Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz,sorularımızı yanıtladı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir


Capital: Eti Alümünyum’da orta vadede hedefiniz nedir?
- Kimyasal alümina ve hidrattaki katma değer buranın cirosunu artırabilir. Burası devasa bir tesis olarak görünüyor. Sanki burada 1-2 milyar dolarlık ciro yaratılıyor gibi görünüyor, ama içi boş. Bahsettiğim yatırımların neticesinde burada ciroyu 750 milyon dolara çıkarma şansı olabilir.

Capital: Ekrem Cengiz olarak sizin ajandanızdaki öncelikler neler?
- Birinci önceliğim, Eti Alüminyum. Her düğünde horon tepmek zordur ya bizim her düğünde horon tepmeye çalışan esnek bir yapımız var. Öncelikli konulara göre pozisyonumuz değişebiliyor. Burada 1-2 yılda benim tek elden sorumluluğum var.

Capital: Özelleştirmelerin faydasını grup olarak nasıl gördünüz?
- Ülke olarak iinşaat ve müteahhitlik sektöründe dünyada ikinciyiz. Özelleştirmeler daha erken tamamlanmış olsaydı, sistem de o kadar erken oturmuş olacaktı. Türkiye’de üretim ve dağıtım konusunu 5 yıl önce çözmüş olsaydık, şimdi uluslararası arenada nasıl büyüyeceğimize kafa yoracaktık. Uluslararası arenada büyümek için geç kaldık. Türkiye’de dağıtım ihaleleri bitmiş ve özel sektör sistemi oturtmuş olsaydı, Avrupa’da nasıl dağıtıcı olacağımıza kafa yoracaktık. Böyle bir dağıtım ihalesi dünyada olsa bugün ilgilenemiyoruz ki... Sistemi oturtamadık. Olanlarla ancak bu kadar iş yapabiliyoruz.

Capital: Grubun devam eden işleri içinde en önemli projeler hangileri?
Hısu Barajı, devlete yaptığımız en büyük projelerden bir tanesi. Ama hızlı tren projesi de büyük projelerden... Zor proje bunlar. Karadeniz sahil yolu zor projeydi, bitti. Zor projeleri yapan grubuz. Ama Libya’da bayağı bir zarara uğradık.

Capital: Grubun gelecekteki sektörel dağılımının nasıl olacağını düşünüyorsunuz?
- Bazen yapmak istediğini yapamayabiliyor-sun. Esnek bir yapımız var, hiç düşünmediğiniz bir alanda o düşünceyi hayata geçirebiliyoruz. Şu anda inşaat, maden, enerjideyiz. Turizmden ise çıktık.

Capital: Büyüme alanı olarak enerji, müteahhitlik ve madenciliği mi belirlediniz?
- ille büyümek için çaba sarf etmiyoruz. Ülkeye ne kadar katma değer katarsak, ne kadar faydalı iş yaparsak o kadar mutlu oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz