Güçlü kadının denge formülü

Türkiye’nin en güçlü ve dolayısıyla en yoğun kadınları, iş ve özel hayat dengesini nasıl kurduklarını anlattı...

16.09.2014 22:28:550
Paylaş Tweet Paylaş
Güçlü kadının denge formülü
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, eve gidemese bile mutlaka aileden birinin çocuklarla olmasını sağlıyor ve bu kuraldan asla ödün vermiyor. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy’un iş ve özel yaşam dengesini sağlamak için uyguladığı yöntem, sürekli not almak. Hatta lakabı “post it” olacak kadar...

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise “Benim sihirli formülüm, zamanı hakkıyla kullanmak” diyor. Türkiye’nin en güçlü ve dolayısıyla en yoğun kadınları, iş ve özel hayat dengesini nasıl kurduklarını anlattı...

Kariyerim ve evliliğim, kaçınılmaz olarak birbiriyle iç içe oldu. Doğum yaptıktan sadece bir gün sonra e-postalarımı kontrol ediyordum. Oğlum uyurken çalışıyordum. İznim bitip işe gittiğim ilk gün, birden gözlerimden yaşlar boşandı... O an bir sınır çekmeye karar verdim ve iş saatlerimi 09:00-17:30 olarak belirledim. Evden uzakta geçirdiğim her dakikayı çok daha verimli hale getirdim.”

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, işte böyle anlatıyor yaşadıklarını. Henüz 45 yaşında ama dünyanın en etkili 50 kadını arasında adı geçiyor. Hızlı kariyeriyle eşzamanlı ilerleyen annelik serüvenini ve yaşadığı zorlukları, “denge ve destek” ile atlattığını söylüyor. Peki Türkiye’nin en güçlü kadınları kendi dengelerini nasıl kuruyor? Onların hayatını kolaylaştıran formüller neler? En büyük destekçileri kim?

Aslında yanıtlar benzer. Destekleyici aile fertleri ve mükemmel bir zaman yönetimi. Örneğin Türkiye’nin en güçlü kadını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da böyle düşünenlerden. “İş ve özel yaşamı dengeli yürütmek, mutlu ve başarılı olmak için gerekli” diyen Sabancı, şunları söylüyor: “Her ikisine de özen göstermek birbirini besler. Ancak bu şekilde yenilenmek ve verimli olmak mümkün.”~

DİNÇER'İN SİHİRLİ FORMÜLÜ
195 milyar TL’lik aktif büyüklüğe sahip Akbank’ın yönetim kurulu başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in sırrı, zamanı iyi yönetmek. “Zamanı hakkıyla kullanmak, benim sihirli formülüm. İyi bir zamanlama bana güç veriyor” diyen Dinçer, sözlerini ise şöyle sürdürüyor:

“Günün her saatinde anneyim. Ama işimle ilgili sorumluluklarımı geri plana atmam. Akbank gibi bir kurumun başkanıyım dediğiniz zaman, saat 8’de ofise gelip işi düşüneceğim, akşam saat 6’da bırakacağım demek gerçekçi değil. İş benim için 7/24 bir sorumluluktur.” Dinçer, uyguladığı denge kurallarını ise şöyle paylaşıyor:

“En büyük güç, şahsi kararlılığım. En önem verdiğim şey ise planlı olmak. Hiç unutmam bir gün Amerika’da iş seyahatindeyken oğlumun okuldaki zor bir döneminde ona e-postalarla destek olmuştum.

O da babasına ‘Annem sanki evde gibiydi’ demiş. İşte bu benim için çok önemli. Nerede ne yaptığınız kadar, nasıl bir algı yarattığınız da önemli. İş tempom çok yoğun olduğu için tatillerde de ailemle birlikte olmayı tercih ederim. Çocuklarımın okul durumuna göre beraber tatil yaparız. Biz birlikte olmanın keyfini sonuna kadar çıkaran bir aileyiz.”

YALÇINDAĞ ANI YAŞIYOR
Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1,2 milyar TL cirolu Doğan TV Holding’in kaptan köşkünde oturuyor. Son derece yoğun bir iş hayatı var. Aynı zamanda iki çocuk annesi. Onun formülü, anı yaşamak. Nelere dikkat ettiğini şöyle paylaşıyor:

“Aslında denge kuralları, yaşam koşullarımla kendiliğinden oluştu. İş hayatında çok aktif olsam da asıl önceliğim, ailem ve sevdiklerim olmuştur. Çocuklarımı büyütürken zamanımı iyi yönetmenin önemini daha da iyi anladım. ~

Zaman yönetimi, aradaki dengeyi korumanız için kritik bir faktör. Planlı olduğunuzda yapmak istediğiniz pek çok şeyi zamanında yerine getirebiliyorsunuz. Öğrendiğim en güzel yaşam bilgisi ‘anı yaşamak’, özel hayatımın da iş hayatımın da hakkını vermek. İşte bunlar, hayatımdaki dengeyi korumanın kuralları.

Bu dengeyi sağlarken eşim Mehmet Ali’den destek alıyorum. Hayat arkadaşınızdan bu desteği almasanız dengeyi sürdürmek nasıl mümkün olur bilmiyorum. Örneğin ailemizde birlikte yenilen akşam yemekleri ve yine birlikte yaptığımız seyahatler çok önemlidir. Kısa zamana yoğun ve güzel şeyleri sığdırabiliyoruz. Çünkü hayat hepimize verilmiş bir armağan.”

OKYAY DENGEYİ NASIL KURDU?
Türkiye’nin en güçlü kadınlarından Zeynep Bodur Ok-yay, dengeyi, sevdiği şeylere odaklanarak yakalamış. “Hayatımı sevdiğim şeylerle dolduruyorum. Önceliklerimi belirliyorum ve ödün vermiyorum” diyen Okyay’ın kuralları şöyle:

“Oğlumu okula her sabah ben hazırlıyor ve yolcu ediyorum. Her tür sosyal aktivitede yanında olmayaözen gösteriyorum. Örneğin hafta sonları futbol okuluna götürüyorum. Daha çok vakit geçirmek için ailemle yakın oturuyoruz.

Eşim de bana müthiş destek veriyor. İş hayatında ve özel hayatta etrafımızı saran bu iyilik çemberi, kendi ahengiyle çok keyifli bir denge yaratıyor. Tabii ki bu dengeyi sağlamak adına yakın çevremden de destek alıyorum.

Çok değerli bir kadroyla çalışıyorum. İstisnalar haricinde her yıl aralıkta iş planı yaparız. Özel hayatla ilgili toplantı ve buluşmalarımız da bu plana girer. Uykusuzluğa ve yorgunluğa dayanıklı bir bünyem oldu-ğu için bir güne ve geceye çok şey sığdırabiliyorum. Evin düzeni de benim için önemli. Yıllarca yemeğimi de temizliğimi de kendim yaptım. Ama yükler arttıkça vakit bulamaz oldum. Çok sevdiğim bir yardımcım var, ev düzenim ona emanet.”~

"DAKİKALARI BİLE PLANLARIM"
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, dengeye değil seçimlere inanıyor. “Her saniye hayatımızla ilgili bir seçim yapıyoruz” diyen Özdemir, şöyle devam ediyor: “Artık nerede olduğunuzun önemi yok. Bu sebeple geleneksel ofis ortamına inanmıyorum. İyi bir planlamayla öncelikler yaparak dengeyi kurmaya ve yönetmeye çalışıyorum.”

Ebru Özdemir’in ödün vermediği konular ise şöyle: “Tabii benim de kurallarım var. Öncelikle şunun bilincine vardım: Bazı durumlarda daha azına razı olmak lazım. En başta iyi bir planlama şart.

Mümkün olduğunca tüm günümü dakikasına kadar planlarım ve uymaya çalışırım. Yardım alırım, delege ederim, sonra kontrol ederim. Her alanda becerikli, pratik, hızlı insanlarla çalışırım. Empati yeteneğine sahip bir takımla çalışırım.

Muhakkak kendime ve kendi zevklerime zaman ayırırım. Bu nefes almak için önemli. Çocuklarımla ilgili özellikle anneanneden büyük destek alıyorum. Aileme, dostlarıma vakit ayırmaktan çok mutlu oluyorum. Kültür ve sanat etkinliklerine katılmak beni son derece mutlu ediyor.”

İNCİ NİN TİTİZ AJANDASI
“Dengeyi sağlamak zaman yönetimiyle mümkün” diyen isimlerden biri de İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci. Onun yöntemi, titizlikle not almak. İnci, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hep dolu olan günlük ‘yapılacak işler’ listemi, sürekli güncel tutmaya ve düzgün not almaya özen gösteriyorum.

Hafta içinde 24 saatin, 12 saati yani yüzde 50’si kesinlikle iş. Yüzde 30’unu mutlaka uykuya ayırıyorum. Yüzde 20 aile ve eve ait. Hafta sonlarında ise iş ve ev oranı yer değiştiriyor. İki haftada bir büyük ailemizin rutin yemekli buluşmasına katılıyorum. Yılda iki kez yine büyük aile toplantımız rutindir. Çocuklarımla da her yıl 10 günlük bir tatil planımız olur.”

Planlama olmazsa özel yaşamın kalmadığını söyleyen İnci’nin taktikleri ise şöyle: “Herhangi bir işe konsantre olmuşsam, e-posta ve mesajlarıma bakmamaya özen gösteririm. E-postalarımı mesaiden sonra cevaplarım. Eğer özel yaşam tarafındaysam, işle ilgili acil durum mesajlarına günde 1 saatimi ayırır, o süre içinde bitiririm. Tatillerimin bütünlüğü için en iyi formül seyahate çıkmak. İşlere yakın olunca dengeyi korumakta zorlanabiliyorum.”~

ÇETİNDOĞAN'IN KURALLARI
Demsa Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Demet Saban Çetindoğan, iş ve özel hayatın birbiriyle ilişkili olduğunu düşünüyor. “Her biri diğerinden besleniyor” diyen Çetin-doğan, sıkı bir disiplin içinde bu dengeyi sağladığını söylüyor ve ekliyor:

“Bu, yıllar içinde oluşan, deneyime dayalı bir denge. Geçmişte bu dengenin yokluğundan çok sıkıntı çektiğim de oldu. Ama bugün daha mutlu, hayatla kendisiyle daha barışık biriyim. Bir numaralı kuralım, planda ne varsa ona göre hareket etmek.

Disiplin çok önemli. Eğer bir işinizi sübjektif gerekçelerle esnetirseniz, takip eden bütün programınız alt üst oluyor. Günün sonunda daha çok yoruluyor ve mutsuz oluyorsunuz. O sebeple vaktinde gidip vaktinde ayrılmaya özen gösteriyorum.

Ayrıca yaşın da önemli etkisi var. Tecrübeleriniz arttıkça bu dengeyi daha iyi yönetiyorsunuz. Daha dingin ve dengeli bir ruh hali için kendimi eğittim. Telaştan ve panikten uzak, olabildiğince basit yaşamaya çalışıyorum. İşin doğrusu en büyük desteği ailemden alıyorum. Birbirimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Ayrıca asistanım da çok önemli bir rol üstleniyor.”

"ÖNCELİKLERİ BELİRLERİM"
OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri, Türkiye’nin en güçlü kadınları arasında öne çıkan profesyonellerden. Yoğun tempo, onun hayatının ta kendisi... Peki o bu dengeyi nasıl sağlıyor? İşte cevabı:

“Genelde enerjisi yüksek bir insanım. Ancak aile faktörü benim için fevkalade önemli. ‘Öncelikleri doğru koyma’ olgusu da benim için büyük önem taşır. İnsan bunu tecrübeyle oluşturuyor.

Önceliği yüksek konular olduğunda gözümü kırpmadan tüm programları iptal eder ve ailemin yanında olurum. Bunu da aileme hep hissettirdim. O nedenle çocuklarım kendilerini hep güvende hissetti. Bence konu, denge kurmaktan ziyade, öncelikleri doğru oturtmak. ~

Hafta sonlarım hep dostlarımla ve ailemle dolu. Çok yoğun olduğum için bu ilişkiler ancak gereken önceliği verirsem sürebiliyor. Çocuklarımla haftada bir kez benim hazırladığım yemeklerde buluşuyoruz. Hendek’te oturan annem sıkça bana gelir. Evimiz bazen üç, bazense dört jenerasyonun bir araya geldiği çok keyifli, huzurlu bir ortam halindedir.”

DİSİPLİNLE GELEN BAŞARI
Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, planlı ve disiplinli olmanın önemine inananlardan. Aras, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ben her şeyden önce bir kadın ve anneyim. Oğlum Aras, zaten hayatımın merkezi. İşlerimi biraz da ona göre ayarlıyorum. Onu yanıma alabileceğim toplantılarda yanıma alıyorum. O da çalışmanın keyfini, önemini bu yaşta görüyor ve öğreniyor. Onun enerjisi bana da yansıyor.

25 yaşında anne oldum, babamın vefatıyla 28 yaşımda koca bir şirketin yükünü omuzlarıma aldım. O dönemlerde çok zorlandım. Hem iyi bir anne olmalıydım hem başarılı bir iş kadını. Kendime çok acı çektirdiğimi söyleyebilirim. Ama şimdi fark ediyorum ki acı çekmeme gerek yokmuş. Şu anda daha kolay büyüyorum, daha başarılı işler yapıyorum. Çünkü kendimle bütünleşmeyi başardım.

Ailemin çok desteği oldu. Dengeyi sağlamak için en önemli şey, planlı yaşamak. Zaman içinde deneye deneye o ince çizgiyi tutturmayı başarıyorsunuz. Bence başarının tanımı mutluluk. İş, iş zamanında, dinlenme ve sosyal hayat ise kendinize ayırdığınız zaman dilimi içinde yaşanmalı.”

BERKMAN'IN ÇÖZÜMÜ NE?
Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman da özel hayattaki mutluluğun iş yaşamını beslediğine inananlardan. Berkman’ın bu dengeyi sağlamak için hassasiyet gösterdiği konular var. Saat 18:30’da ofisi terk etmek gibi... “Genelde saat 18.00-18.30 gibi zil çalmışçasına ofisten çıkarım” diyen Berkman, şöyle devam ediyor:

“Oldukça yoğunum. Ancak çok bunaltıcı bir tempom yok. Çünkü tam bir entegrasyonla istediğim her şeye vakit buluyorum. Bu denge benim için çok önemli. Ailemle birlikte geçireceğim limitli akşam vakitlerini maksimize etmeye çalışırım. Sonrasında gerekirse evdeyken tekrar işime konsantre olurum. ‘Hafta sonu e-posta bakmam’ gibi kurallarım yoktur. ~

Her zaman bakabilirim. Özellikle çocuğum küçükken annem ve ablam başta olmak üzere ailemden müthiş bir destek aldım. Hala da alıyorum. Eşim de bana çok destek oluyor. Zaman yönetimini iyi yapmanın en temel kuralı, kararlı olmak. Ben zamanı çok verimli kullandığımı düşünüyorum. İş günlerimi planladığım gibi hafta sonlarını da önceden planlamaya özen gösteriyorum.”

AYŞEGUL İLDENİZ / INTEL YENİ TEKNOLOJİLER DÜNYA BAŞKAN YARDIMCISI
"İŞİM ADETA HOBİM GİBİ"
İŞTEN KEYİF ALMAK

Yapı olarak çok enerjik bir insanım, işim benim için adeta bir hobi gibi, Bu da büyük bir keyifle çalışmamı, yoğun ve yorucu tempoya keyifle ayak uydurmamı sağlıyor, Yine de iş ve özel yaşam dengemi korumak, kişisel hobilerime zaman ayırmak için de ekstra çaba sarf ediyorum.

TEKNOLOJİ DESTEĞİ
2013 Kasım ayından bu yana global görevim nedeniyle ABD'de yaşıyorum. Bu nedenle ailemi ve arkadaşlarımı çok fazla göremiyorum. Bu noktada teknoloji en büyük destekçim, Bilgisayarım, akıllı telefonum ve internet sayesinde, dünyanın neresinde olursam olayım işlerimi takip ediyor, yakınlarımla sık sık iletişim kurabiliyorum.

HOBİSİZ OLMAZ
Çok sayıda tutkum ve farklı ilgi alanlarım var. Bunlardan biri de tarih ve arkeoloji. Farklı ülkelere seyahatler ve farklı kültürleri tanımak, işimde de ufkumu çok açan hobiler. Ayrıca adrenalini yüksek her şeyi yapmaya çalışıyorum. Yelken, motosiklet gibi... insanın bu gibi hobilere sahip olmasının iş yaşamına da önemli katkıları olduğunu düşünüyorum.~

CANAN CELEBİOĞLU / ÇELEBİ HOLDİNG YKB
"TATİLLERDEN ASLA ÖDÜN YOK"
DENGEYİ SAĞLAMAK ZOR

Aslında çoğu iş kadını gibi “dengeyi kurmaya çalışıyorum” demek daha doğru. Henüz 16 yaşında çalışma hayatına atıldım. Bu nedenle hiçbir zaman iş ve özel yaşam dengesini kurmam mümkün olmadı. Yoğun iş temposunda, kendime ve aileme yeterince vakit ayıramadım. Daha ziyade 13 bin kişilik Çelebi Ailesi'ne vakit ayırdım.

EN BÜYÜK DESTEKÇİM
Zamanımın , enerjimin neredeyse yüzde 70'ini iş için harcıyorum. Kalan ise evime, aileme ve kendime ayırabildiğim bölüm. En büyük destek, yakın çevremden geliyor tabii. Evdeki ve iş yerindeki yardımcılarımız, aile dostlarımız ve iş arkadaşlarımızın da katkılarıyla bu denge tahtasında düşmeden durmayı başarıyoruz.

TATİLLER HEP AİLEYLE
Her zaman boş vakitlerimi, tatillerimi tamamıyla aileme ayırdım. Fırsat buldukça sosyalleşiyorum. Yemekleri ve iş seyahatlerini bile birer sosyalleşme fırsatı olarak görüyorum. Herhalde ailem ve dostlarımla aksatmadan yapabildiğim yegane şey tatillerdir. Keza kimi zaman kısıntı yapsak da seyahatleri planlı ve istikrarlı bir şekilde yapmaya özen gösteriyorum.

CANAN ÖZSOY / GE TÜRKİYE YKB
SÜREKLİ NOT ALIRIM'
LAKABIM “POST IT”

Hem iş hem özel hayatımı aynı yöntemle yönetiyorum, Kendime hep notlar alırım, Bir zamanlar lakabım “post it” idi. Yapılacakları liste halinde yazarım, Kendime hatırlatmalar koyarım. Zaman yönetimi ve organizasyonel beceri hakkında her şeyi okudum, Okuyup bırakmıyor, gerçek hayata uyguluyorum.~

İYİ EKİP ÇOK ÖNEMLİ
Çok iyi bir ekiple çalışmaya özen gösteriyorum. Onlar kendi yüklerini çok iyi taşıdıklarından, ben de kendi yükümü iyi idare edebiliyorum. Özel hayatta da iyi ekip çok önemli, Eşim en büyük desteğim. Çocuğumuzu bu konuda çok iyi eğittik, Hiçbir zaman bana yük olmadı, hep kendi yükünü taşıdı, Arkadaşlarım da öyle.

ÖZEN GÖSTERMEK ŞART
iş ve özel hayat dengesini bir sera gibi düşünün. Her bir saksıya tek tek özenle bakmanız ve bunu yapmak istemeniz, sevmeniz lazım. Ben bunu başaramayan insanların, aslında başaramadıkları bölümü çok önemsemediklerini gözlemledim. Ben olabildiğince dengede tuttum, Kaçırdığım zaman geri dönüp kaçırdığım yerleri yeniden yakaladım.

JAKLİN GÜNER / ZİYLAN GRUP CEO’SU
İYİ ANALİZ, İYİ PLANLAMA"
PLANSIZ OLMAZ

Bizim yoğunluğumuzda olanlar için planlama yapmanın önemine kesinlikle inanırım. Bulunduğum durumu çok analiz eder ve iyi planlama yaparım, Son dakikalar bana göre değildir. Her şeyi iyi planladığınızda destek alabiliyorsunuz ve daha kaliteli yapabiliyorsunuz. Eşim iş hayatımda da en önemli destekçim.

AYNI ANDA BİRKAÇ İŞ
Yoğun iş hayatı, pratik çözümler geliştirmeyi zorunlu kılıyor. Aynı anda pek çok şeyi bir arada yapmanın yolu bulunuyor. Örneğin Bebek sahilinde yürüyüş yapmak benim için bir ritüel, Bu sırada yapılacakları planlamak çok kolay oluyor. Veya akşam e-postalarımı kontrol ederken müzik dinliyor veya yemek yapabiliyorum.

VAZGEÇMEDİKLERİM
Ailemle ve dostlarımla geçirdiğim zaman çok değerli. Oğlum küçükken uyku saatinden önce vakit geçirmeye özen gösterirdim. Bugün oğlum üniversite öğrencisi. Birlikte geçirdiğimiz zamanlar az da olsa paylaştığımız çok şey var, Yemek yapmak ve güzel sofralar kurmak benim için bir tutku, Gurme seyahat ve egzotik yerel tatlar için seyahat ederim.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz