YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

Capital’in GfK Türkiye ile birlikte BSH Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri” araştırması bu yıl da çarpıcı verilerle dolu. 10 yıldır yapılan araştırmada bu yıl, hem iş dünyasının hem halkın gözünde en sorumlu lider, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Halk nezdinde en sorumlu şirket, Sabancı Holding olurken iş dünyasına göre Koç Holding ilk sırada yer aldı. Listenin yeni sahiplerinin KSS’ye bakış açısında ise ciddi bir farklılık söz konusu. Konuştuğumuz sorumlu şirket temsilcilerinin her biri artık KSS’ye daha stratejik yaklaştıklarını belirtiyor. “Yeni nesil KSS” kuralların, takip ettiklerini ve buna göre ilerlediklerini belirtiyorlar.

30.03.2015 16:51:200
Paylaş Tweet Paylaş
YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

LİDER SAHİPLENİYOR
Kurumsal sosyal sorumluluk, şirketlerin gündeminde üst sıralara çıktıktan sonra liderler tarafından sahiplenilmeye başlandı. Türk iş dünyasının kültürel mirasında aslında zaten hayır işlerinin lider eliyle gerçekleştirilmesi ve liderin önderliği vardı. Son yıllarda KSS projelerinin sözcülüğünü de daha çok patron ya da şirketlerin genel müdürlerinin yaptığını görüyoruz. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tuncay Özilhan, iş dünyasında bu alanda da en önemli liderlerden biri. Özilhan, kuruluşlarından bu yana geçen 65 yılda odaklarına hep insanı aldıklarını söylüyor. Anadolu topraklarından kazandıklarını yine bu toprakların faydasına sunma hedefiyle çalıştıklarını ifade eden Özilhan, “KSS anlayışı Anadolu Grubu’nun DNA’sına işlemiş bir anlayış. Bu nedenle şirketimizin tüm çalışanlarının KSS projelerimizi sahiplenmesini ve bu alanda katkı sağlamalarını önemsiyoruz. Şirketimizde projeleri yürüten yöneticiler olsa da KSS çalışmalarımız tüm Anadolu Grubu ailesi tarafından sahipleniliyor” diyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı da KSS projelerini sahiplenen önemli liderlerden biri. Yiğitbaşı da Özilhan’la aynı doğrultuda düşünüyor. Yiğitbaşı, “KSS projelerimiz sadece CEO veya yüksek seviyedeki yöneticiler tarafından değil, tüm çalışanlarımız tarafından sahipleniliyor. Projelerimize daha fazla çalışanımızı dahil ederek de sosyal sorumluluk anlayışını yaymayı ve sağladığımız faydayı artırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. 

KİM YÖNETİYOR? 
Peki kurumsal sosyal sorumluluk projelerini yeni dönemde kimler yönetiyor? Bu iş birkaç kişinin eline mi bırakılıyor yoksa ciddi bir KSS ekibi tarafından mı yönetiliyor? Garanti Bankası bu işe en ciddi yaklaşan şirketlerden biri. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Garantili olmak, aslında benzer duyarlılıklara, farkındalıklara sahip olmak anlamına geliyor. İşteki sorumluluk ve pozisyonlarımız farklı olsa da hepimiz bu çalışmaları sahipleniyor, çevremizi dahil etmeye çalışıyoruz. Elbette, ben dahil tüm yöneticilerimizin liderliğinde ve tüm çalışanlarımızın sahiplendiği bu konu için özel olarak çalışan bir ekibimiz var” diyor. Özen, KSS çalışmalarında sorumluluğu ve yönetimi kurumsal marka yönetimi ve pazarlama iletişimi birimlerinin üstlendiğine dikkat çekiyor. Şirketlerin iletişim ajanslarınınsa aktif rol oynadıklarını belirtiyor. Özen, KSS’de en önemli paydaşlarını ise şöyle anlatıyor: “Projenin konusuna ve içeriğine göre bakanlıklarla ve STK’larla çalışanlarımızı da entegre ettiğimiz ortak çalışmalar yürütüyoruz.
Farklı uzmanlık alanlarına sahip kurumların işbirliği, kampanyaları daha da güçlendiriyor.” Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu başkan yardımcısı ve genel müdürün de içinde yer aldığı “Kurumsal Yönetim Komitesi”nin KSS çalışmalarını periyodik olarak gözden geçirdiğini ifade ediyor. Binbaşgil, bankada, KSS projelerinin yürütülmesinden ise Kurumsal Yönetim Komitesi’nin gözetiminde olan kurumsal iletişim ve yatırımcı ilişkileri ve sürdürülebilirlik bölümlerinin sorumlu olduğunu belirtiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz