Dünya devi nasıl değişti

Royal Dutch Shell’in CEO’suyla Shell’in yeniden yapılanmasını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devi nasıl değişti


Capital: Sizinki normal bir yeniden yapılanma değildi. Üst yönetimden pek çok kişinin işine son verdiniz. Bunu nasıl yönettiniz?
- Evet maliyet avantajı yaratmak adına üst yönetimden kişilerin işine son verdim. Üst yönetimi yüzde 20 oranında azalttık. Karmaşayı önlemeye üst kademeden başlamazsanız başarılı olmanız imkansız. Bu karmaşa da sonuçta yukarıdan aşağıya doğru olur.

Capital: Bunlara şirketin tepkisi nasıl oldu?
- Aslında bu yeniden organizasyonda iki iş yaptık. Bu nedenle tepkileri ve nasıl bir sonuç aldığımızı bu iki işe göre ayırmak lazım. Kişileri işten çıkarmak ve maliyet avantajı sağlamak konusunda oldukça hızlı aksiyon aldık. Sonuçlarını da çok hızlı gördük diyebilirim. Şirket de bu duruma benim beklentilerimin üzerinde yanıt verdi. İnsan sayısını düşündüğümüzden daha fazla azaltmayı başardık ve yine düşündüğümüzden daha fazla maliyet tasarrufu sağladık. Kültürel değişimi tam olarak oturtmak için en az 4-5 yıl gerekli. Yine de bu alanda da önemli aşama kaydettik. Ancak hala yapılacak işler var. Değişmesi gereken bazı alanlar mevcut. Yine de gösterdiğimiz gelişimden memnun olduğumu söyleyebilirim, ancak beni tam olarak tatmin etmek mümkün değildir. Çünkü çok hızlı ve değişen bir dünyada yaşıyoruz.

Capital: Yeniden yapılanma sonrası her fırsatta kârlı büyümeye vurgu yaptınız. Mevcut ortamda kârlı büyümeyi sağlamak nasıl mümkün?
- Bizim sektörümüzde petrol fiyatlarındaki oynaklığı bir kenara bırakarak şirketin temeldeki performansına odaklanmak gerekli. Biz ilk yarı yılda üretimde yüzde 4’lük bir büyüme sağladık. Bu da gelirlerimize ve nakit akışımıza bir ivme kazandırdı. 2009 yılıyla kıyasladığımızda durumumuz çok daha iyi. Mevcut nakit akışımız hem temettü dağıtmamıza hem de yatırım yapmamıza izin verdi. Üstelik piyasaya borçlanmadan yapabiliyoruz bunu... Üretimde yakaladığımız büyüme ise sektörün ortalamasının çok üstünde.

Capital: Petrol fiyatlarındaki oynaklık bu planları ve yapılanmanızı ne kadar etkiledi ve etkiliyor peki?
- Bizim işimiz uzun dönemli... Bu nedenle de uzun döneme bakıyoruz. Bir yatırım yaptığımızda 20-30 yıl sonrasını düşünüyoruz. Dönemsel bir düşüş nedeniyle uzun dönemli yatırım stratejimizden ödün vermeyiz. Maliyet hedefleri bizim için son derece önemli. Petrol fiyatlarındaki düşüş senaryosunda ise hedefimiz rekabetçi kalmayı başarmak ve rakiplerimizden daha iyi olmak.

Capital: Kârlı büyümediğiniz alanlardan çıkmak da yine yeniden yapılanmanın bir parçasıydı. Şu an bu planın neresindesiniz?
- Son 5 yılda 30 milyar dolardan fazla işimizi sattık. Ancak buna yakın miktarda da alım yaptık. Geçmişte başladığımız belirli alanlardan çıkma stratejisinin artık bittiğini söyleyebilirim. Şu an normal portföy yönetimine dönmüş durumdayız. Yani şu anda bizi bir ülkeden çıkmaya yönlendirecek herhangi bir planımız yok. Bizim çok aktif bir portföy yönetimimiz var. Bu nedenle hem bazı alanlardan çıkıyoruz hem de yatırım yapıyoruz. Uzun dönemde bu iki sürecin dengede olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz