Bankacılık lisanslı teknoloji şirketiyiz

ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, dijital dünyanın bankacılık sektöründe getirdiği yenilikleri ve bankasının bu değişimini anlattı.

28.07.2014 14:59:410
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılık lisanslı teknoloji şirketiyiz
Teknojik gelişmelerle birlikte gelen dijitalleşme, bankacılıkta oyun kurallarını yeniden yazıyor. Ödeme sistemleri, kredi süreçleri, sadakat programları, hemen her şey baştan şekilleniyor. ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, teknoloji şirketlerini takip etmemenin bankacılar için çok büyük tehdit olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu şirketlerden biri, bizim oyun alanımızda çok daha başarılı bir iş modeli geliştirilebilir” diyor. Bu yüzden vaktinin yüzde 50’sinden fazlasını bu yeni dünyaya ayırdığını söylüyor. “Biz aslında bir teknoloji şirketiyiz, sadece bankacılık lisansımız var. Buna gerçekten inanıyorum” diye konuşuyor.

Teknolojinin sürekli yeni iş modelleri oluşturduğu dijital dünya, bankacılık kurallarını yeniden yazıyor. Öyle ki ödeme sistemlerinden kredi alma süreçlerine, kredi kartlarının sadakat programlarına kadar pek çok alan baştan sona yeniden şekilleniyor.

ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, “Dünyanın her yerinde hayal bile edemeyeceğimiz kadar değişik ve bankacılık iş yapış şekillerinin baştan sona değiştirebilecek pek çok teknoloji şirketi var. Bunları çok yakından takip etmeliyiz” diyor. Bu nedenle de Abay, mesaisinin yüzde 50’sinden fazlasını bu dünyaya ayırıyor.

Teknoloji şirketlerini sürekli ziyaret eden Abay, ödeme sistemlerinde trend yaratan Amerikan Braintree, Beacon Software ve Clinkle’ı yakın takibe almış durumda. Aynı şekilde kişiler arası kredi alınabilinen Lending Club, Zopa ve Kiva gibi iş modellerinin de kredi süreçlerini tamamen değiştirdiğine inanıyor.

Abay’a göre bugün puan ve mil toplama üzerinden ilerleyen kredi kartı sadakat programları, 5 yıl içinde tamamen farklılaşacak ve kişinin alışveriş alışkanlıkları, bulunduğu yere özel ve anlık sadakat programları sunulacak.

“Türkiye’de şube sayısı 300-500 arasında kalacak ve yüksek teknoloji yatırımıyla ilerleyecek bir bankayız” diyen Abay, bu düşüncesini şöyle netleştiriyor: “Geçenlerde bir tweet attım. ‘Biz aslında bir teknoloji şirketiyiz, sadece bankacılık lisansımız var’ dedim. Buna da gerçekten inanıyorum.” ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, dijital dünyanın bankacılık sektöründe getirdiği yenilikleri ve bankasının bu değişimini şöyle anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz