Satın alma arayışımız sürüyor

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı...

11.11.2016 16:12:130
Paylaş Tweet Paylaş
Satın alma arayışımız sürüyor
* Bütün bunların sonunda bu yıl için hedefleri revize ettiniz mi?
 Hedeflerimizi koruyoruz. Enerji sektöründe bu yıl iyiye gidiş görüyoruz. Bu dönemde Enerjisa’da üretim yatırımlarımızı tamamlayarak verimliliğe ve hizmet kalitemizi artırmaya odaklandık. Hedefimiz her alanda hızlı büyümeyle sektördeki liderliğimizi korumak. Perakende sektöründe ise Carrefoursa ve Teknosa şirketlerimizi sektörün en beğenilen ve müşterilerine en iyi hizmeti veren markaları yapmaya kararlıyız. Sanayi şirketlerimiz oldukça başarılı bir dönem geçirdi. Akçansa, Çimsa, Kordsa, Brisa ve Temsa’nın 2016 yılındaki neticeleri oldukça başarılı.
* Akbank bu zorlu konjonktürde sizce nasıl bir performans sergiledi?
 Bankanın 2016 ilk 6 ayında performansı çok iyi. Akbank’ın krediyle ekonomimize sağladığı destek 160 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 195 milyar TL’ye yükseldi. 2016’nın ilk yarısında yaklaşık 2,5 milyar TL net kâr elde etti. Bankaların hem kârlılıklarının hem aktif kalitelerinin hem de risk yönetimlerinin çok iyi olması gerekir. Sağlıklı bankacılık sistemine sahip olmamız ülkemizin gelişimi için çok önemli bir avantaj. Takipteki kredilerde bir miktar yükselme olmasına rağmen bankaların risk yönetimlerinin başarılı olduğunu görüyoruz.
* Takipteki kredi oranlarında son durum nasıl?
 Sektörde yüzde 3 civarında, Akbank’ta ise yüzde 2 civarında.
* Enerjide işler iyi gidiyor dediniz. Burada hedefleriniz neler?
 Enerjisa üretim, dağıtım ve perakendede yer alan entegre bir şirket. İlk 6 ayda özellikle dağıtım ve perakendede hedeflerimiz doğrultusunda sonuçlar aldık. Enerjisa’da ayrıca 2016’nın ilk yarısında Türkiye’nin özel sektör tarafından işletmeye alınan en büyük yerli linyit santrali olan 450 MW gücündeki Tufanbeyli santralini hizmete açtık. Bu santralimiz yerli kaynaklarımızın kullanılması açısından çok önemli bir örnek. Yine bu yıl içinde 82 MW gücünde Yamanlı hidroelektrik santralini ve en son olarak 607 MW gücündeki, yüksek verimli Bandırma II doğal gaz santralini tam kapasite devreye alarak toplam 3 bin 536 MW kurulu güce ulaştık.
* Yüksek arz fazlası ve düşük elektrik fiyatları ile kendini gösteren zorlu pazar koşullarında nasıl hareket ediyorsunuz?
 Dengeli ve yüksek verimli bir üretim portföyüne sahibiz. Tufanbeyli santralimiz, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine ve enerji ithalat faturasının azaltılmasına önemli katkı sağlayacak bir yatırım oldu. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla yerli kömür santrallerine getirilen fiyat teşviki Tufanbeyli santralimize olumlu katkı sağlayacak. Enerjisa’nın üretim portföyü içinde yenilenebilir enerjinin payı yaklaşık yüzde 45. Doğançay santralimizin de önümüzdeki yıl işletmeye geçmesiyle bu oran bir miktar daha artacak. Yenilenebilir enerji portföyümüz, YEKDEM mekanizması, özellikle su tutma kapasitesi olan HES’ler Enerjisa’nın performansına önemli katkı sağlıyor.
* Enerjide yeni döneme dair hedefleriniz neler? Yatırım planınızda neler var?
 Enerjide Türkiye’de son 10 yılda 66 milyar dolar yatırım yapıldı. Bunun yüzde 17’sini, yani 11 milyar dolarını Enerjisa yaptı. 2016 yılında da enerjide yatırımlar devam etti. Özelleştirmelerden satın alınan üç elektrik dağıtım bölgemiz var. Elektrik satışında pazar payımız yüzde 20’nin üzerinde. Türkiye’de pazar payında güçlü durumdayız.Bugün her 4 kişiden 1’inin enerjisini Enerjisa sağlıyor. Tüm faaliyet alanlarımızda verimlilik ve kârlılık ana odağımız olacak. Üretim tesislerinin yüksek kapasite oranlarıyla çalıştırılması bizim için önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji ve nispeten küçük ölçekli, ancak esnekliği yüksek ve tüketici ihtiyaçlarına verimli çözüm sunabilen üretim alanlarında yatırımlarımız olacak. Talep tarafının yönetimi, mikro şebekeler, akıllı evler gibi yeni alanlarla tüketiciye değer yaratan çözümlere daha fazla odaklanacağız. Türkiye elektrik sektöründe daha rekabetçi, tüketicilerin lehine bir piyasanın oluşması için yılda 3 bin 600 KW saat olan serbest tüketici limitinin bir an önce sıfırlanması ve tarifelerin kaldırılması önem taşıyor. İşletmekte olduğumuz ve 14 ili kapsayan 3 bölgede, her yıl 1-1,5 milyar TL dağıtım yatırımı yapmaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz