Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Capital: Anadolu’ya AVM yapma planı devam edecek mi?
- Şu anda elimizdeki AVM sayısı 13. Avrupa’da çok büyük AVM firmaları var. Metrekare ve kira geliri olarak Türkiye’de en büyük biz olduk. Elimizde başlayacağımız birçok proje var. İstanbul’da ve İzmir’de büyük projelerimiz var. Van’da bir AVM yapacağız. Urfa’dan sonra Van’a başlayacağız. İhtiyaç olan her şehre AVM yapacağız. Ekonomisini sağlam temellere oturtan her şehre yatırım yapmak istiyoruz. Bu yatırımlar o şehrin çehresini değiştiriyor. Bizim için İstanbul çok daha kârlı ama biz Anadolu’yu sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. İhtiyaç olan her yerde olacağız.

Capital: Enerji yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
- Enerjide şu an çok küçüğüz. Ama elimizdeki lisanslarla, projelerle 4 bin megavata çıkacağız. Önümüzdeki yıl Hakkari Çukurca’daki bir projeye başlayacağız. 580 megavatlık Kırşehir’de gaz dönüşüm santrali yapıyoruz. Bugüne kadar bitirdiğimiz 6 baraj var. Bunlarla beraber artık büyümeyi hızlandırıp 1.000’er megavatlık yerli ve ithal kömür santrali oluşturacağız. İzinleri alıp projeye başlayacağız. Biz kendimizi ilk üçte görmüyorsak o işe girmiyoruz. Küçük oyuncu olmak istemiyoruz.

Capital: Konut yatırımı yapmayı planlıyor musunuz?
- Bizim işimiz ticari gayrimenkul. Konut alanına girmek istemiyoruz. Çok iyi, nitelikli projeler yapılıyor. Biz kendi alanımızı domine etmeye çalışıyoruz. 2013’te yüzde 40 büyüme bekliyoruz. Büyümenin büyük çoğunluğu Rusya’da olacak. Çünkü Rusya yine hızlı bir büyüme potansiyeline sahip oldu. Türkiye yeni keşfettiğimiz bir pazar. Artık daha aktif bir şekilde rol alacağız.

Capital: Hastane yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
- 11 hastane olacak. Toplamda 5 bin 500 yatak. 7 tanesi rehabilitasyon merkezi, geri kalanı şehir hastanesi. Biliyorsunuz bunlar içinde otelleri, sosyal yaşam alanları olan kompleksler olacak.

Capital: Rusya’daki yatırımlarınızda son tablo nedir?
- Moskova’nın merkezinde çok büyük bir projeye başlayacağız. Toplam yatırım miktarı 1,2 milyar dolar. Onunla beraber 800 milyon dolarlık daha yatırımımız olacak. Bunlar AVM ofis yatırımı olacak. Yeni bir sektöre girmek istemiyoruz.

Capital: Seaport projesi ne aşamada?
- Zeytinburnu’ndaki bu proje hala yargıda... Önümüzdeki yıllarda kararın çıkmasını bekliyoruz. İzin çıktıktan sonra bütün işlerimizi 3 yıl içinde bitiririz. Ağır işleyen bir süreç.

Capital: Devlet ihalelerine neden girmiyorsunuz?
- Altyapıda rekabetçi değiliz. Diğer firmalarla rekabet edecek kadar hazırlığımız olmadığı için girmiyoruz. Bizim kendi hazırladığımız 40 proje var. Onları gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz