"Afyonlu iş adamının müzik tutkusu"

Şükrü Demirayak'ın koleksiyonunda sadece müzikle ilgili parçalar değil çok sayıda nostaljik oyuncak, obje ve 30 kadar klasik otomobil de koleksiyonu güzelleştiriyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Afyonlu iş adamının müzik tutkusu
Afyonlu işadamı Şükrü Demirayak, hem iddialı bir müzisyen hem de iyi bir koleksiyoner. Geçtiğimiz ay doğaya adadığı ikinci albümü “To Be Or Not To Be” raflara çıktı. 50 bin plak ve CD, 800’e yakın klavye, yüzlerce Hi-Fi müzik sistemi ve synthesizer’dan oluşan koleksiyonu adeta bir “müzik müzesi” gibi.

Koleksiyonunda Atatürk’ten Einstein’a, Alan Parsons’dan Vangelis’e kadar 350 önemli insanın özel çerçeveli ıslak imzası da bulunuyor. Sadece müzikle ilgili parçalar değil çok sayıda nostaljik oyuncak, obje ve 30 kadar klasik otomobil de koleksiyonu güzelleştiriyor.Şükrü Demirayak, Anadolu’daki en renkli iş insanlarından biri. Afyonlu Demirayak Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı ve ikinci kuşak temsilcisi.

Müzisyen ve koleksiyoner kimliğiyle de tanınan Demirayak’ın ikinci albümü, “To Be Or Not To Be” geçtiğimiz aralık ayında raflarda yerini aldı. İkinci albümünde Cihan Okan, Ali Yılmaz, Eyüp Hamiş, Tahsin Endersoy, Cenk Eroğlu ve MFÖ grubu üyelerinden Özkan Uğur gibi çok değerli ve ünlü müzisyenler Şükrü Demirayak’a eşlik ediyor. Demirayak, albümünde hızla kirlenen ve yok olan dünyaya dikkat çekiyor.

Bu albümün çıkışını kutlamak üzere kendisini Afyon’da ziyaret ettiğimizde, sadece albümünü dinlemekle kalmadık, çocukluğundan bu yana topladığı plak, CD, klavye, Hi-Fi sistemleri, hayranı olduğu ünlülerin özel çerçeveli ve tasarımlı ıslak imzalarından oluşan zengin koleksiyonunu görme fırsatı yakaladık.

Demirayak’ın 50 bine yakın plak ve CD’si, binlerce müzik seti, dünyada üretilen ilk pikap ve ünlü sanatçılar tarafından kullanılan yüzlerce klavyesi, Michael Jackson’dan Bill Clinton’a, Albert Einstein’dan Atatürk’e kadar 350 önemli ismin ıslak imzası da var. Demirayak ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbet şöyle:

Bu merakınız nasıl başladı?
Babam 1975’te, yani 11 yaşımda İzmir’de koleje başladığım yıl bir müzik dolabı aldı ve bana telefon açtı. Bende Kiss grubunun ilk rock müzik albümünü ve dolayısıyla ilk plağımı satın aldım ve büyük bir heyecanla tatilde eve geldim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz