"Melek sayısı artacak"

Merak edilenleri, Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından Aslanoba Capital’in sahibi Hasan Aslanoba ’ya sorduk.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Melek sayısı artacak
2013’ün ilk aylarında yürürlüğe giren “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği”, girişimciliğin desteklenmesi açısından çok önemli bir adım oldu. Düzenleme, kamuoyunda “melek yatırımcı yasası” olarak biliniyor. Küçük girişimciye destek olmak isteyen bireysel yatırımcılara ciddi teşvikler ve avantajlar sunuyor. Yasanın ardından birçok işadamının melek yatırımcılık sertifikası aldığı biliniyor.

Peki ABD ve Avrupa’da ciddi bir yatırım finansmanı olan melek yatırımcılık, Türkiye’de ne durumda? Yeni yasa hareket getirdi mi? Melek yatırımcılar, en çok hangi sektörleri cazip buluyor? Merak edilenleri, Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından Aslanoba Capital’in sahibi Hasan Aslanoba ’ya sorduk.

1- Türkiye'de melek yatırımcılık ne durumda? Yeterince biliniyor mu?
Türkiye’de melek yatırımcılık hızlı bir şekilde gelişiyor. 2013 yılında 39 farklı şirkete veya fona yatırım gerçekleştirerek bu alana önemli bir katkı sağladım. Ancak, Türkiye’deki melek yatırımcı sayısı sadece 150-200 arasında değişiyor. Aynı rakam ABD’de 300 bin ve Avrupa’da 70 bin seviyelerinde olduğundan Türkiye’de melek yatırımcılık henüz yeterli seviyede bilinmiyor. Bu aynı zamanda yeni melek yatırımcılar için de büyük bir fırsat.

2- Melek yatırımcıların diğer girişim sermayelerinden, fonlardan farkları neler?
Melek yatırımcılıkla diğer fonlar arasındaki en büyük fark, melek yatırımcıların kendi sermayelerini yatırmalarından kaynaklanıyor. Fonlar ise sermayenin dışarıdan toplanılarak yatırım yapıldığı bir ortam. Bununla beraber melek yatırımcılar, genellikle fonlara göre yatırım yaptıkları şirketlerde daha az kontrol sahibi olmayı kabul edebiliyor. Hem melek yatırımcılar hem fonlar, yatırım yaptıkları şirketlere sermayenin ötesinde en başta mentorluk ve network olarak katkıda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz