"Güçlü kadının denge formülü"

Türkiye’nin en güçlü ve dolayısıyla en yoğun kadınları, iş ve özel hayat dengesini nasıl kurduklarını anlattı...

16 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Güçlü kadının denge formülü
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, eve gidemese bile mutlaka aileden birinin çocuklarla olmasını sağlıyor ve bu kuraldan asla ödün vermiyor. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy’un iş ve özel yaşam dengesini sağlamak için uyguladığı yöntem, sürekli not almak. Hatta lakabı “post it” olacak kadar...

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise “Benim sihirli formülüm, zamanı hakkıyla kullanmak” diyor. Türkiye’nin en güçlü ve dolayısıyla en yoğun kadınları, iş ve özel hayat dengesini nasıl kurduklarını anlattı...

Kariyerim ve evliliğim, kaçınılmaz olarak birbiriyle iç içe oldu. Doğum yaptıktan sadece bir gün sonra e-postalarımı kontrol ediyordum. Oğlum uyurken çalışıyordum. İznim bitip işe gittiğim ilk gün, birden gözlerimden yaşlar boşandı... O an bir sınır çekmeye karar verdim ve iş saatlerimi 09:00-17:30 olarak belirledim. Evden uzakta geçirdiğim her dakikayı çok daha verimli hale getirdim.”

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, işte böyle anlatıyor yaşadıklarını. Henüz 45 yaşında ama dünyanın en etkili 50 kadını arasında adı geçiyor. Hızlı kariyeriyle eşzamanlı ilerleyen annelik serüvenini ve yaşadığı zorlukları, “denge ve destek” ile atlattığını söylüyor. Peki Türkiye’nin en güçlü kadınları kendi dengelerini nasıl kuruyor? Onların hayatını kolaylaştıran formüller neler? En büyük destekçileri kim?

Aslında yanıtlar benzer. Destekleyici aile fertleri ve mükemmel bir zaman yönetimi. Örneğin Türkiye’nin en güçlü kadını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da böyle düşünenlerden. “İş ve özel yaşamı dengeli yürütmek, mutlu ve başarılı olmak için gerekli” diyen Sabancı, şunları söylüyor: “Her ikisine de özen göstermek birbirini besler. Ancak bu şekilde yenilenmek ve verimli olmak mümkün.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz