Neleri yönetmek zorlaştı

Türkiye, kritik bir dönemden geçiyor. Seçimlerin yarattığı belirsizlik, yüksek cari açık, kurlardaki hareketlilik, büyümedeki yavaşlama kaygı veriyor. İş dünyası da bu süreçten etkileniyor.

6 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Neleri yönetmek zorlaştı
Yöneticilerin  yönetmekte zorlandığı konuların başında nakit, finansman, müşteri, talep gibi başlıklar yer alıyor.  Ancak herkesin zorlandığı konu farklı... Örneğin Abdulkadir Konukoğlu, en çok dedikoduyu yönetmekte zorlandığını söylüyor.

Erdal Karamercan, ekonominin gidişatını tahmin edememenin sıkıntı yarattığını anlatıyor. Yahya Üzdiyen ise yeni ortamda yatırımın finanse edilmesinin zorlaşmasından şikayetçi.

u dönemde en çok dedikoduyu yönetmekte zorlanıyorum. Artık her sabah kalktığımızda, ‘Şu şunu demiş, bu bunu demiş. Twitter’da ne var, hangi telefon dinlenmiş’ diye konuşuluyor. Bu tür dedikodular her seçimde olurdu ama bu seçimde biraz sinemaskop oldu.

Bu gelişmeler iş adamları olarak bizi yoruyor ve iş yapmamızı zorlaştırıyor.” Bu sözler, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na ait. Konukoğlu, yeni dönemde kendisini en çok zorlayan unsurları bu şekilde dile getirirken iş dünyasında herkes farklı zorluklarla yüzleşiyor.

Örneğin Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan, ekonominin gidişatını tahmin etmekte sıkıntı yaşadığını itiraf ediyor. “Siyaseti bir kenarda tuttuğumuz zaman tek sorunumuz ekonomik belirsizlik, ekonominin nereye gideceğini tahmin edemiyoruz” diyen Karamercan, yine de yılların verdiği deneyimle bunu sorun olarak görmediğinin altını çiziyor. “Bu durumu o kadar çok yaşadım ki tedbir almıyor, aynı bütçeyi uyguluyoruz. Çünkü ekonomiyi zorlayan çok büyük bir şey olacağını sanmıyorum” diye de ekliyor.

Seçimlerin rüzgarında savrulan siyasi istikrar, FED kararları, cari açığın yarattığı kırılganlıklar, artan finansal maliyetler, faiz artırımları ve talepte yaşanan daralma derken son aylarda Türkiye’de iş dünyası yönetimde farklı zorluklarla karşı karşıya. Kimin hangi yönetim zorluklarıyla yüzleştiğine gelince.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz