Koç: Yeni fırsat kolluyoruz

Levent Çakıroğlu, topluluğu en beğenilen liginde zirveye çıkaran unsurları anlattı, İşte söyleşimizin detayları…

15.02.2016 16:49:320
Paylaş Tweet Paylaş
Koç: Yeni fırsat kolluyoruz

* Bu şartlarda siz nasıl davranıyorsunuz?

Biz önümüze iddialı hedefler koyuyor ve değişen kurallara göre esnek ve hızlı hareket ederek yaratıcı çözümlerle fark yaratacak şekilde çalışıyoruz. Bu anlayışla çalıştığımızda bunun sonuçlarımıza yansıdığını da biliyoruz.

* Arçelik’in küresel bir marka haline gelmesinde en büyük emeği geçen kişi olarak biliniyorsunuz. Şimdi Koç Holding’in yönetiminde en büyük hayaliniz ne? Grubu nereye taşımayı hedefliyorsunuz?

Kuruluşundan itibaren çok vizyoner, cesaretli liderler Arçelik’e yön verdi. Ben de bu çok değerli şirkete liderlik yapma fırsatı buldum. Arçelik’i küresel anlamda hak ettiği şekilde büyütmek, yaygınlaştırmak üzere arkadaşlarımla birlikte beni çok tatmin eden çalışmalar yaptım. Arçelik’te AR-GE’den tasarım ve marka yönetimine kadar her alanda küresel bir şirkete layık çalışmalar yaptık. Kadromuzu buna göre güçlendirdik ve Arçelik de bunun hakkını vererek devam ediyor. Koç Topluluğu’nu küresel bir vizyonla hem yurtiçinde hem yurtdışında mevcut işlerimizde ve yeni iş alanlarındaki büyütmeyi hedefliyoruz. Şirketlerimiz bugüne kadar olduğu gibi kendi faaliyet alanlarındaki büyüme ve yatırım fırsatlarını takip etmeye devam edecek.

* Yurtdışındaki fırsat arayışlarınız özellikle hangi coğrafyalarda yoğunlaşacak?

 Küresel vizyonla hareket ederken, yurtdışı fırsatlarını coğrafi açıdan sınırlandırmıyorum. Örneğin gelişmiş ülkeler özellikle demografik yapıları sebebiyle yatırım cazibesinde ilk sıralarda gösterilmeseler bile ben Avrupa ve Amerika’da pek çok sektörde fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Buna ilave olarak, gelişmekte olan ülkeler genç ve büyüyen nüfusları, pek çok ürün ve hizmet açısından düşük penetrasyon oranları, harcama gücündeki büyüme potansiyeli gibi sebeplerle önemli fırsatlar sunuyor.


"YATIRIM KONUSUNDA İŞTAHLIYIZ"
ŞİRKETLERİN ROTASI 

Bizim şirketlerimize gösterdiğimiz istikamet, yurtdışı açılım fırsatlarını daha fazla gayretle değerlendirmeleri. Faaliyet gösterdiğimiz birçok alanda Türkiye’de cazip büyüme fırsatları bulunuyor. Dolayısıyla mevcut işlerimizde bir yandan yakın dönemdeki yatırımlarımızın hızı, diğer yandan yurtiçi ve yurtdışında değerlendireceğimiz yeni fırsatlar, kısa ve orta vadede büyümemizin önemli unsurları olacak. 

YENİ ALANLARA AÇIĞIZ 

Bunun dışında bir holding olarak iş modelimiz gereği yeni iş alanlarına yatırım yapmaya da her zaman açığız. Mevcut yetkinliklerimizin bize avantaj sağlayacağı sektörler başta olmak üzere değer yaratabileceğimiz yeni iş alanlarına girme amacıyla ülkemizde ve yurtdışında şirket satın alma alternatiflerini değerlendiriyoruz. Holdingin bugün güçlü bir finansman yapısı var. Önümüzdeki dönemde bunun daha da güçleneceğini görüyoruz. Özetlemek gerekirse ülkemizin potansiyeline olan inancımız ve güvenimiz yatırım iştahımızı artırıyor.

"BAŞARILI OLUNCA KARİYER KENDİLİĞİNDEN GELİŞİR"
ENDİŞE ETMEDİM 

Hiçbir zaman kariyerimi özel olarak planlama çabasında olmadım, her zaman bana verilen görevi en iyi şekilde yapmaya gayret ettim. Beklentim şuydu: Ben işime odaklanır, performans gösterirsem bu nasıl olsa fark edilir. O sebeple ‘Bundan sonraki adım ne olacak’ diye planlamadım ve endişe de etmedim. 
ELEŞTİRİ ALDIM 
Koçtaş’ta çalıştığım dönemde kendisine raporladığım İngiliz yönetim kurulu üyemiz, yıl sonu performans görüşmelerinde kariyerimi daha aktif planlamam gerektiği konusunda beni eleştirirdi. Ben de hep, “Ben işime konsantre olup başarılı olduğum sürece kariyer yolculuğumda yeni fırsatlar çıkacağına inanıyorum” cevabını verirdim. 
ŞANSLI BİR YÖNETİCİYİM 
Koç Topluluğu çok farklı alanlarda iş yapan muazzam bir kurum. Ben de bu toplulukta farklı şirketlerde çalışma fırsatı bulmuş şanslı bir yöneticiyim. Bütün bu farklı şirketlerdeki tecrübeler, benim için çok kıymetli deneyimler oldu ve her zaman çok kıymetli ekiplerle çalışma fırsatı buldum. Bu farklı tecrübeler de beni bu noktaya getirdi diye düşünüyorum. 
ÇOK HEYECANLANDIM 
Koç Topluluğu’nda, Koç Holding’de başlayan, Koçtaş, Migros ve Arçelik’te devam eden kariyer yolculuğuma baktığınızda aslında belli bir yönde kariyerimin planlandığını değerlendirebilirsiniz. Zaten topluluğumuzda son derece kurumsal ve entegre bir insan kaynakları yönetimi sistemi söz konusu. Elbette bu görevi duyar duymaz çok heyecanlandım, çok mutlu oldum, çok gururlandım. Bu görevler bizim yapageldiğimiz, üstlendiğimiz sorumlulukların devamı olarak gördüğümüz görevler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz