Hobi değil gayet ciddiyim

Ferit Şahenk’le grubun girdiği yeni işlerini, mevcut işlerdeki hedeflerini ve ajandasını konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hobi değil gayet ciddiyim

PASTAYI BÜYÜTECEĞİZ
Türkiye'de bu pazarın büyüklüğü potansiyele göre oldukça küçük, Örneğin, Türkiye'deki restoran sayısı, New York'takinin 3'te 1 'i oranında. Şu anda Türkiye'deki restoran işinde ciro yaklaşık 600 milyon TL, Bu pastayı daha da büyütmek ve cironun da önemli bir kısmını almak istiyoruz.
ORGANİK BÜYÜME HEDEFİ
Eğlence ve restoran işinde 5 yıl içinde 1  ila 1,2 milyar dolarlık bir yapı yaratmayı hedefliyoruz, Bunu da satın almalarla değil, ağırlıklı organik olarak yapacağız, Birtakım markaları yurtdışına da çıkarmayı planlıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Nusret.

"YENİ MARİNALAR YOLDA"
HENÜZ ERKEN

Türkiye 'de şu anda Turgutreis, Didim ve Göçek'te marinalarımız var. Bu marinaların toplam deniz ve kara bağlama kapasitesi 2 bin 834 adet, Dalaman'da 1,000 kapasiteli bir marina inşaatı için son dönemece geldik. 1-2 aya kadar inşaatına başlayacağız. Hem yeni yapmak üzere hem özelleştirmeyle girip ilgileneceğimiz marinalar da var, Ancak onlardan bahsetmek için henüz erken.
HIRVATİSTAN’DA İLERLİYORUZ
Yurtdışında Hırvatistan'da 3 marinamız var. Bunlardan ilki Sibenik'te, Yüzde 20 ile başladığımız ortaklığımız yüzde 76'ya ulaştı. Bunun yanına şu anda 80 yat kapasiteli yeni bir marina daha inşa ettik, Doğu Akdeniz çanağının en büyüğü olan Marina Dalmaçya ise 1700 kapasiteye sahip.
PAZAR PAYI YÜZDE 16
Zadar kentinde 250 kapasiteli bir marinanın yüzde 100'ünü satın aldık, Dolayısıyla Hırvatistan'daki kapasitemiz 2 bin 900 seviyelerine çıktı ki bu Türkiye'den 50-60 yat daha fazla bir kapasite demek, Pazar payı olarak şu an Türkiye'de yüzde 16'lardayız, Hırvatistan'da yüzde 14 pazar payımız var.

"İNŞAATTA ATAKTAYIZ"
PRESTİJLİ PROJELER

 Son dönemde atakta olduğumuz bir diğer alan inşaat. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da projelere imza atıyoruz. Ukrayna Kiev'de Borispol Havaalanı'nın terminal binasını Avrupa Kupası öncesine yetiştirdik. Sofya'daki metro işimizi bitirmek üzereyiz. Sofya Metrosu'nun diğer fazları için de teklif verdik. Libya'daki işimiz şu anda oradaki karışıklıktan dolayı durmuş durumda.
YÜZDE 100 YATIRIMCIYIZ
Türkiye'de Boyabat Barajı'nı bitirmek üzereyiz, Boyabat, 513 megavatlık oldukça büyük bir proje, Yine aynı şekilde 323 megavat büyüklüğü olan Artvin Barajı'nın yüzde 100 yatırımcısıyız. Bu barajın da yaklaşık yüzde 20'sini tamamladık.
38 AYDA BİTECEK
İstanbul'da 2 ana projemiz var. Birincisi, yüzde 85'ini tamamladığımız Otogar-Bağcılar metro ihalesi işi, Kalan bölümü de yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız. Geçtiğimiz aylarda imzaladığımız Üsküdar-Çekmeköy-Ümraniye metro ihalesi için de mobilizasyonu tamamladık ve inşaata başladık, Orası da 38 ayda bitecek bir iş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz