Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola

Ayrıca ertelenen yatırımların ilk sırasında da asla ertelenmeyen yatırımların başında da insan kaynağı alımı geliyor. Hepsi bu kadar değil... Anket, son yaşananların iş dünyasına büyük etki yaptığını, bazı grupların hızlı aksiyon aldığını ortaya koyuyor.

İLK ERTELENEN İNSAN
Capital Dergisi’nin CEO Club üyeleri arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre mevcut ortamda CEO’ların yüzde 61,2’si yatırımlarını durduracağını ya da erteleyeceğini söylüyor.

Yatırımları ertelemeyi planlayan CEO’ların aldıkları önlem listesinde ilk sırada yüzde 16 ile “insan kaynağı alımını durdurma” yer alıyor. Bu CEO’lardan biri olan Fransız içki devi Pernod Ricard’ın Türkiye genel müdürü Selçuk Tümay, “Yeni insan kaynağı alımı ve yeni ürün lansmanı planlarımızı erteledik” diyor.Tümay, politik ve ekonomik belirsizlikler, kurlardaki istikrarsızlık nedeniyle yatırımlarını erteleme kararı aldıklarını ifade ediyor:

“Marka yatırımlarımızı azaltmakla beraber tamamen durdurmayı düşünmüyoruz, Ertelediğimiz yatırımları ise en erken 2015 yılında tekrar devreye almayı değerlendireceğiz.”

İnoksan Mutfak CEO’su Gürhan Akdoğan da ilk olarak yeni insan kaynağı alımını durdurduklarına dikkat çekiyor, İlk çeyrekte insan kaynağı alımında beklemeye geçeceklerini ama sonrasında yine hedef bütçeleri içinde kalmak üzere uygulamalara devam edeceklerini vurgulayan Akdoğan, şöyle devam ediyor: “Yeni ürün çalışmalarımızı durdurmayacağız.

Fuarlar ve pazarlama faaliyetleri yanı sıra, yurtdışı hedef pazarlara ulaşma faaliyetleri başta olmak üzere ürün lansmanlarında da kısıtlamaya gitmeyeceğiz.  Uzun vadeli ve büyük yatırımları beklemeye alırken kesinlikle AR-GE ve teknik işbirliklerimizin geliştirilmesi ile ihtiyaç olan teknolojik yatırımları durdurmayı düşünmüyoruz, Ertelediğimiz konularla ilgili olarak yerel seçimler sonrası ve olası bir erken seçim kararının belirlenmesinden sonra yani 2014’ün ilk çeyreği sonrası harekete geçmek doğru olacaktır.”

POLİTİK ERTELEME
CEO’ların yüzde 61,2’si yatırımlarını ertelediğini ya da durdurduğunu belirtiyor, Peki bu ertelemenin en önemli sebepleri neler? Yeniden harekete ne zaman geçecekler? Ankete katılan CEO’lar, ertelemeye en önemli gerekçe olarak “Politik belirsizlik ve seçimleri” gösteriyor, CEO’ların yüzde 31,2’si bu görüşü ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz