Bekleyen CEO'lar

Aslında her biri son döneme adını yazdırmış önemli yöneticiler...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bekleyen CEO'lar

Aynı şekilde Koç Holding’den altı yıl önce ayrılan Cengiz Solakoğlu da iş hayatında günlük işlerin dışında yönetim kurullarında üye olarak etkin olmayı seviyor. “10’lu yaşlarda atıldığım iş hayatım sağlığım elverdiği sürece devam edecek” diyen Solakoğlu, “Koç Holding’de edindiğim bilgi birikimini bugün değişik şirketlerin yönetim kurullarında değerlendirmeye çalışıyorum. Bir kurumun günlük işlerine talip olmak yerine ihtiyacı olan şirketlerin yönetim kurullarında özellikle kurumsal yönetim alanında katma değer sağlamanın daha doğru olacağını düşündüm. Farklı sektörler tanımak ve değişik aile şirketlerinde bulunmak onlara bir nevi yönetim koçluğu yapmak bana heyecan veriyor” şeklinde konuşuyor.

EMRE BERKİN
BENİ HEYECANLANDIRACAK BİR FIRSAT DÜŞÜNEMİYORUM"
3  ALANA YOĞUNLAŞTIM

Şu anda 3 kulvarda paralel ilerliyorum. Yönetim kurullarında, şirket evlendirmeleri ve satın almaları ile melek yatırımlar üzerine çalışıyorum. Anadolu Grubu ve Doğuş Grubu şirketleri, Pegasus Havayolları, Thomas Cook Group, Alcatel Lucent Teletaş gibi farklı alanlardaki kurumlarda yönetim kurulu üyesi görevindeyim. Uzun bir süre daha da bu şekilde devam etmeyi planlıyorum. Hiçbir zaman katiyen hayır dememek lazım ama şu andaki iş ve çalışma düzenimi değiştirecek kadar beni heyecanlandıracak bir fırsat düşünemiyorum.
ÜYELİK TEKLİFLERİ GELİYOR
Kendi işimde kazandığım özgürlük ve hareket etme kabiliyetini kaybetmemek için CEO olmayı yeniden düşünmüyorum. Zaten mevcut durumda yurtiçinde ve yurtdışında bir sürü şirketin yönetim kurulundayım. Değişik sektörlere açık olmak, bilgi ve tecrübelerinizi işe koşmak ve aynı zamanda da yeni şeyler öğrenmek çok tatmin edici geliyor. Şirket alım-satım, birleştirmelerinde danışmanlık ve yönetim kurulu üyelikleri için teklifler alıyorum. Geçtiğimiz temmuz ayında TTK’nın değişmesi öncesi çok bağımsız yönetim kurulu üyeliği teklifleri geliyordu. Ama aralarından sadece 2’sine aday oldum ve sonunda da birini kabul ettim.

HEYECAN VERİCİ BİR SEKTÖRDE CEO OLABİLİRİM"
REEL SEKTÖRDE DENEYİM

Şu anda bankacılıkta edindiğim engin tecrübenin yanı sıra reel sektörde de önemli bir deneyim kazanıyorum. Bunun büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Koşullar elverdiği müddetçe, heyecan verici bir sektörde CEO olarak yönetime geçmeyi düşünebilirim. Bulunduğunuz pozisyon ne kadar yüksekse topluma karşı sorumluluğunuz o oranda artıyor. Bu nedenle benim için çalıştığım kurum veya yaptığım işte, önce o kuruma veya organizasyona sonra da topluma ve ülkeme değer katmaya çalışmak öncelik taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz