'İş dünyası çok yoruldu!'

TÜSİAD Başkanı Dinçer'den Capital'e özel çarpıcı açıklamalar...

19.09.2014 10:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
'İş dünyası çok yoruldu!'
İlk geniş söyleşisini Capital’e veren TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, son dönemde iyice artan kutuplaşmadan iş dünyasının çok yorulduğunu söyledi. Dinçer, “İş dünyası reformları bekliyor. Türkiye’nin bir an önce AB sürecine dönmesi lazım. İş ve yatırım ortamı iyileştirilmeli” diye konuştu. 
Eski TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın görevden ayrılmasıyla ilgili de ilk kez konuşan Dinçer, o dönemin olağanüstü bir dönem olduğunu hatırlattı ve “Muharrem Bey, TÜSİAD’ın itibarına zarar gelmesin diye istifa etti” dedi.  

“İLİŞKİLER NORMALLEŞECEK”
Hükümetle TÜSİAD’ın ilişkilerine değinen Dinçer, “Hükümetle diyalog önemli. 
Aynı yönde düşünmesek de hükümetle ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ediyoruz. Her konuda anlaşmak zorunda olmadığımızın bilincindeyiz. Hükümetin de bunun bilincinde olduğunu düşünüyoruz. Hükümetle TÜSİAD’ın ilişkilerinin bozuk olduğu dönemde böyle bir ‘miras’ devralmış oldum. Hükümetle olan ilişkilerimizi tekrardan normalleştireceğiz” diye konuştu.   

“SORUN KUTUPLAŞMA”

Türkiye’nin bugün en büyük sorununun kutuplaşma olduğunu söyleşen Dinçer, “Türkiye’de muazzam bir kutuplaşma var. Türkiye, bu kavga dövüş ortamından kurtulamadı ancak kurtulması lazım. Türkiye’nin önünde çok ciddi meseleleri var. Kutuplaşma içinde Türkiye’nin hiçbir reformunu yapamayacağını düşünüyoruz. Nitekim çözüm süreci ağır gidiyor. Anayasa kaçıncı defadır denendi, olmadı. Bunların olması için kutuplaşmanın azalması ve tansiyonun düşmesi gerekli. İş dünyası en çok bundan endişe ediyor” dedi. 

FIRSATLAR PENCERESİ KAPANIYOR MU?

Son dönemde ekonomi dünyasında tartışılan fırsatlar penceresinin daralmasıyla ilgili de görüş bildiren Dinçer, “Toplam ekonomiye baktığımızda bu fırsat penceresi kaçıyor ve kaçtı. Düşük faizler döneminde Türkiye reformlarını tamamlamış olsaydı şimdi çok daha güçlü bir ekonomiydi ve dünyanın büyümeye geçtiği bir dönemde çok daha iyi bir yol kat edecekti. Tren kaçtı ama reformları mutlaka yapmak lazım yoksa başka trenler de kaçacak” diye konuştu. 

HABERİN DEVAMI CAPITAL'İN EYLÜL SAYISINDA...

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz