2016'da ilk 15'e gireriz

Bekir Dildar, 2,5 yıl önce hayat verdikleri bankanın bugün ulaştığı büyüklüğü, bundan sonraki büyüme adımlarını ve satın alma politikalarını anlattı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2016'da ilk 15'e gireriz
2010 sonunda kurulan Fibabanka, bugün 6 milyar TL aktif büyüklüğe sahip. Banka, büyüme hızını artırmak için satın alma fırsatlarını kolluyor. Hatta Societe Generale’in bireysel bankacılık alanı için görüşmeler sürüyor. Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, “Bankaya müşteri ve veri kazandırabilecek fırsatlarla yakından ilgiliyiz” diyor. Dildar’ın hedefi, Fibabanka’yı 20 milyar TL’lik aktif büyüklüğe sahip orta ölçekli bir banka haline getirmek. Dildar, “2016 yılında sektörde ilk 15’e gireriz” diyor.

Fibabanka, patronu Hüsnü Özyeğin’in vizyonuyla sektörün güçlü büyüme beklediği bir banka. Yeni dönemde Fransız Societe Generale’a talip olmasıyla gündemde. Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar da Societe Generale’in radarlarında olduğunu açık yüreklilikle söylüyor. Her türlü fırsata zaten baktıklarına değiniyor. Yakın geçmişte Citibank’ın bireysel bankacılık alanındaki satışıyla da ilgilendiklerine dikkat çekiyor ve “Societe Generale’da süreç sonuçlanmadı. Bu nedenle kesin bir açıklama yapamıyorum. Societe Generale’in 15 şubesi ve 300 bin müşterisi var. Bu anlamda iyi bir fırsat, inşallah almak kısmet olur” diye konuşuyor.

Fibabanka, son dönemdeki hızlı büyüme trendiyle de dikkat çekiyor. 2010 yılında 900 milyon TL büyüklüğe sahip Portekizli Millennium Bank’ı alarak faaliyete geçen banka, bugün 6 milyar TL aktif büyüklüğüyle sektörde 22’nci sırada. Eylül sonu itibarıyla mevduatları 4,1 milyar TL, kredileri ise 4,8 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bekir Dildar, geçtiğimiz iki yılda kurumsal ve ticari bankacılıkta iyi yol kat ettiklerini söylüyor. Bundan sonra tabana yayılmak için KOBİ’lere ve bireylere yoğunlaşacaklarının altını çiziyor. Geçtiğimiz 2,5 yılda 40 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapan Fibabanka, önümüzdeki 3 yıl içinde sektörde ilk 15 içine girme hedefinde...

Dildar, büyümede temkinli ilerleme taraftarı. “Biz büyürken hem hız hem sağlıklı büyüme hedefliyoruz. Yoksa bankaya sermaye koyar, çok hızlı büyürsünüz ama hata oranınız artar” diye konuşuyor. Bu anlayışı kapsayan orta vadeli planlarını ise şöyle aktarıyor: “Hüsnü Bey’in orta vadeli hedefi, Fibabanka’nın orta ölçekli, birkaç yüz şubeli bir banka olması. Fibabanka için de hedefimiz orta ölçeğe ulaşmak. 20 milyar TL’lik aktif büyüklüğe sahip bir banka haline gelmek istiyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz