İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali

"Hayalim, Yıldız'ı en farklı ürünlerle para kazanan şirket yapmak"

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali


Capital: Murat Ülker'in vizyonuna ilişkin sizi en çok etkileyen ne oldu?
- Murat Ülker, sürekli öğrenmeye çalışan, çok açık fikirli bir iş insanı. Hata yaptığını itiraf etmekten çekinmiyor. Tüm bu işi büyüten kişi o. Şimdi daha ileriye gitmek istiyor.

Capital:
Türkiye'ye ve yeni şirketinize adaptasyon süreci nasıl geçiyor?
- 4 ay oldu. Yeni hayatıma alıştım. Öncelikle ailem burayı çok sevdi. Profesyonel açıdan baktığımızda şu an öğrenme aşamasındayım. Bir liste yaptım, birçok kişiyi, bulunduğumuz pazarları ziyaret ettim. Satış ekibiyle bir araya geldim. Murat Bey, benden inovasyon sürecine ve tüm değer zincirine bakmamı istedi. Sadece
AR-GE ya da teknik konularla sınırlı kalmadım. Pazarlamaya, dağıtıma, satış bölümlerine ve çeşitli ortaklarımıza baktım. Bu da benim tüm işi anlamamı sağladı. Şimdi nereye gitmemiz gerektiğini biliyorum. Yapacaklarıma hazırlıklıyım. İşi, kültürü ve ne kadar hızlı gidebileceğimizi anladım. Yapacağımız yolculuğun hızı kritik. Eğer çok hızlı giderseniz birçok insanı arkanızda bırakabilirsiniz, çok yavaş giderseniz sıkılmalarına neden olabilirsiniz. Doğru hızı bulmak durumundasınız. Bu yönetim için önemli bir meydan okuma. Gündemi belirlemek, herkesin bizimle birlikte olup olmadığından emin olmak ve doğru ürünü yapıyor olmak da önemli noktalar.

Capital: Yıldız Holding'de tam olarak görev kapsamınız nedir?
- Sorumluluğum temel olarak 2 noktada. Birincisi, ana işimizi alıp bunun gerçekten rekabetçi olduğundan emin olmak. Ana işimizi oluşturan ürün portföyünü farklılaştırmalıyız. Bunu yaparken tüketici beğenilerini ve o üründen para kazanmayı da göz ardı etmemeliyiz. Diğer sorumluluğum ise yeni kategorilere ve bugün bulunmadığımız yeni işlere girmek. Bunu yapmanın da 2 yolu var. Birincisi, satın almalar gerçekleştirmek; ikincisi yeni iş alanları yaratmak. Bir taraftan ana işimizi korurken öte yandan var olana daha fazlasını ekleyeceğiz. Çok şanslıyız, çünkü Gözde Finansal Hizmetler şirketimiz var. Bu şirketi ihtiyacımız olan bazı teknolojileri satın almak için kullanabiliriz. En önemlisi dışarıda bir network geliştireceğiz, böylelikle ihtiyacımız olan şeyleri satın almak için zaman kaybetmeyeceğiz.

Capital: Peki ya bütçe?
- Limitsiz. Bu konuda bir limitimiz yok.

Capital: Holdingde hazırladığınız inovasyon odasından bahseder misiniz? Bu odada neler yapılıyor?
- Benim çalıştığım odanın yanında bir inovasyon odası var. Çiçeklerin olduğu rahat bir oda. Bu arada özellikle belirtmek istiyorum, ben şirketi ya da kültürü değiştirmiyorum, sahip olduğumuz iyi şeyleri inşa ediyorum. İnovasyon odasının duvarında bir köprü resmi var. Bu köprü şu ana kadar yaptığımız şeylerin harika olduğunu, şimdi farklı bir alana geçiş yaptığımızı simgeliyor. Var olanın üzerine harika bir şirket inşa edeceğiz. Köprünün altında su var. Köprüyü dikkatli geçmek gerekiyor. Burada yapmaya çalıştığım şey de bu.

Capital: Beraberinizdekileri inovasyon hakkında düşünmeye ve bir inovasyon kültürü yaratmaya nasıl ikna ediyorsunuz?
- Bu bir yolculuk. Her şeyden önce Yıldız Holding bir operasyonel inovasyon şirketi. Bunun anlamı şu: Şirket en iyi ürün kalitesini, en düşük fiyata sağlıyor. Bunu sürekli yapıyor. İşte biz buna operasyonel inovasyon diyoruz. Yıldız Holding de bugüne kadar bunu yaptı, tüketici bunu sevdi, şirket de böyle büyüdü. Bundan sonra bizim nereye gitmemiz gerekiyor? Gitmemiz gereken yer, aynı zamanda kaderimizi çizeceğimiz yer. Bu yerde yeni müşteriye ulaşacağız. Bugüne kadar yaptıklarımız kesinlikle harikaydı. Ancak şimdi bir sonraki aşamaya geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle inovasyon odasında bir köprü var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz