400 milyon dolarlık yazılım ihraç ettik

Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, inovasyonun bilgi ve iletişim teknolojilerinde ilerlemenin tetikleyicisi olduğuna inandıklarını kaydediyor. Altay, oluşturdukları Ar-Ge biriminin dünyadaki en güçlü ilk 10 VolP Multimedya laboratuvarından biri olduğuna da dikkat çekiyor.

29 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
400 milyon dolarlık yazılım ihraç ettik

Bilişim ve teknoloji danışmanlığı, donanım, sistem ve uygulama yazılımı, ağ çözümleri tasarımı-satışı ve satış sonrası destek hizmetleri, dış kaynak kullanımı servisleri gibi çok çeşitli yetkinliklerden oluşan iş modelimiz ile 2013 sonu itibarıyla ciromuzu daha da artıracak, hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağız.

Hedefimiz, bugün Türkiye’de kamu ve başlıca dikey sektörler için geliştirdiğimiz özgün teknoloji çözümlerini kısa sürede ihraç eder hale gelerek, bu çözümleri ekonomimiz için de bir değer haline getirmek.

Türkiye’nin kendisine çizmiş olduğu ekonomik vizyon kapsamında hedeflerine ulaşabilmesi için, sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji, çözüm ve servis ihtiyacına cevap verebilecek bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesi gerekiyor. Biz Netaş olarak, Türkiye’nin bu sıçramayı gerçekleştirmesine önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.

En çok ihraç ettiğiniz ürünler nelerdir?
Netaş’ın ihracat ürünü elbette ki “yazılım”. Yazılım, yarattığı katma değerle ülke ekonomisinin gelişmesinde, bilişim sektörünün dışa bağımlılığının azaltılmasında kilit role sahip. Zira diğer birçok sektörde gerçekleştirilen ihracatın tersine, yazılım ihracatında ithalata bağımlı bir durum söz konusu değil ve bu durum ekonomiye yüzde 100 katma değer olarak yansıyor.

Ülkemizin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasında katma değeri yüksek, yetkin ve nitelikli insan kaynağının emeği ile ithalat girdisi olmayan yazılım üretmekten gurur duyuyoruz. Bunu da Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi araştırmasında, son 6 yılda 3 kez “Yazılım İhracatı Şampiyonu” olarak taçlandırdık.

Netaş Türkiye’nin bilgi ve iletişim altyapısının gelişmesinde her zaman öncü oldu. 40. yaşını gururla kutladığımız Ar-Ge’nin önemini uzun yıllar önce kavrayarak yatırımlarımızı sürdürdük.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.