Hayalleri süsleyen ödüller

Türkiye’nin bol ödüllü şirketleri, her yıl daha iyisini hedefliyor. İşte Arçelik’ten Avea’ya, Akmerkez’den Richmond Nua’ya, Novartis’ten DYO’ya Türkiye’nin ödül şampiyonlarının hedeflerindeki ödüller...

16.06.2014 19:54:420
Paylaş Tweet Paylaş
Hayalleri süsleyen ödüller
Şirketler için ödül demek, başarının onayı, prestij, motivasyon, gurur demek. Bu nedenle her şirketin hayalinde, sektörünün en iyi ödüllerine sahip olmak var. Türkiye’nin bol ödüllü şirketleri de bu nedenle kendilerine bir ajanda belirliyor.

Sektörde fark yaratmaya çalışırken, en iyi ödüllerle başarılarını pekiştirmenin planlarını yapıyorlar. İşte Arçelik’ten Avea’ya, Novartıs’ten DYO’ya, Akmerkez’den Richmond Nua’ya Türkiye’nin ödül şampiyonlarının hedeflerindeki ödüller...

Ödüllerin şirketler için önemi büyük. Çünkü her bir ödül, şirketlerin başarısını onaylarken rakiplerine karşı daha güçlü bir pozisyon alacak motivasyonu sağlıyor. Yeni müşteri kazanımı, çalışan sadakati ve finansal sonuçlara yansıyacak güçlü işbirliklerinin önünü açıyor. Örneğin Avea CEO’su Erkan Akdemir için ödüller kutup yıldızı işlevi görüyor.

Akdemir, “Bir anlamda ödüller, bizim için yol gösteren kutup yıldızı niteliğinde. Bu nedenle hedeflerimizi tescilleyen her ödülle anılmaktan mutluluk duyarız. Kurulduğumuz günden bugüne kadar geniş bir yelpazede, farklı başlıklarda, alanının en iyisi ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından birçok ödüle layık görüldük.

Almış olduğumuz ödüllerin kalite standartlarımızı daha da yükseltmek ve müşterilerimize daha iyisini sunabilmek için bizleri motive ettiğini söyleyebilirim” diye konuşuyor.

Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman ise pek çok alanda aldıkları ödüllerin keyfini sürerken her zaman kendileriyle yarıştıklarını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Hastalarımızın karşılanmamış ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler bulmak amacıyla çalışıyoruz.

Bu çözümlerin onların hayatını kolaylaştırması ve yaşam kalitesini artırması bizim için en değerli ödül. Mümkün olan en yeni tedavileri geliştirmek ve hastalarımızın hayatına değer katabilmek için kendimizle yarışıyoruz.”~
Sonuç olarak her şirketin hayalini en prestijli ödüle ulaşmak süslüyor. Türkiye’nin bol ödüllü şirketleri, her yıl daha iyisini hedefliyor. İşte Arçelik’ten Avea’ya, Akmerkez’den Richmond Nua’ya, Novartis’ten DYO’ya Türkiye’nin ödül şampiyonlarının hedeflerindeki ödüller...

“ÇITAYI YUKARI TAŞIYACAĞIZ”

Arçelik, geliştirdiği yenilikçi teknolojiler ve katma değer yaratan çözümlerle sektöründe dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri. Şirket, rekabetin son derece yoğun olduğu pazarlarda, dünyanın en saygın kurumlarından pek çok ödül alıyor. Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, bu ödüllere 23 yıllık Ar-Ge birikimleri, inovasyon yetkinlikleri ve nitelikli insan kaynağıyla ulaştıklarını söylüyor.

Arçelik’in öncelikli olarak dünyanın kaynaklarını verimli kullanmaya odaklandığını ifade eden Karabük, “Ar-Ge çalışmalarıyla ulaştığımız teknolojik seviyenin sonucu olarak enerji ve su verimliliği, ses seviyesi alanlarında, sınıfımızın en iyi ürünlerini geliştirmeye devam ediyoruz.

Bu yetkinliğimiz Ar-Ge ve inovasyon alanlarında da pek çok önemli ödülle takdir görüyor” diyor. Karabük, hedeflerinin aldıkları ödüllerde çıtayı daha yukarı taşımak olduğunu belirtiyor. Aldıkları ve almak istedikleri ödülleri şöyle anlatıyor:

“Geçtiğimiz yıl Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovasyon Haftası kapsamında ‘Türkiye’nin En İnovatif Şirketi’ seçildik. Bu yıl da yine ‘Türkiye’nin İnovasyon Lideri’ ödülünü aldık. Fraunhofer Enstitüsü tarafından 2012 yılında düzenlenen Fikri Haklar Yönetimi yarışmasında uluslararası alanda ikincilik ödülünü almaya hak kazandık.

Energy Efficient Green Factories derecelendirmesinde önce ‘Altın Sertifika’nın, sonra ‘Platin Sertifika’nın sahibi olduk. Geçen yıl Eskişehir buzdolabı işletmemiz, Japon İşletme Enstitüsü, (JIPM) tarafından ‘TPM-Toplam Verimlilik Yönetimi-Gelişmiş Seviye Özel Ödülü’ne layık görüldü.~

Bundan sonrası için de başarı çıtamızı daha yukarılara taşıma ve şirketimizin global konumunu sağlamlaştırma hedefimiz var. Yetkinliklerimizin getireceği ödüller, bizlerin daha iyiyi başarma isteğini güçlendirecek.”

“KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ”
İlaç sektörünün en önemli oyuncularından Novartis, son yıllarda hem global hem Türkiye organizasyonu olarak pek çok ödüle layık görüldü. Şirket 2013’te Great Place To Work Enstitüsü’nün düzenlediği “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşyeri Ödülleri”nde en iyi 25 çokuluslu işveren arasında yer aldı. Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman, bu ödülle insana değer veren bakış açılarının tescillendiğini belirtiyor.

2013’te klinik çalışmalar alanında dünyanın en prestijli öd��lü olarak kabul edilen “SCRS Eagle Awards”ta “En İyi Klinik Araştırma Merkezi Ortaklığı” alanında da ödüle layık görüldüklerini hatırlatan Berkman, “Novartis olarak Ar-Ge’ye çok önem veriyoruz. Dolayısıyla bu tür bilimsel oluşumların çabamızı takdir etmesi bizim için çok önemli.

Yine son birkaç yıldır dünyanın önemli dergileri tarafından en beğenilen ilaç şirketi seçildik. Bunun dışında sürdürülebilirlik ve etik iş yapış şeklimizle ilgili de çok sayıda ödül aldık” diye devam ediyor.

Novartis Türkiye için 2013, bol ödüllü bir yıl oldu. Novartis, Capital Dergisi’nin En Beğenilen Şirketler Araştırması’nda Türkiye’nin en beğenilen ilaç şirketi seçildi. 140 ülkenin katıldığı Novartis İnsan Kaynakları Ödülleri’nde “Çeşitlilik ve Dahil Etme” ile “İnovasyon” dallarında 2 ödül birden aldı.~
Berkman “Satın alma, finans ve BT departmanlarımız da çeşitli global ödüllerle başarılı bulundu. Sağlık iletişimi alanında kampanyalarımızla birçok ödül alarak paydaşlarımız tarafından takdir edildik” diyor. Hayallerini süsleyen ödüller konusunda ise şöyle konuşuyor:

“Hastalarımızın karşılanmamış ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler bulmak amacıyla çalışıyoruz. Bu çözümlerin onların hayatını kolaylaştırması ve yaşam kalitesini artırması bizim için en değerli ödül. Mümkün olan en yeni tedavileri geliştirmek ve hastalarımızın hayatına değer katabilmek için kendimizle yarışıyoruz.”

İYİ YAŞAM GÜNÜ YARATMAK...
Richmond Nua Wellness SPA, her yıl turizm alanında pek çok ödül kazanıyor. Şirket sadece geçtiğimiz yıl, World Luxury SPA Awards’da farklı ülkelerdeki tatil severlerin oylarıyla SPA Country Winners kategorisinde “Best Luxury Wellness-SPA” ödülünü aldı. Tripadvisor tarafından da “Mükemmeliyet Sertifikası” ile ödüllendirildi. Capital ve Ekonomist dergilerinin “Türkiye’nin En Başarılı Turizm Yatırımları Araştırması” sonucunda “Doğa İşletmeleri” ödülüne layık görüldü.

Greening Hotels projesinde “Yeşillenen Oteller” belgesini almaya hak kazandı. Spafinder 2013 Readers “Choise Awards”ta, “Best in Turkey” ve dünya genelinde “Best for Romance” ödüllerini aldı. Richmond International Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Aksoy, Türkiye’de SPA ve wellness kültürünü yaratan marka olarak tanındıklarını belirtiyor.

Richmond Nua’nın dünya çapında üstünlüğünü kabul ettiren birçok uluslararası ödül almasının Türkiye için çok büyük bir başarı olduğuna dikkat çekiyor. Aldıkları ödüllerin dünya genelindeki tatil severlerin oylarıyla belirlendiğinin de altını çizen Aksoy, bundan sonra hangi ödülleri hedeflediklerini şöyle aktarıyor:

“Richmond Nua özel projelerine 2012’de bir yenisini daha ekleyerek, 'Wellness Day’ başlığıyla Türkiye genelinde iz bırakan sosyal bir projeye imza attı. Avrupa’nın en donanımlı, Türkiye’nin ilk ve tek destinasyon SPA’sı Richmond Nua Wellness-SPA olarak, insanları sağlıklı yaşama çağıracak bir günün hayalini kurduk.~
Wellness Day’i Türkiye’den dünyaya yaymak için yola koyulduk. Wellness Day’i ülke sınırlarının ötesine taşımak ve dünya çapında kutlanacak bir ‘iyi yaşam günü’ yaratmak bizim için en önemli ödül olacak.”

“İLKLERİN PEŞİNDEYİZ”
Akmerkez, Türkiye’nin en çok ödüllendirilen AVM’lerinden biri. Şimdiye kadar dünyanın en seçkin ödül kuruluşlarından 50’ye yakın ödül aldı. Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezinden, yaratıcı dizayn ve yapı kategorisine, kaliteden pazarlamaya kadar pek çok alanda büyük ödüllere layık görüldü.

Akmerkez Genel Müdürü Murat Kayman, sadece 2013 yılı içinde Hermes Creative Awards, AVA Digital Awards, Platinium PR Awards, Stevie Awards ve Markom Awards’da 6 farklı proje ile 15 ödül kazandıklarını söylüyor. Kayman şöyle devam ediyor: “Bu yılın ilk ödülü ise ‘Dileklerini Uçur’ projesi ile AVA Digital Awards’dan geldi. AVA Digital Awards tarafından toplam 6 ödüle layık görüldük.”

Kazandıkları tüm bu ödüllerin kuruldukları günden bu yana kararlılıkla ilerledikleri yolun doğruluğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Kayman, “Aldığımız ödüller, uluslararası alanda bilinirliğimizi de artırıyor. Ödüllerin şirkette aidiyet duygusu üzerinde güçlü etkileri var. Bu ödüller bağlarımızın güçlenmesi, motivasyonumuzun kuvvetlenmesi anlamında büyük önem taşıyor” diyor.

Kayman, hedeflerindeki ödülleri ise şöyle ifade ediyor: “Hayata geçirdiğimiz her projenin en iyi olması ve sektöre yenilik getirmesi bizim için çok önemli. Bu nedenle her türlü yeniliği yakından takip ediyoruz, bünyemize nasıl adapte ederiz, hangi ‘ilk’ olacak projeleri geliştirebiliriz düşüncesinin peşindeyiz. Bu aşamadan sonra misafirlerimizi memnun görmek ve çalışmalarımızı taçlandıran ödüller almak bizim için güçlü bir motivasyon kaynağı olacak.”~

HER YIL DAHA İYİYE
Konica Minolta, ofis ve profesyonel dijital baskı sistemlerinde dünyanın önde gelen markalarından biri. Konica Minolta Türkiye İş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Toshiyuki Yamada, Konica Minolta’nın başarısını aldığı ödüllerle tescillediğini söylüyor. Yamada, şirketin ürün kalitesi, uzun vadeli çevresel ve sosyal sürdürülebilir değer yaratan yönetim politikasıyla 2014 yılına da ödüllendirilerek girdiğini söylüyor.

Türkiye’de de satışa sunulan A3 serisiyle dünya dijital görüntüleme sektöründe tarafsız değerlendirme otoritesi kabul edilen Buyers Laboratory LLC’nin “Kış 2014 Yılın Seçimi Ödülleri”nde, 2014 yılının çok fonksiyonlu A3 ürün serisi ödülü ile onurlandırıldıklarını belirtiyor.

Yamada, 2011 yılından bu yana 4 yıl üst üste yılın serisi ödülünü alarak eşi görülmemiş bir başarıya da imza attıklarının altını çiziyor. Yamada şöyle devam ediyor: “Ürünlerimiz güvenilirlik, görüntü kalitesi, kullanım kolaylığı ve verimlilik kategorilerindeki tüm testleri başarıyla geçerek ödüle hak kazandı.

Ayrıca bizhub C364e, bizhub C454e, bizhub 554e ve bizhub 4700P ürünlerimiz ile BLI Yılın Seçimi ödülünün de sahibi olduk. DowJones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de sürekli yer alıyoruz.”

Yamada, 2014’te de uluslararası kalite ve sürdürülebilirlik ödüllerini alacaklarını düşünüyor. “Dünyanın en prestijli ve önemli sürdürülebilirlik endeksi içinde yer almak, en prestijli ödüllerle üst üste onurlandırılmak mükemmeli hedefleyen ve bu yönde çalışan bir kurumsal vatandaş olduğumuzu da teyit ediyor.~

Bizi ve tüm çalışanlarımızı daha çok çalışmak ve daha yüksek hedefler koymak için motive ediyor” diye konuşan Yamada, hedeflerinde başarılarını her yıl ödüllerle taçlandırmak olduğunu söylüyor.

ERKAN AKDEMİR AVEA CEOSU
“KUTUP YILDIZI GİBİ”
HEDEFLERİMİZİ TESCİLLİYOR

Başarı çıtasını yukarı çektiğinizde, hedeflerinizi de artık bir üst seviyeye taşımak istersiniz. Biz de Avea olarak, son yıllarda izlediğimiz stratejinin ve yaptığımız yatırımların karşılığında aldığımız başarılı sonuçların yanında, prestijli ödüllerle de sürekli daha iyisini yaratmak için kendimizi motive ediyoruz. Şirket olarak hayallerimiz ödüllerden ziyade şirket hedeflerimize odaklı. Ödülleri de bu hedeflere ulaşmamızın tescili olarak değerlendiriyoruz.

STEVIE’DE 5 ÖDÜL
Aldığımız ve yine almak istediğimiz ödüllerden bazıları şöyle: 2013 yılı Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde 4 bronz 1 gümüş ödül aldık. 2013 yılında IMI Türkiye Çağrı Merkezi Ödüllerinde 'En İyi Çağrı Merkezi’ ve ‘Sosyal

Medyada En iyi Müşteri Deneyimi’ kategorilerinde birincilik ödüllerine, ‘En iyi Müşteri Deneyimi’ kategorisinde ise 'En Övgüye Değer’ ödülüne layık görüldük. 2013 yılı 'En İyi Büyük Veri ve İş Analitiği Projesi Ödülleri’nde, 'En İyi Büyük Veri Pazarlama Projesi’ ödülünü kazandık.~

YILIN CEO’SU
2013 yılı (KSS) Pazaryeri etkinliğinde, KSS Çözümlerinde 'Jüri Birincilik Ödülü’ ve 'İnovasyon Ödülü’nü aldık. Brandon Hall Mükemmellik Ödülleri’nde 2 yıl üst üste ödüllendirildik. IAIR Awards, 'Kurumsal’ kategoride “Türkiye’nin En İyi Mobil Operatörü” ödülünü aldık. Tüm Tüketiciler Derneği tarafından 'Altın Marka’ ödülüne layık görüldük. Ben de World Finance Telekom Ödülleri’nde 'Yılın CEO’su’ seçildim.

SERDAR ORAN
DYO BAŞKAN YARDIMCISI VE GENEL MÜDÜRÜ
“KALİTE ODULUNU ALMAK İSTİYORUZ”
İKİ ÖDÜLÜ ÇOK ÖNEMSİYORUM

DYO, sektördeki 60 yıllık geçmişinde pek çok ödüle layık görüldü. Son yıllarda bizleri gururlandıran iki önemli ödülü sizinle paylaşmak isterim. İlki, 2012 yılında Dilovası fabrikamızdaki çevreci uygulamalarla kazandığımız Kocaeli Sanayi Odası’nın Şahabettin Bilgisu Çevre Büyük Ödülü.

Bu ödül müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışanlarımızın gözünde itibarımızı artıran bir ödül. Bu ödül ayrıca çevre vizyonumuza büyük katkılarda bulunan çalışanlarımızın motivasyonu açısından da önemli.

GURUR VERİYOR
İkincisi ise KalDer ve TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen 21 ’inci Türkiye Mükemmellik Ödülleri’nde aldığımız 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi. Sektörümüzde EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan ilk şirket olarak mükemmellik ödüllerine başvurduğumuz ilk yılda 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi’ni kazanmak bizim için güzel bir başarıydı. Gerçekten de hepsiyle gurur duyuyorum.~

MÜKEMMELLİĞE ODAKLANDIK
DYO olarak mükemmelliğe odaklanmış durumdayız. 2014 yılında KalDer İzmir Şubesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle düzenlenen Ege Bölgesi Mükemmellik Ödülü’ne başvurduk. Haziran ayındaki 15’inci Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nda ödüller açıklanacak.

HAYALİMDEKİ ÖDÜL
2015 yılında hedefimiz Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nü kazanmak. 2017 yılında ise kalite konusunda en prestijli ödül olan Avrupa Kalite Ödülü’nü almak istiyoruz. Hedeflerimizi koyduk ve çalışmalarımız da son sürat devam ediyor. Hedeflere ancak sistematik bir çalışmayla ulaşmak mümkün. Her zaman daha iyi olmayı hedefliyoruz ve bunun da sırrı mükemmellikte saklı.

TALHA ÇİLEK
ÇİLEK MOBİLYA YÖNETİM KURULU ÜYESİ
HEDEFTE İHRACAT LİDERİ OLMAK VAR
MARKA ÖDÜLLERİ

2005 yılında, Superbrands International tarafından verilen, mobilya sektöründe Türkiye’nin tek süper markası ödülünü aldık. Çilek, Türk Patent Enstitüsü tarafından, herhangi bir hatırlatmaya gerek kalmaksızın insanların zihninde jenerik olarak belirli bir ürün ile çağrışım yapan markaları ifade eden, 'Meşhur Marka’ olarak kabul edildi. Capital Dergisi tarafından her yıl düzenlenen 'Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında 2008 yılı mobilya sektörü birincisi olduk.~

İHRACATTA 2’NCİLİK
Marketingist kapsamında düzenlenen ve Türkiye’nin en başarılı pazarlama fikirlerini ödüllendiren 'Think Marketing Ödülleri Yılın KOBİ’si 2007 Ödülü’nü aldık. Ayrıca üst üste aldığımız ihracat ödülleri var. 2006’da 'İhracatın Yıldızları Özel Ödülü’,

İstanbul İhracatçılar Birliği (İİB) tarafından verilen 'Mobilya İhracatı Özel Ödülü’, 2007’de 'İhracat Birinciliği Ödülü’, 2008-2011 yıllarında ise üst üste’ İhracat İkinciliği Ödülü’nü aldık. tasdİk ALIYORUZ Ödüller başarınızın kamuoyu nezdinde resmileşmesini sağlıyor.

İşin profesyonellerinden, bilirkişilerinden tasdik alıyorsunuz. Ödüllerimizin hepsini İstanbul ve İnegöl ofislerimizde ortak alanlarda sergiliyoruz. Bu ödülleri, Çilek Ailesi adına aldık. Bu yolda bize destek olan iki bin kişiden oluşan kocaman bir Çilek Ailesi var. Ödüller, motivasyonumuzu, hem şirketimize hem yaptığımız işe olan bağlılığımızı ve saygımızı artırıyor.

BİRİNCİ OLACAĞIZ
Çilek, 66 ülkede 444 satış noktası bulunan ve dünya markası olma yolunda başarılı adımlarla ilerleyen bir marka. Bu nedenle ihracat ödülleri bizim için öncelikli. İstanbul İhracatçıları Birliği tarafından 2012 yılı mobilya sektöründe en çok ihracat yapan ikinci marka olduk. Amacımız birincilik. Bu yolda da hızla ilerliyoruz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz