Üç ayaklı denge formülü

Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın iş dünyasının stresli ve yorucu temposınu dengelemek için özel formülü var: Kitaplar, spor ve tekne.

6.11.2017 12:21:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üç ayaklı denge formülü

  •  Teknenin sizin için çok önemli olduğunu biliyoruz. Tekne sizin için ne anlam ifade ediyor? 

 Tekne, kafamı dinlemek için müthiş bir seçenek. Orada ailemle de daha fazla vakit geçiriyoruz aslında. Burada herkes bir yerlere dağılıyor. Orada mecburen günün her saati birlikteyiz. Ayrıca arkadaşlarımı, dostlarımı teknemde ağırlamayı çok severim. Teknenin en sevdiğim yönlerinden biri hareket alanımı genişletmesi. Canın istediği zaman yer değiştirebiliyorsun. Yazlığım olsa bu kadar rahat edeceğimi düşünmüyorum. Daha doğal bir ortamda kendi kendime kalmayı seviyorum. 

  •  Sizin için sezon ne zaman başlıyor? 

 Nisan-ekim arasında. Yılda 45-50 gün kadar teknede yatıyorum. Yılın 1,5 ayı kesin orada geçiyor. Cumadan gidip pazartesi sabah geliyorum. Ama bazen arkadaşlarımla beraber şubat ayında da gidiyorum. Deniz illa yazın gidilecek bir yer değil.

  •  Şu anda hangi tekneyi kullanıyorsunuz? 

 Son teknemi 2015’te aldım. Fountaine Fajot, Fransız markası. Dünyanın ilk modelini ben aldım. 

  •  Favori rotalarınız nereler? Özel turlar yapıyor musunuz? 

 Türkiye’de favorim, Marmaris-Fethiye arası. Yeşil ile mavinin birleştiği nokta. Gökova’dan başlıyoruz, Datça, Simi, Hisarönü, Bozburun, Saklıkale, Marmaris rotasını yapıyoruz. Onun dışında son 4-5 yıldır Zafer Turu yapıyoruz. 3 tekne 12 erkek Yunan Adaları’na gidiyoruz. Aramızda yurt dışından arkadaşlarımız da var. Çok keyifli oluyor. Bu yıl Kurban Bayramı’nda yapacağız, Atina’ya gidip dolaşa dolaşa geleceğiz. 

  •  Sizce Türkiye bu konudaki potansiyelini yeterince kullanıyor mu? 

 Herkesin nasıl arabası olabiliyorsa bütçesine göre teknesi de olabilir. İsveç’te 3-4 milyon nüfusa karşılık 1,5 milyon tekne var. Türkiye’nin 3 tarafı denizle kaplı ancak 20 bin tekne bağlama kapasitesi bulunuyor. Türkiye, yat turizmini kesinlikle teşvik etmeli. Ege’de Yunanistan’la beraber proje geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

  • Emeklilik planınız nedir?

 Şu anda oğlum Ozan 28 yaşında ve şirkette işe başladı. Kendime bir hedef koydum. O hedefte bırakacağım. Onun için de daha kurumsal, yönetilebilir ve denetlenebilir bir şirket yaratmanın adımlarını yapıyorum. Devrettikten sonra şirkette lüzumsuz adam olacağım. Yani aktif bir görev almayacağım ama tecrübelerimi paylaşacağım. Bundan başka emeklilik planım yok, iş hayatında olmaya devam edeceğim. Ülkeye, sektöre, çevreme, aileme, dostlarıma değer yaratmaya devam etmek istiyorum. Deneyimim ve bilgi birikimimle tam üreteceğim yaşlarda olduğumu düşünüyorum. Bu toplum beni buraya getirdiyse benim de dönüp borcumu ödemem lazım. İdealistim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz