Kişisel misyonum

Türk liderlerinin “kişisel misyon”larını ve bunların şirketlerine katkısını araştırdık.

3.08.2014 20:25:570
Paylaş Tweet Paylaş
Kişisel misyonum
Dünyanın en saygın yönetim gurularından Peter Drucker, gerçek liderliği, bir insanın profesyonel hayatında elde edeceği cilalı bir kariyer değil, insan hayatının bütününü yönlendiren bir misyon olarak tanımlıyor.

Aslında uzmanların çoğuna göre de liderlik insanları yönetmekten, bir hedefin peşinde koşmaktan daha fazlasını içeriyor. Bugünün başarı anlayışı liderin, sorumlu olduğu herkes için anlamlı bir hayatı gerçekleştirmesi anlamına geliyor.

Dolayısıyla kurumların misyonu kadar, liderin hayattaki kişisel misyonu ve tavrı da önemli... Capital de bu gerçekten yola çıkarak Türk liderlerinin “kişisel misyon”larını ve bunların şirketlerine katkısını araştırdı...

Öünümüzde şirketlerin misyonu kadar onlara liderlik edenlerin kişisel misyonu da önem kazanmış durumda. Hatta bazı küresel dev şirketlerde zaman zaman liderin misyonu kurumsal misyonun önüne bile geçebiliyor. Örneğin Campbell Soup CEO’su Denise Morrison, şahsi misyonunu “Lider gibi hizmet, dengeli yaşam ve farklılık yaratmak için etiğe uygun davranış” olarak tanımlıyor.

Virgin Group kurucusu Richard Branson “Hayat yolunda eğlenmek ve hatalarımdan ders çıkarmak” şeklinde özetliyor. Oprah Winfrey Network’ün kurucusu Oprah Winfrey ise kişisel misyonunu, “Öğretmen olmak. Öğrencilerime elimden geldiğince ilham verebilmek” olarak açıklıyor.

Türkiye’de de pek çok şirket lideri kişisel misyonları üzerine kafa yoruyor. Üstelik çoğu uzmana göre onların hayata bakışları ve şahsi prensipleri şirketlerinin başarısında da önemli rol oynuyor. Bu liderler arasında MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney gibi, “Hayat bir bisiklet yolculuğuna benzer.~

Durursan düşersin” diyen de var, Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen gibi “Asla pes etmem!” diyen de... Ancak çoğu liderin kişisel ve profesyonel misyonlarının artık içiçe geçmiş olması dikkat çekici. İşte Türkiye’ye yön veren şirketlerin kaptan koltuğundaki liderlerinin kişisel misyonları ve bu misyonların iş hayatlarına etkileri...

"DÜŞÜNÜLMEYENİ DÜŞÜN"
“’Bugüne kadar yaptıklarının aynısını yapmaya devam edenler, bugün sahip olduklarından fazla bir şeye sahip olamazlar.’ Bu, aklımdan hiçbir zaman çıkarmadığım bir sözdür.” Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hayata dair misyonunu anlatmaya bu sözlerle başlıyor. Biraz açmasını istediğimizde ise bu misyonu başarısının sırrı olarak gördüğünü anlıyoruz;

“Üniversitelerde bana sıkça başarıya ulaşmanın formülünü soruyorlar. Onlara hayatım ve işimle ilgili kendime dikte ettiğim şeyi söylüyorum. ‘Liderlik ve başarıya giden yolda vizyoner olun, değişimden korkmayın ve değişimi yönetin.

Fark yaratırsanız ne iş yaparsanız yapın başarı sizinle olacaktır. Bunun en güzel örneklerinden biri Toyota’dır. Toyota’nın başarısının sırrı ‘Hiç kimsenin düşünmediğini düşünmek’ olmuştur” diyor.~

Bozkurt’un bugün kurumuyla bütünleşen şahsi misyonu, kariyerine de hep olumlu katkı sağlamış. Bozkurt bu katkıyı şöyle özetliyor: “Gerçekten fark yarattığınız zaman, fark edilebilir hale geliyorsunuz. Şimdiye kadar benim hiç kâğıda dökülmüş özgeçmişim olmadı. Şirketler hep gelip beni buldular” diyor.

Software AG Türkiye Genel Müdürü Nil Bağdan da kendisini zirveye ulaştıran liderlik misyonunu, “işinde fark
yaratmak ve örnek olmak” şeklinde tanımlıyor. Bu misyonun zaman içinde nasıl bir zorunlu değişime uğradığını ise şu sözlerle anlatıyor:

“Bu misyon, mükemmeliyetçiliği de beraberinde getirdiği için özel ve iş hayatımda başarıya ulaşmamı sağladı. Ancak zaman içinde hayatımı etkileyen faktörlerin sayısının artması ve önceliklerimin de değişmesiyle birlikte bu misyon, yerini mükemmellikten ziyade dengeye bıraktı. Şu anda iş ve özel hayat dengesi benim için daha önemli.”

HİÇBİR ZAMAN PES ETME
Index Grup CEO’su Erol Bilecik’in hayat mottosu, “Başarmak için sabırlı ol ve kesinlikle vazgeçme”. Sürekli aklında tuttuğu bir diğer tamamlayıcı ilke ise “Başarısız olduğun zamanlarda mutlaka daha iyisini yapacağını hatırla”.

Bu misyon, Bilecik’in iş hayatında emin adımlarla yürümesini kolaylaştırmış. Bilecik, “Her şeyin ötesinde olaylara karşı daha dingin, daha enerjik ve daha kararlı bir tutum benimsememi sağladı. Bu yaklaşım insanın hayata daha iyimser bakmasını da sağlıyor. Yorucu geçen bir iş gününde bile daha konforlu uyuyorsunuz” diyor.~

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen ise “İşimi aşkla yaparım, asla vazgeçmem” diyenlerden. “Çok çalışırım, moralimi hiç bozmam, hiç pes etmem. Yeni işler beni daima motive eder” diye konuşuyor.

Hitay Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay’ın yaşamındaki kilit cümle de “İşte o an her şey yeniden başladı”. Girişimcilikte 34’üncü yılına giren Hitay, bu cümlenin kendisi için anlamını şöyle özetliyor:

“Benim hayatımda yenilikçi olmanın, değer ve istihdam yaratmanın önemi büyük. Bu konudaki heyecanım, arayışım hiç bitmiyor... Ancak gerek iş hayatında, gerekse özel hayatta hayat hep düz bir çizgi üzerinde ilerlemiyor.

İnişler, çıkışlar oluyor, çukurlar, engebeler çıkıyor. İşte o an her şeyi yeniden başlatmak, kendini sıfırlamak, ve yaşananlara farklı bir açıdan bakmak gerekebiliyor. ”

DURURSAN DÜŞERSİN
MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney’in hayata temel bakışı “Durursan düşersin” şeklinde özetlenebilir. “Ben insan hayatını bir bisiklet yolculuğuna benzetiyorum” diyor ve ekliyor: “Kimi zaman
taşlı, kimi zaman yokuş aşağı bir yoldan gidebilirsiniz.

Ama bu yolculukta durursanız bisikletten düşersiniz. O yüzden her zaman ileri gitmek, kendinizi geliştirmek için pedal çevirmeye devam etmelisiniz.” Güney’in kişisel misyonu da bu çerçevede şekillenmiş; “Bu yolculukta amaç başkalarını geçmek değil. Herkesin bisikleti, yolu, seçimleri farklıdır.~

Benim misyonum da bu yolculukta kendim ve diğer insanlar için yeni yollar açmak ve bu yollardan geçerek örnek olabilmek” diyor. Sürekli ileri gidebilmeyi gerektiren bu misyon geliştirmesi gerektiği yönlerini anlamasını sağlıyor.

Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem de Güney gibi “Başkalarına yol açmayı” kendisine hayat şiarı edinmiş liderlerden. “İnsanlara örnek olabilmek, etrafımdakileri olduğu konumdan daha iyi konuma taşımak misyonumun özeti” diyor. Suerdem, “Hayatı büyük bir okul, her günü de bir ders günü” olarak kabul ettiğini söylüyor ve bunun kendisini başarıya götürdüğünün altını çiziyor.

NANE'NİN TOPLUM REHBERLERİ
CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, hayatta yol haritası olarak “Kendisi ve çevresindekiler için anlamlı bir hayatı gerçekleştirmeyi” seçmiş. Bunun alt açılımları olarak da, “Sorumluluk almak, sürekli öğrenmek, öğretmek, hem kendini hem de içinde yaşadığı toplumu daha ileriye taşımak ve adil olabilmek” başlıklarını sayıyor.

Nane, “Bu yol haritası hayatımın her alanındaki hedeflerimi daha berrak kılıyor ve başarı yolunda ilham sağlıyor” diyor. Secretcv.com Genel Müdürü ve Kurucusu Okan Tütüncü de hayatta hep “yol gösterici” misyonuyla hareket ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Gelecek nesillere katkı sağlamaya hep özen gösterdim.

Bunu da öğrendiklerimi, başarılarımı, hayattan aldığım dersleri kendimden sonrakilere aktararak gerçekleştirdim.” Tütüncü, bu değerlerle ilerlediği için hem özel hem de iş yaşamında güçlü ilişkilere sahip olmuş. Aynı zamanda kendisi gibi düşünen takım arkadaşları bulmakta zorlanmamış. Misyonunun kariyerine taşıdığı avantajları ise şöyle anlatıyor:~

“Ekibimin benimle benzer değerleri taşıyor oluşu, çalışma hayatının zorluklarını minimize ederek, enerjimizi kendimizi geliştirmeye ve yenilikler yapmaya ayırabilmemizi sağlıyor”

HEDEFLERİ DOĞRU KOYMAK ÖNEMLİ
Turkce 11 Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “Hayattaki misyonum hedefleri doğru koymak” diyor. Çünkü ona göre elinizdeki verileri doğru değerlendirip, doğru hedefe kilitlenirseniz başarı kaçınılmaz... Özel hayatında bunun faydasını sağlıklı yaşam konusunda kendine koyduğu hedeflerde görmüş.

“Kısa süre içinde daha aktif bir yaşam sürdürmemi sağlayacak şekilde kilo verdim ve düzenli koşulara başladım. Mart başında Antalya’da düzenlenen uluslararası bir maraton olan Runtalya’da yarı maraton koştum” diyor. Erkan, profesyonel yaşamda ise ekiplerini doğru hedeflere yönlendirme peşinde.

Çünkü ona göre büyük başarıları tek başına elde etmek mümkün değil. Erkan, “Takım halinde olmanız gerek. Liderlik, bütün ekibin aynı yöne bakmasını sağlamak, herkesi aynı stratejiye bağlamak ve ona kendini adamaktan geçiyor” diyor,

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın mottosu da “Tam bir ekip ruhu ile birlikte belirlenen hedeflere ulaşmak için konsantre olmak”. Doğan, “Bu misyonla hareket etmek bana başarı kazandırdı. Ekip ruhunu revize edilmeyecek bir misyon olarak görüyorum” diyor.~

İnci Holding CEO’su Hakan Göral ise “sıkı takım oyunumun her alanda kendisine başarı getirdiği görüşünde. Göral, “Yöneticiliğimin başlarında bireysel becerilere daha fazla önem verirken, zaman içinde yüksek başarıların sadece takım oyunuyla gelebileceğini öğrendim” diyor.

TEK BAŞIMA ASLA
Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, kişisel misyonunu “Şeffaf ve güvene dayalı bir yaklaşımla değer ve
farkındalık yaratmak” olarak özetliyor. Bu misyonu takip etmek Aydın’a hem özel hem de profesyonel yaşamında mutluluğu, özgüveni ve başarıyı getirmiş. Aydın, bu misyonun diğer getirilerini şöyle aktarıyor:

“Dürüstlüğün ve şeffaf olmanın en önemli getirisi karşı tarafta da aynı etkiyi yapması. Yöneticinin hem ekibi hem de kurumuyla iletişimi şeffaflık ve güven çerçevesinde şekillenince, iki taraf da mutlu oluyor. Mutluluk da azimli ve disiplinli bir çalışma ile başarıyı getiriyor. ”

Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal’ın hayat mottosu da “Hayattaki becerilerini en verimli şekliyle kullanıp hem ailesine, hem çalışanlarına, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak”. Karayal, “Bu misyonu takip etmek, kazandığım paranın vergisini kuruşu kuruşuna vermek ve çalışanlarımızın haklarını her zaman gözetmek anlamına geliyor.

Bu da şirkete kurumsallık kazandırdı ve bizi daha da ileri taşımış oldu” diyor. Karayal misyonunun zaman içinde nasıl değişime uğradığını ise şöyle anlatıyor; “Bekârken ülkem ve kendim için çalışırken, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra ülkem ve ailem için çalışmaya başladım.”~

İŞTE VE ÖZELDE SOSYAL SORUMLULUK
Özel ve iş hayatı misyonu iç içe geçenlerden biri de Turcas Petrol CEO'su Batu Aksoy. Aksoy, “Yeni dünya düzeninde artık kâr odaklı dar bakış açısının ötesinde sosyal sorumluluk bilinci, sürdürülebilirlik, inovasyon ve verimlilik benim için önemli” diyor. Misyonunun özel hayat kısmında da yine topluma değer katan sosyal sorumluluk projeleri bulunuyor.

Onu bu alanda en çok heyecanlandıran son proje, aile koleksiyonundaki 1914 kuşağı ressamlarından Hüseyin Avni Lifij’in 500 eserini sergileme kararı olmuş. Aksoy Plaza’da bir sergi merkezi açacaklarını heyecanla anlatan Aksoy, uzun vadeli hedeflerini ise şöyle sıralıyor:

“Bu proje şu anda kurulum aşamasında olan ve bundan sonraki tüm kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi çatısı altında toplayacak Aksoy Vakfı’nın ilk projesi olacak. Sanat ve eğitim odaklı birçok proje gerçekleştirerek özellikle gençlerin ilgisini çekmeyi hedefliyoruz.”

ZEYNEP BODUR OKYAY/ KALE GRUBU YKB
“MİSYONUM SANAYİDE KADIN KATKISINI YÜKSELTMEK"
AMACI ROL MODELLİK

Şahsi misyonum sanayinin gelişiminde kadın katkısını en üst noktaya taşımak, bunu yaparken daha çok insana dokunmak ve mümkünse onların yaşamında rol model olmak... Bu misyon bana, üretim aşkı ve insan sevgisi kazandırdı.~

BAŞARI DEĞERLERDEN
Ekip ruhuna önem vermek ve toplumsal menfaatleri bireysel menfaatlerin üzerinde tutmak; özel hayatımda huzuru, iş hayatımda da başarıyı getirdi. Şu an toplumumuzda sayılı sanayicilerden biri olarak yer alıyorsam, bunu, topluma kattığımızı düşündüğüm değerlerin büyüklüğüne borçluyum.

AİLE BOYU MİSYON
HER ŞEY BEYİNDE BAŞLAR
Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral liderlik prensibini “Her şeyin beyinde başladığını, beyinde şekillenip uygulamaya alındığını kabul ediyorum. Özel, iş ve sosyal yaşantımı kendim kontrol edebileceğim ve uygulayabileceğim şekilde planlıyorum” diye özetliyor.

MİSYONUMLA KAZANDIM
Stresten uzak ve pozitif olmak, başkalarının yapamadığını ben yaparım diyebilmek ve insana değer vermek de Güral’a yol gösteren değerler arasında. Güral, “Ne kazandıysam bu hayat felsefem sayesinde kazandığım. Değiştirmeyi hiç düşünmedim ama geliştirmeyi hep becerdim” diyor.

BABADAN KIZA
NG Hotels İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür ise kişisel misyonunu babası Nafi Güral’dan devraldığını anlatıyor. Güral, “Yılmadan, bıkmadan çalışmak, her zaman pozitif olmak, sürekli gelişime açık olmak ve ekibe/aile birliğine önem vermek bu değerlerin başında yer alıyor” diyor.~

BERK GÜRDOĞAN / PFİZER GLOBAL YERLEŞİK ÜRN. DOĞU AVRUPA BÖLGE BAŞKANI
“HACIYATMAZ OLMAK GEREK"
ZAMANLA ÖĞRENDİM

Temel misyonum “Hacıyatmaz olmak”. Yani başarısızlıklar karşısında hiçbir zaman yılmayarak, denemekten vazgeçmemek. Hacıyatmazlığı zamanla öğrendim. Hayatta yapılabilecek onca farklı hata varken, aynı yanlışlara takılıp, hatalarımı tekrarlamadım. Ders alıp, ayağa kalkıp yola devam ettim

RAHAT UYUMAK ÖNEMLİ
Adil, dürüst ve iyi bir insan olmak da misyonumun parçası. Hem iş hem de özel hayatımda verdiğim yüzlerce kararı hep adalet ve dürüstlük eleğimden geçirerek uyguluyorum. Aksam, başınızı yastığa koyduğunuzda huzurlu bir şekilde uykuya dalıyorsanız, doğru yolda ilerliyorsunuz demektir.

HEP DAHA İYİSİ VAR
İyi insan olma misyonu belki de hiçbir zaman ulaşamayacağınız bir hedef. Kuzey Yıldızı gibi! Yön belli ama asla yolun sonu gelmiyor. Her zaman daha iyi bir lider olmak için yapabileceğiniz yeni şeyler, atabileceğiniz yeni adımlar var. Gelişmenin sonu yok. Neticede hepimiz hayat mektebinde birer öğrenci değil miyiz?

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz