ve inovasyon kültürüne katkıda bulunma potansiyeli olan iş kollarını araştırıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz