Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

5- Geleneksel müteahhitlik modellerini değiştirdik. Biz Ankara ofisinden lojistik, finansal, insansal yapı, bilgisayar ve hukuk konularında destek veriyoruz. Onun dışında her ülke kendi içinde yönetiliyor.
6- Her işimizin temelinde inşaat ve düzenli “para akışı” var. Bunu gayrimenkul, hastaneler ve enerjiyle tamamlıyoruz.
7- İstanbul’da 200 bin metrekarelik ofis inşaatımız devam ediyor. Dolayısıyla en büyük ofis stoku bizde olacak.
8- Hastane tarafında 5 bin 500 yatakla bugüne kadar ihale edilenin yüzde 40’ını aldık. Önümüzdeki dönem için 4 milyar dolarlık bir yatırım planı oluşturduk.
9- Elimizdeki AVM sayısı 13’e ulaştı. Metrekare ve kira geliri olarak Türkiye’de en büyük biz olduk. Ama daha gidecek yolumuz var. İhtiyaç olan her ilde olacağız.
10- Enerjide şu an çok küçüğüz. Ama elimizdeki 10 lisanslarla, projelerle 4 bin megavata çıkacağız.
11- 2013 yılı sonunda 3 milyar dolar ciromuz olacak . Her yıl yüzde 33 büyümeyi planlıyoruz. Beş yıl sonunda yeni yatırımlarda eklenince yaklaşık 25 milyar dolarlık bir ciro hedefliyoruz.

ILICAK'IN GÖZDE PAZARLARI
ORTADOĞU VE KÖRFEZ

Ortadoğu, Körfez Bölgesi, Katar, Dubai iyi bir pazar değil. Türk iş gücünü götüremediğimiz hiçbir yerde başarılı olamıyoruz. Suriye krizinin bitmesiyle çok büyük bir pazar oluşacak. 28 milyon nüfus var ve yıllardan beri karşılanmayan bazı istekler mevcut. Oradaki pazarımız yüzde 25 büyüyecek. İran, çok kritik. 70 milyonluk bir pazar bizi bekliyor. Bazı politik gelişmeler gerçekleşirse Türkiye pazarı 75 milyonken bir anda 150 milyon insana ulaşacak. Irak’ta barışla 25 milyonluk bir pazar açılacak. Pazar, 35-40 milyar dolara ulaşacak.
LİBYA İYİ BİR PAZAR
Suudi Arabistan’daki şartlara alışkın değiliz. Kendi müteahhitlerini ve yatırımcılarını son derece koruyan ama dışarıdan gelenlere adil olmayan bir sistem var. Libya’da son bir yıldır tekrar çalışmaya başladık. Havaalanı işimiz devam ediyor. Libya baktığımızda 20-25 milyar dolarlık bir pazar. Müteahhitliğin yanında perakendecilerin de hemen gireceği bir alan. Türklerin kendilerini en iyi ifade ettiği ülke Libya oldu.

NASIL İŞADAMI OLDUM?
ÖĞRENCİYKEN ENKA’DA ÇALIŞTI

Okuldayken Enka’da iki yıl boyunca yarı zamanlı çalıştım. Okul bittikten sonra da Enka’nın genel merkezinde işe başladım. Beni önce Libya’ya, sonra Beyaz Rusya’ya gönderdiler. Meslek hayatımın ilk 5 yılında Enka’da çalıştım ve benden yaşça büyük mühendislerle tanıştım.
ÖNCE PROFESYONEL KARİYER HEDEFLEDİM
Onların yurtdışı tecrübeleri, bir süre sonra yurtdışında çalışıp Türkiye’ye dönmeleri beni çok etkilemişti. Teknik olarak benden çok daha üst düzeydeydiler ve ekonomik olarak özgürlüklerini kazanmışlardı. Ben de kendime öyle bir yol çizmiştim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz