Büyük rekabet datada yaşanacak

Türk Telekom’un Genel Müdürü Tahsin Yılmaz,gelecek hedeflerini Capital ile paylaştı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük rekabet datada yaşanacak


2013’te yeni satın almalar, iş ortaklıklarınız olacak mı?
Türk Telekom'un akıllı büyüme stratejisi çerçevesinde stratejik değer ve fiyat açısından uygun olduğunu düşündüğümüz fırsatları değerlendiririz. Bölgenin iletişim ve veri köprüsüyüz, kıtaları birbirine bağlayan terminal noktası durumundayız. Buradaki amacımız uluslararası alandaki iş hacmimizi, etki alanımızı artırmak. Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek. En son yatırımlarımız arasında Jadi Link hattı var. Cidde’den başlıyor, Amman, Ürdün, İstanbul, Avrupa’ya bağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde de atılan bu adımları pekiştiren, bölgesel bağlantı merkezi olma yönündeki çalışmalarımızı güçlendirecek işbirliklerine ve yatırımlara odaklanacağız.

Yeni ürünleriniz neler olacak?
Müşterilerimiz için ev telefonu üzerinden de değer yaratmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin alanında lider markalarıyla işbirlikleri kurarak, bilgisayar, cep telefonu, telsiz telefon (dect telefon), notebook, netbook ve tablet satışlarına kadar pek çok ürün ve hizmeti müşterilerimizle buluşturuyor, ulaşım, enerji, perakende alanlarında çok cazip fırsatlar sunuyoruz. Hem ses hem de geniş bant internet alanındaki yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürerek bu alanda müşterilerimize yeni deneyimler sunmaya devam edeceğiz.

Ar-Ge konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Ne kadarlık bir bütçe ayrılıyor? Bu oranın yükseltilmesini düşünüyor musunuz?

Türk Telekom olarak teknoloji geliştiren ve ihraç eden bir Türkiye hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Grubumuzdaki teknoloji şirketlerimizin katkısıyla Türkiye'yi yeni teknolojilerle tanıştırmak için
çalışıyoruz. Avrupa Birliği’nin önemli finansman kuruluşu European Investment Bank- EIB (Avrupa Yatırım Bankası) ile bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kullanmak üzere kredi sözleşmesi imzalayan ilk Türk şirketi olduk. 70 milyon Euro, Ar-Ge alanında büyük bir yatırım demek. Kredi, bu alana verdiğimiz önemin bir göstergesi. Her yıl Ar-Ge bütçemizi artırmamızın altında yatan sebep de bu. AB ülkelerindeki öncü araştırma kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, ortak araştırma projelerinde birlikte çalışıyoruz. Türk Telekom Grubu’nun AB 7. Çerçeve Programı ve EUREKA Ar-Ge Programı başlıkları altında 12 adet onaylanmış projesi bulunuyor. Üniversitelerle işbirlikleri gerçekleştirerek projelere destek oluyoruz. İnovasyon ve Ar-Ge’nin yanı sıra yeni teknoloji ve altyapı yatırımlarımızla değer yaratmaya odaklanıyoruz. Ara vermeden sürdürdüğümüz yatırımlarımız ve inovasyon odaklı stratejimizle yeni teknolojilerin Türkiye’ye getirilmesine de öncülük ediyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz