Milyar dolarlık 'çöpçatan'!

Ünlü&Co bu yıl aracılık edecekleri birleşme ve satın alma hedeflerini açıkladı

5.09.2014 13:52:050
Paylaş Tweet Paylaş
Milyar dolarlık 'çöpçatan'!
Yatırım bankacılığı ve varlık yönetim grubu Ünlü & Co, Avrupa'nın bilimsel araştırmalara odaklı vakıflarından biriyle Türkiye'de başta hisse senetleri, tahsili gecikmiş alacaklar, gayrimenkul varlık sınıflarına yatırım yapmak üzere ilk aşamada 110 milyon dolarlık bir fon kurduğunu açıkladı. 
Konuya ilişkin basın toplantısında konuşan Ünlü & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, "İlk aşamada 110 milyon dolar ile başlıyoruz. Fon, hisse senetlerine yatırım yapabiliyor. Gayrimenkul, altyapı gibi borç araçları üzerinden yatırım yapabilecek esnekliği olan bir fon" dedi. Ünlü, "Unlu Long Term Investments" isimli fonun büyüklüğünü yakın zaman içinde 2-3 misline çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Toplantıda, ortaklık yapılan vakfın ismi açıklanmadı. Fonun Yönetici Direktörü Utku Özay, "Büyüyen, gelecek vadeden şirketlere yatırım yapmaya çalışacağız. Burada önemli olan yatırımdan nasıl geri dönüş alacağımız. Fon, imalat sanayine yatırım yaptığında daha çok halka arza gitmek isteyen şirketlere yatırım yapacak" dedi. 

BU YIL 3 EVLİLİĞE ARACILIK  

Toplantıda Ünlü&Co'nun faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda da bulunan Ünlü, bu yıl içinde 550-600 milyon dolarlık üç birleşme ve satın alma işleminde danışmanlık gerçekleştirdiklerini ve yılı 1 milyar dolar civarında bir büyüklükle tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Ünlü, "Sene sonuna kadar 100-150'şer milyon dolarlık üç işlemi daha tamamlamayı planlıyoruz. Bu şirketler perakende, gıda ve banka dışı finans sektöründe faaliyet gösteriyor" dedi. Dalgalı piyasa koşulları nedeniyle Türkiye'de büyük halka arzların bu yıl da ertelendiğine dikkat çeken Ünlü, "Son çeyrekte de gerçekleşmesini beklemiyorum. Biz de çalıştığımız şirketleri 2015 yılının başına erteledik" dedi. İkincil halka arz işlemleri üzerinde de çalıştıklarını belirten Ünlü, "Daha önce açıkladığımız üzere 12 ay içinde Gözde Girişim'in ikincil halka arzını gerçekleştireceğiz. 200 milyon dolarlık bir ikincil halka arz üzerinde daha çalışıyoruz, bir hafta içinde açıklama imkanı bulacağız" dedi. 

Yıldız Holding, Gözde Girişim'de sahip olduğu yüzde 10.49 hissenin yüzde 10'a kadar olan kısmının uzun vadeli yurtdışı yatırımcılara blok olarak satışı için Ünlü Menkul Değerler'i bu ay başında yetkilendirdi. Ünlü & Co'nun bu yıl içinde 185 milyon liralık özel sektör tahvil ihracı için aracılık gerçekleştirdiğini söyleyen Ünlü, "Sene sonuna kadar 2-3 tahvil arzı daha gerçekleştireceğiz. Gelecek yıl hedefimiz ise her ay 1 tane gerçekleştirmek" dedi. Portföy yönetimi alanında da 145 milyon liralık fonu yönettiklerini söyleyen Ünlü, portföy yönetimi sektöründeki yeni düzenlemelerin de desteğiyle üç yıl içinde 2.5 milyar liraya ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 
Ünlü & Co'nun tahsili gecikmiş alacaklar alanında ise 2014 Ağustos ayı itibariyle 1.35 milyar liralık portföyü bulunuyor. 
 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz