Takdir edilmek en büyük ödül

“Takdir edilen uygulamalarımız, en büyük ödülümüz” diyen Çakıcı, diğer sorularımızı yanıtladı.

24.06.2014 21:10:580
Paylaş Tweet Paylaş
Takdir edilmek en büyük ödül
Schneider Electric, dünyada da Türkiye’de de sürdürülebilirlik alanındaki yatırım ve uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Bu uygulamalar doğrultusunda dünya çapında önemli ödüller alan şirket, Türkiye’deki fabrikalarında da yine sürdürülebilirlik alanında önemli yatırımlar yapıyor.

Bu alandaki çalışmalarının takdir edilmesinin kendileri için en büyük ödül olduğunu dile getiren Schneider Electric Orta Doğu Bölgesi ve Türkiye Pazarlama İletişim Direktörü Meltem Çakıcı, bu uygulamalarının artarak devam edeceğini belirtiyor.

Faaliyetlerini “sürdürülebilirlik” ve “gelecek için enerjiye yatırım” felsefesiyle yürüten Schneider Electric, bu alandaki çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Son dönemde Zayed Geleceğin Enerjisi Yarışması’nın Large Corporation Kategorisi’nde aldığı birincilik ödülüyle adından söz ettiren şirket, Türkiye’deki fabrikalarında ise sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarıyla güçlü yapısını sürdürüyor.

Schneider Electric Orta Doğu Bölgesi ve Türkiye Pazarlama İletişim Direktörü Meltem Çakıcı, aldıkları ödüllerin kurumsal itibarlarına pozitif etki ettiğini belirtse de, kendileri için asıl önem taşıyan noktanın, sürdürülebilirlik odaklı çalışma anlayışlarının takdir edilmesi olduğunun altını çiziyor. “Takdir edilen uygulamalarımız, en büyük ödülümüz” diyen Çakıcı, diğer sorularımızı ise şöyle yanıtladı:

Schneider Electric olarak toplamda kaç ödülünüz bulunuyor? Son dönemde hangi ödülleri aldınız?
Son dönemde aldığımız ödüller arasında, 2012 yılında 5’inci Dünya Gelecek Enerji Zirvesi’nde (WFES) enerjide sürdürülebilir geleceğin yaratılmasına katkı sağlayan inovatif yaklaşımların değerlendirildiği bir yarışma olan Zayed Geleceğin Enerjisi Yarışması’nın Large Corporation Kategorisi’nde aldığımız birincilik ödülü ön plana çıkıyor.~
Yine geçtiğimiz günlerde sürdürülebilirlik kriterlerindeki başarılı performansımız nedeniyle Corporate Knights tarafından yayınlanan ‘Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Global Şirketi’ listesinde 10’uncu sırada yer aldık. Böylece Schneider Electric’in sürdürülebilir gelişim stratejisi, peş peşe üç yıl ödüllendirilmiş oldu.

Türkiye’ye dönecek olursak, nasıl bir tablo çıkıyor karşımıza?
Manisa fabrikamızın yerel çapta gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalara çok güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Benzerlerine oranla yüzde 30 enerji tasarrufu sağlayan Manisa fabrikamız; ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 18001 gibi pek çok önemli belgeye sahip.

Fabrikamızı benzerleri arasında ayrıştıran bu belgeler arasından özellikle iki tanesi çok önemli. Bu fabrika, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası’nı Türkiye’de sektöründe ilk alan üretim tesisi.

Bu sistem, kuruluşların aksiyon planlarını oluşturmalarını, enerji tüketimini azaltmak için hedef ve iyileştirme fırsatlarını belirlemelerini sağlıyor. Enerji tipi ne olursa olsun, daha etkin, daha sürdürülebilir enerji tüketimi şeklinde sürekli iyileştirme için gereklilikler üzerine kuralları koyar.

Bir diğer önemli sertifikamız ise halihazırda kullanımda olan binalar için verilen in-use kategorisi BREEAM Yeşil Bina Sertifikası ki, Manisa fabrikamız bu sertifikaya değer bulunan Türkiye’deki ilk üretim tesisi.

Bu fabrikanızda başka hangi özellikler öne çıkıyor?
Bu fabrikamız, benzer üretim yapan fabrikalara göre daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve kaynakları daha verimli kullanıyor. İşletme giderleri de benzerlerine göre daha düşük. Ayrıca binamızın kullanım ömrü çok daha uzun. Çalışanlar için daha sağlıklı ortamlar sunması açısından da fark yaratıyor.~
Öte yandan Manisa’daki fabrikamızda 2010’dan bu yana faaliyet gösteren akredite YG laboratuarımız da ISO 17025 Belgesi’ne sahip bulunuyor. Gebze Çayırova’daki trafo fabrikamız ise Schneider Electric’in dünyada ilk LEED Gold (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikalı binasıdır.

Schneider Electric Türkiye, Schneider Electric Global için nasıl bir noktada bulunuyor?
Türkiye’deki üretim tesislerimiz, ulaştıkları yüksek üretim kalitesi ve tüm dünyaya gerçekleştirdikleri ihracatın yanı sıra az önce sıraladığım ilkleri ve ayrıştırıcı özellikleriyle, Schneider Electric’in global stratejisinde önemli bir yere sahip bulunuyor.

Aldığınız ödüllerin şirketinize ne gibi katkıları oldu? Çalışan motivasyonuna ne gibi katkıları oluyor?
Ödüllerin kurumsal itibara ve çalışan motivasyonuna olumlu etkilerinin olduğu muhakkak. Ancak bizim için asıl önem taşıyan nokta, daha yaşanabilir dünya adına hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik odaklı çalışma anlayışımızın takdir edilmesi diyebilirim. Bu, bize gelecek için daha büyük güç ve motivasyon katıyor.

Aldığınız ödüller arasında global düzeyde fark yaratan ödül var mı?
Abu Dhabi’de düzenlenen ve enerjide sürdürülebilir geleceğin yaratılmasına katkı sağlayan inovatif yaklaşımların değerlendirildiği Zayed Geleceğin Enerjisi Yarışması’nda aldığımız birincilik ödülünün global düzeyde fark yarattığına inanıyoruz. Bu başarımızın temelinde, dünyada enerjiye erişimi olmayan bölgelere ekipman ve insan kaynağının yanı sıra finansman desteği verdiğimiz BipBop Projesi yatıyor.

Bu projeden biraz söz etmek gerekirse; dünyada tam 1,3 milyar insanın elektriğe erişimi bulunmuyor. Biz BipBop projemizle, dünyada elektrikten yoksun bölgelere ulaşıyoruz. Oralarda gerekli finansman, ekipman ve insan kaynağını sağlıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla elektrik konusunda 12 bin kişiye eğitim verdik.

6 yatırımı ve 400 girişimciyi destekledik. 1 milyon eve ise elektrik taşıdık. En önemlisi de bunları güvenilir, ekonomik ve temiz enerji kaynakları oluşturarak sağladık. Bu 1 milyon evde yaşayan çocuklar artık ders çalışmak için güneş ışığını beklemiyor, karanlığa mahkum bölgelerde her türlü iş ve sağlık imkânı için gereken elektrik bulunuyor.~
Sosyal sorumluluk projeleriniz bulunuyor mu? Bu alandaki çalışmalarınızdan ödül ya da ödüller bekliyor musunuz?
Biz Schneider Electric olarak dünyanın gidişatını görüyor, geleceğin en büyük sorunu olacak kaynak yetersizliğine karşı sorumluluk alıyoruz. Dünyanın sürdürülebilirlik yolunda en önemli çıkış kapısının ise az önce de vurguladığım gibi enerji verimliliği olduğuna inanıyoruz.

Çünkü küresel ısınma gerçeğini dikkate aldığımızda tüketimi azaltmanın en önemli tedbir olduğunu görüyoruz. Enerji alanında yaptığımız tüm çalışmaları çift taraflı bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz.

“ÇIKIŞ NOKTAMIZ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”
Schneider Electric Orta Doğu Bölgesi ve Türkiye Pazarlama İletişim Direktörü Meltem Çakıcı, Schneider Electric’in 'sürdürülebilirlik odaklı çalışma anlayışı’nın kapsamını şöyle özetliyor:
- Bizi enerji verimliliği, çevreye duyarlılık gibi konularda bu noktaya taşıyan en önemli etken, sürdürülebilirlik odaklı çalışma anlayışımız.
- Sürdürülebilirlik, bizim tüm iş modelimizi ve iletişimimizi üzerine kurguladığımız, DNA’mıza işleyen bir kavram.
- Biz, dünyanın sürdürülebilirlik yolunda en önemli çıkış yolunun enerji verimliliği olduğuna inanıyoruz.
- Bu anlayış, ürün ve hizmetlerinizi olduğu kadar sosyal sorumluluk projelerini de yönlendiriyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz