En zorlu trafik

Türkiye’de de CEO’lar bir günde 200 ila 300 arasında e-mail alıyor.

19.10.2014 15:42:510
Paylaş Tweet Paylaş
En zorlu trafik
10 yıl önce Bili Gates, günde 4 milyon e-mail alıyordu. Şimdilerde işten elini eteğini çeken Gates’in e-mail kutusuna ancak günde 40 ila 50 e-mail düşüyor. Gates’in aksine yoğun iş hayatı devam eden CEO’ların e-mail kutularıysa dolup taşıyor. Apple’ın CEO’sunun günlük e-mail trafiği 700 ila 800 civarında.

Türkiye’de de CEO’lar bir günde 200 ila 300 arasında e-mail alıyor. CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane ve Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem’in günlük e-mail trafiği 300’ü buluyor. Ayda 9 bin e-mail alan CEO’ların yıllık iletişim trafiği ise 100 binin üzerinde.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, her gün 700 ila 800 arasında e-mail alıyor, Sabahları 3:45 gibi kalkıp 1 saatini e-maillerini yanıtlamaya ayıran Cook, her gün kendisine gelen elektronik postaların büyük bölümünü okumaya çalıştığını söylüyor,

Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz da sabah 4:30’da uyanıyor ve güne e-mail kutusuna düşen yüzlerce e-posta okuyarak başlıyor. Bain&Company’nin araştırması da CEO’la-nn iletişim trafiğindeki müthiş artışa dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre, 2000’li yılların başında üst düzey yöneticiler günde ortalama 60 kişiyle iletişim kuruyorken, 2010’da bu sayı 80’e son dönemde de 200’e çıkmış durumda, CEO’ların yıllık e-mail trafiği ise 70 bini geçiyor.

Araştırmada eskiye göre bugün daha fazla sayıda kişiyle iletişimde bulunan CEO’ların haftada en az bir günlerinin e-mailleri yanıtlamak, iki günlerinin de toplantılarla geçtiği belirtiliyor.

Artan iletişim trafiği Türkiye’de de CEO’ları en fazla yoran konuların başında yer alıyor. Türkiye’de CEO’lar günde en az 80 ila 100 e-mail alıyor. İşler arttıkça gün içinde alınan e-mailler 200 ila 300’lere kadar çıkıyor.

Şirketin cirosuna, sektörüne ve büyüme hızına göre üst düzey yöneticilerin yoğunluğu, iletişim trafiğinin hızı değişiyor. Mobil teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte gün içinde daha fazla kişiyle iletişimde bulunmak zorunda kalan CEO’ların artan iletişim trafiğini yönetmek için farklı çözümleri var. Zaman yönetimi yapan CEO’lar gelen e-mailleri klasörlere koyup filtreliyor. CEO asistanları da yetkilendirilip elektronik posta yönetimi yaptırmak kullanılan yöntemler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz