10 soruda piyasaların yönü

Mustafa Özen’le 10 soruda piyasa beklentilerini ve yatırımcıya tavsiyelerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 soruda piyasaların yönü


8- ALTIN NEREYE KADAR?
Altın, son yıllardaki ciddi performansı sonrası uzun bir konsolidasyon dönemine girdi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişleme konusunda diğer global merkez bankalarına oranla daha istekli davranması, doların değerini düşürücü bir rol oynuyor. Altın da bu gelişmelere paralel olarak 1.500 dolar/ons seviyelerini aşağı kıramadı. Kısa vadede sıkışık seyrin devamı olası. Eğer önümüzdeki 12 aylık süre içinde Avrupa Bölgesindeki sorunlar ve Asya’da, özellikle de son zamanlarda Çin ekonomisinden gelen soğuma sinyalleri ile kısa vadede yön tayin etmekte zorlansak bile bahsettiğim konularda bir miktar daha belirginlik yaşanır ve aynı zamanda FED genişlemeci tutumunu sürdürürse, altında bu kez yukarı yönlü baskı oluşabilir.

9- MODEL PORTFÖY NASIL OLMALI?
Yatırım yaklaşımımız her zaman uzun vadeli portföy çeşitlendirme mantığına dayalı oldu. Doğru bir yatırımın her zaman en az birkaç yıllık bir perspektifte düşünülmesi gerekir. Bu açıdan maalesef Türk yatırımcılarının yaklaşımı daha kısa vadeli, hatta bazen günler ve haftalarla ölçülecek kadar kısa olabiliyor. Bu anlayışı kırmayı ve yatırımcıları doğru yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Türkiye gibi yüksek gelişme gösteren bir ülkede uzun vadeli düşünen bir yatırımcının portföyünde hisse senetleri, sabit getirili menkul kıymetler ve altının özellikle iyi bir kombinasyon oluşturduğunu düşünüyoruz. Yatırım araçları arasındaki korelasyonlar ve uzun vadeli risk getiri istatistikleri ile ilgili yaptığımız çalışmalar da bunu destekliyor. Günlük hisse tavsiyesi yerine hisse senedi seçerken her zaman dikkat edilmesi gereken faktörlerin altını çiziyoruz. Bunlar arasında en önemlisi bir şirketin uzun vadede sektör, sektördeki pozisyonu ve stratejisi açısından rekabet edebilir olup olmadığının değerlendirilmesi. Daha sonra hissenin yakın zamandaki performansı, hisseye özel haber akışı ve değerlemesini gözden geçiriyoruz. Mevcut durumda, banka kağıtları borsaya liderlik yapıyor. Yine finansal yapısı iyi ve kârlılığı olan sanayi ve bilişim hisseleri alınabilir.

10 DÖVİZ, FAİZ VE ALTINDA BEKLENTİLER
TL, SEPETE KARŞI KONTROLLÜ DEĞERLENECEK

Merkez Bankası’nın yılın başında Türk Lirası’nın güçlü seyri konusunda yaptığı uyarının yılın geri kalan bölümünde de geçerliliğini koruyacağını düşünüyoruz. Fakat bu arada dikkat edilmesi gereken bir konu cari açık olacak. Çünkü Türkiye yeterince tasarruf etmiyor ve tüketim çok fazla. Yani ihracat ve ithalat dengesinin iyi korunması ve tasarrufun teşvik edilmesi gerekiyor. Bu çerçevede Ortadoğu’da bir sıcak gelişme olması gibi dış etkenler, TL’nin aşırı değerlenmesinden kaynaklanan şikayetler haricinde TL’nin sepete karşı kontrollü bir değerlenme trendi içinde olacağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz