"Globalleşme kararı aldık"

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yeni dönem planlarını anlattı.

10.11.2017 15:28:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Globalleşme kararı aldık"

  •  Santrallerinizin dağılımı nasıl?

 Aksa Enerji, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan 7 elektrik üretim santrali, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki enerji santrali ve Afrika’daki 3 enerji santraliyle toplam 2.347 MW kurulu güce sahip. Kurulu gücümüz içinde yüzde 60 oranla en büyük payı doğal gaz santrallerimiz alıyor. Bunun yanı sıra yüzde 22 fuel-oil, yüzde 12 linyit, yüzde 6 rüzgar ve yüzde 1’ini de hidroelektrik oluşturuyor. 2017 Ağustos itibarıyla portföyümüzde 1.412 MW kurulu güçte doğal gaz, 509 MW kurulu güçte fuel-oil, 270 MW kurulu güçte linyit, 141 MW kurulu güçte rüzgar ve 15 MW kurulu güçte de hidroelektrik santralimiz bulunuyor. 

  • Jeneratörde de Türkiye liderisiniz. Yurtdışı yatırımlar nasıl gidiyor?

 Üç kıtada üretim gerçekleştiriyoruz. Aksa Jeneratör Amerika’da üretim yapan ilk ve tek Türk jeneratör şirketi. Çin’deki fabrikamız, dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip. 160 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük dizel jeneratör ihracatçısıyız. Aksa Jeneratör ile özellikle Hindistan ve Afrika’da yatırımlarımıza hız katarak dünyada ilk 5’te olan yerimizi ilk 3’e taşıma hedefiyle yol alıyoruz. Bunun yanı sıra Çin’de bulunan üretim tesisimizde 40 bin metrekarelik kapalı alanımızı 80 bin metrekareye çıkararak toplam 120 bin metrekarelik dünyanın en büyük jeneratör üretim tesislerinden biri haline getirdik. İngiltere ve Amerika’da da üretime geçtik. 

  •  Hayvancılık ve turizm alanlarında da faaliyet gösteriyorsunuz. Burada özellikle hayvancılık ve tarımdaki büyümeniz çok dikkat çekici. Burada neler yapıyorsunuz? 

 Babamın özel ilgisiyle hayvancılık ve tarıma girdik. Bir nevi sosyal sorumluluk olarak Aksa Tarım ile 2004 yılından bu yana kurumsal yapıyla besicilik ve süt sığırcılığı yapıyoruz. Toplamda 24 bin dekar arazi üzerine kurulu Gelemen ve İnanlı’da iki çiftliğimiz var. Toplam hayvan kapasitesimiz 16 bin baş. 2016 yılında 22 bin ton süt üretimi gerçekleştirdiğimiz çiftliklerimizde ayrıca 37 bin tondan fazla mahsul elde ediyoruz. 

  •  Turizmdeki varlığınız nasıl devam ediyor? Memnun musunuz? 

 Üç otelimiz ile Antalya’da yaz, Erciyes’te kış turizmine odaklandık. Aksa Turizm çatısı altında Antalya Kemer-Göynük’te bulunan 5 yıldızlı Mirada Del Mar Hotel ile yaz ve kongre turizminde ön sıralardayız. Kış turizmin önemli merkezlerinden Kayseri Erciyes Dağı’ndaki 4 yıldızlı Mirada Del Lago Hotel ve 3 yıldızlı Mirada Del Monte Hotel ile birlikte toplam 1.401 yatak kapasitesiyle Mirada Hotels markasıyla hizmet veriyoruz. 

  • Enerjide hedefleriniz neler?

 2017 bizim enerji sektöründe tüm hedeflerimizi daha da büyüttüğümüz bir yıl oldu. 2015 yılında başladığımız yurt dışına açılım politikamız 2016’da olduğu gibi 2017’de de devam etti. Halihazırda hem Afrika’da hem başka kıtalarda görüşmelerimiz devam ediyor. Globalleşme yolunda hızla ilerliyoruz. Bir enerji şirketi olarak dünyanın herhangi bir yerinde Aksa Enerji markasıyla temel bir ihtiyaca cevap vermek ve oralarda istihdam sağlamak bizim için önemli. Global bir enerji şirketi olmak istiyoruz. Dünyanın farklı kıtalarında enerji üreteceğiz. Dünyada enerji yatırımlarının önü çok açık. Afrika, Latin Amerika, Asya gibi pek çok kıtada çok ciddi enerji açığı var. Fırsatları değerlendireceğiz, doğru zamanda doğru konumlanmayı yaparak enerjide yurt dışında büyüme planlıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.