Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola


ENERJİDE FIRSATLAR
Enerji faaliyetlerimizde ideal portföy büyüklüğüne ulaşmak için mevcut tesis yatırımlarımızı gerçekleştirirken yeni yatırım fırsatlarını da takip ediyoruz. Enerji üretim portföyümüzdeki 3 HES ve 1 jeotermal santral yatırımlarımıza devam edeceğiz. Hamitabat Doğal Gaz Çevrim Santrali'ni 450 milyon Euro tutarında yatırım yaparak. 1,200 megavat gücünde Türkiye'nin en modern ve verimli doğalgaz santrallerinden birine dönüştürmeyi hedefliyoruz.
KAPASİTE ARTACAK
2014 yılı içinde Trakya ve Balıkesir Çimento fabrikalarımızdaki kapasite artışı ve yeni hat yatırımlarını tamamlayacağız. Ortaklarımızla birlikte İstanbul Yeni Havalimanı ve Ankara Hızlı Tren Garı yatırımlarımızla ilgili hazırlık çalışmalarımızı yapıyoruz. Sabiha Gökçen'de, 2'nci paralel pist projesini 2014 içinde hayata geçireceğiz. LimakPort İskenderun Limanı'nda yıllık kapasitemizi 1,3 milyon TEU'ya ulaştıracağız, Nihai konteyner elleçleme kapasitemizi yıllık 3 milyon TEU'ya ulaştırmayı hedefliyoruz.

TURİZM VE GIDA
Bugün 8 oteli ile Türkiye'nin ilk 5 otel zincirinden biri olan Limak Turizm Grubu olarak, yeni yatırım fırsatlarına her zaman bakıyoruz. Kıbrıs'taki Limak Babylon Deluxe Hotel'in inşaatına devam ediyoruz, Tarsus'da bir de golf oteli projemiz var. Gıda sektöründeki temsilcimiz Limkon'un Adana'daki fabrikasında ise 5 milyon Euro ile başlayıp 20 milyon Euro tutarına tamamlayacağımız hat yatırımı ile ilgili hazırlıklarımızı yapıyoruz.

TEKFEN’DEN DEV YATIRIMLAR
TARIMA 300 MİLYON DOLAR

Tekfen Holding ve şirketleri 2014'te yatırıma ara vermeyecek, Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu adına konuşan Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, yatırım planlarını şöyle aktarıyor: “Yatırımlarımızı uzun vadeli stratejik hedeflerimize ulaşmayı ve bu yönde hammadde tedariğindeki ithalat bağımlılığını azaltmayı amaçlayarak gerçekleştiriyoruz.Türk çiftçisinin sonbahar ekim döneminde yoğun olarak kullandığı DAP'ı ve kompoze gübre üretiminde gerekli ara maddeyi imal etmek ve üretim maliyetlerini düşürmek için Samsun'da 300 milyon dolar yatırım yapıyoruz.

İKİ PROJEYE 470 MİLYON DOLAR
Tekfen Emlak Geliştirme Grubu da 2014'te dev yatırımlara imza atacak, Tekfen Holding CEO'su Osman Birgili, bu projeleri şöyle aktarıyor: “2014 yılında, Tekfen payına düşen toplam yatırım değeri 470 milyon dolar mertebesine ulaşan iki büyük projeye başlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz