Hedefi yakalama hesapları

CEO'lar, yılın son aylarında hedefleri tutturma peşinde... 30 büyük şirkette yıl sonu hedeflerini gerçekleştirmek için CEO'ların hangi konulara odaklandıklarını araştırdık.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefi yakalama hesapları
Şirketlerin çoğu, yılın son aylarında hedeflerini tutturmak için yarış halinde... 2013 yılı ise bu anlamda biraz daha özel... Sonuçta Gezi olayları, FED’in aldığı kararlar, dolar kurunda ve faizlerdeki dalgalanmalar pek çok sektörün üzerindeki baskıyı artırmış durumda.

 Bu nedenle çoğu şirket, umudunu son 2 aya bağladı. Hedefe ulaşma yolundaki “açığı kapatmak” için daha fazla çaba göstermeye başladılar. Bu uğurda yeni ürünlere odaklananalar da var, farklı finansal enstrümanlardan faydalananlar da...

Kısacası yöntemler değişse de her şirketin ajandasında yılın son 2 ayına özel stratejiler ön planda... Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden birinin CEO'su, yılın ilk 9 ayına ait verilerini değerlendirirken, “Yılın başında böyle bir tablo beklemiyorduk.

Böyle giderse 2013’ü bütçenin yüzde 10 altında kapatacağız” diyordu. Ancak, merkezden “bütçeyi tuttur” baskısıyla karşı karşıya kalan CEO’nun hedefinde yılın son aylarında bu açığı ya tamamen ya da bir miktarkapatmak vardı: “Yılın son 3 ayında yüklenip açığı kapatmaya çalışacağız. Ama ne kadar kapatacağız, onu Aralık ayında anlarız.”

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Bu CEO’yla aynı gerçeği yaşayan çok sayıda lider var. Yıla başlarken ekonomideki iyimserlik ve canlılık nedeniyle “bütçeyi tutturma” endişesi hissetmeyenler, önce Gezi Parkı kaynaklı olaylar, ardından da FED’in parasal önlemlerine yönelik beklentilerin getirdiği hava nedeniyle satışlarda sürpriz düşüşlerle karşılaştı.

Bazı sektörler, bunların yanı sıra uzayan bayram tatillerinden de olumsuz etkilendi. Sonuçta sektöre ve şirkete göre değişen “bütçe açıkları” ortaya çıktı, Şimdi önümüzde sadece 2 ay var ve çok sayıda şirkette “Açığı kapatma” hesapları yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz