Kısa vadede endişeliyim

BRIC’in yaratıcısı dünyaca ünlü ekonomist Jim O’Neill, Türkiye’ye yönelik kısa vadede sorun gördüğünü söylüyor.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kısa vadede endişeliyim
Jim O’Neill, Goldman Sachs’ın baş ekonomistiydi. Onu dünya BRİÇ teriminin yaratıcısı olarak tanıdı. Ardından Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’den oluşan MINT kavramını dünya ekonomisine tanıttı. Simdi bağımsız danışman olarak çalışan O’Neill, dünyada ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler ışığında, her iki terim için de değerlendirmesini değiştirmediğini söylüyor.

17 Aralık soruşturmasıyla başlayan siyasi kaosun ardından Türkiye’ye yönelik kısa vadeli sorun gördüğünü, ilk 10 ekonomi hedefinin 2050 gibi gerçekleşebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Devletin piyasaları ve demokratik süreçleri kontrol etme isteği iyice belirginleşmiş durumda. Bu durum sonlandırılmalı. Eğer Türkiye tüm bunları yaparsa gelecekte 5-6 trilyon dolarlık bir ekonomi olma potansiyeline sahip.”

200'li yılların başında Brezilya, Rusya, hindistan ve Çin’in dünya ekonomisinin liderleri olduğu konuşuluyordu. Bu dört ülkeye Goldman Sachs’ta çalıştığı yıllarda BRIC adını koyan ekonomist Jim O’Neill, Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’yi MINT ülkeleri olarak adlandırıyor ve onları küresel ekonominin yeni devleri olarak tanımlıyor.

Goldman Sachs’ın eski baş ekonomisti olan O’Neill, bu görüşünü ilk kez BBC Radyo’da 2050 yılında dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmesi beklenen gelişmekte olan ekonomileri anlattığı programda ortaya koydu. Ona göre bu dört ülkenin ortak yanı muhteşem demografik yapıları. “Neden bu dört ülkeyi seçtiniz” sorusuna “Çok kalabalık olmaları dışında asıl ortak noktaları, tümünde önümüzdeki 20 yıl boyunca çalışma çağındaki insan sayısının artacak olması” diye cevap veriyor.

O’Neill’a göre Çin, BRIC ortalamasını domine ettiğinden MINT ülkeleri hiçbir zaman BRIC ülkeleri kadar büyük olamayacak. Çünkü Çin, ona göre önümüzdeki 10 yılda diğer tüm BRIC ve MINT ülkelerinin toplamı kadar büyüyecek. Uzun sözün kısası MINT’in BRIC’i ikame etmesi gibi bir durum söz konusu değil.

O’Neill, “MINT ülkeleri benim 2004 yılında ‘Bir sonraki 11’ (Next 11) olarak adlandırdığım ve BRIC grubundan sonra en çok nüfusa sahip 11 gelişmekte olan ülke arasında öne çıkanlardan” diyor. O’Neill, gelecekte Türkiye ve Nijerya’nın beklentilerin aksine şaşırtıcı bir gelişme sergileyeceğini şu sözleriyle ortaya koyuyor: “Türkiye, Doğu ve Batı’daki ticaret ortaklıklarına yakın, müslüman bir ülke olmasına rağmen kapitalizmi benimsemiş olduğu için de çok özel.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz