Canlandırma formülleri

Sektörlerde daralmanın arkasında ağırlıklı olarak ekonomik konjonktür yer alıyor. İnşaatta yüzde 50’ye varan talep daralmasında bir numaralı etken olarak faizlerin yükselmesi gösteriliyor.

3.08.2014 16:10:180
Paylaş Tweet Paylaş
Canlandırma formülleri
Birçok sektör ciddi bir talep daralmasıyla karşıya karşıya... Yılın ilk üç ayında inşaat sektöründe talep yüzde 50, otomotivde yüzde 30, sigortacılıkta yüzde 20 daraldı.

Daralmanın arkasında ise ekonominin son birkaç ayda yaşadığı sarsıntı var. Seçimler, faiz artışı, döviz kurlarında yükseliş derken tüketici güven endeksi son 5 yılın en düşük seviyelerine indi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Şirketler ise daralmanın etkilerini kendilerine özel formüllerle aşmaya çalışıyor. Yıl sonuna dair beklentiler daha iyimser olsa da inşaat, otomotiv ve sigorta gibi ana sektörler için daralmadan kaçış yok gibi görünüyor.

Son birkaç ayda Türkiye ekonomisi son yılların en önemli sarsıntılarından birini yaşadı. Seçimler, faiz artışı, döviz kurlarında yükseliş derken tüketici güven endeksi düştü.

Bu gelişmeler, uluslararası piyasaların Türkiye’nin büyüme beklentisini de aşağı yönlü revize etmesine neden oldu. Son olarak IMF, geçtiğimiz yıl yüzde 4 büyüyen Türkiye için 2014 büyüme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 2,3’e revize etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz