Deceuninck, Pimaş'ı satın alıyor!

Hisselerin tamamını alacak

27.08.2014 16:46:380
Paylaş Tweet Paylaş
Deceuninck, Pimaş'ı satın alıyor!
2000 yılında Ege Profil'i ardından 2005 yılında Winka'yı satın alan dünya devi Deceuninck şimdi de Pimaş'ı bünyesine katacak. Belçikalı PVC pencere üreticisi Deceuninck, Enka İnşaat'ın , yüzde 81.2 hissedarı olduğu Pimaş'taki hisselerinin tamamını 57.67 milyon liraya satın aldığını açıkladı.

Türkiye'ye üretim üssü olarak odaklanan Deceuninck, işlem sonrası Avrupa'nın ikinci büyük pazarı olan Türkiye'de lider konuma geleceğini duyurdu. Pimaş'ın güney Rusya'da üretim tesisi bulunuyor. Enka İnşaat'ın KAP açıklamasına göre, devir işlemi Türkiye ve Rusya'daki rekabet kurullarından alınacak izinlere tabi olacak. Deceuninck'ten yapılan açıklamada da, Pimaş'ın borsada işlem gören kalan hisseleri için çağrı yapılacağı belirtildi. Cuma günü kapanışına göre Pimaş'ın piyasa değeri 103.23 milyon lira seviyesinde bulunurken, yüzde 81.2'lik payın piyasa değeri 83.9 milyon liraya karşılık geliyor. Hisse başına satış fiyatı 1.9722 lira olurken, satış Pimaş'ın Cuma günkü kapanış fiyatına göre yüzde 31.3 iskontolu gerçekleşti. Borsa İstanbul, Pimaş hisselerini geçici olarak işleme kapatırken, iskontolu gerçekleşen işlemin ardından yeniden açılan hisseler güne yüzde 9.41 değer kaybıyla 2.60 liradan başlangıç yaptı.

Deceuninck, 2000 yılında Türkiye'nin önde gelen PVC profil sektörü şirketlerinden Ege Profil'i satın almıştı. Şirket 2005 yılında da Sabancı Grubu'ndan Winsa'yı satın almıştı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz