"TOFAŞ’tan yeni modeller geliyor!"

Tofaş CEO’su Kamil Başaran’la daralan otomotiv pazarını, sıkıntılı dönemde izledikleri stratejiyi ve yeni projelerini konuştuk.

22 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
TOFAŞ’tan yeni modeller geliyor!
Otomotiv sektörü, son 2 yıldır en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Geçen yılın ortalarında başlayan daralma, bu yıl daha da arttı. En büyük sıkıntıysa hafif ticari araçta. Pazar 2013’te yüzde 15, bu yılın ilk 5 ayında ise yüzde 35 küçüldü.

Küçülen pazarda artan rekabet ortamıysa en çok yerli üreticileri etkiledi. Amiral gemisi Doblo olan Tofaş da pazardaki daralmadan en çok etkilenen oyunculardan biri oldu. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen otomotiv sektörünün genelinde pazar payını yüzde 12 seviyesinde tutmayı başardı.

Hafif ticari araçtaysa geçen yıl yüzde 25’e düşen pazar payını, bu yıl pazarın daha fazla daralmasına rağmen yüzde 28’in üzerine çıkardı. Geçen yıl 7 milyar TL gelir elde ettiklerini bu yılı da buna benzer bir ciroyla kapatacaklarını söyleyen Tofaş CEO’su Kamil Başaran, esas büyümelerinin 2015’in son çeyreğinden sonra gerçekleşeceğini söylüyor.

“2016’da patlama yapacağız” diyen Başaran’ın bu kadar net konuşmasının nedeniyse gelecek yılın sonunda pazara çıkaracakları yeni sedan modeli. Başaran, 2000’li yıllarda Doblo ile yaptıkları uçuşu, önümüzdeki dönemle yeni sedan modelleriyle yapacaklarını ifade ediyor.

Ayrıca bu yılın sonunda Amerika’ya başlayacak Doblo ihracatı da Tofaş’ın yurtdışındaki gücünü daha da artıracak. Ford’un Amerika’ya ihracatı durduğunu söyleyen Başaran, bu gelişmenin Tofaş için büyük fırsat oluşturacağını söylüyor. Tofaş CEO’su Kamil Başaran’la daralan otomotiv pazarını, sıkıntılı dönemde izledikleri stratejiyi ve yeni projelerini konuştuk:

Hafif ticari araçta pazar çok hızlı küçülüyor. Siz, kategorinin lider oyuncusu olarak bu durumdan nasıl etkilendiniz?
Geçen yıl hafif ticari araçta pazar, yüzde 15 oranında daraldı. 2013’te pazarda eğer bu kaybı yaşamasaydık, konumumuz çok farklı olurdu. Buna rağmen Linea sayesinde binek araçta yılı lider kapattık. Hafifi ticari araçtaysa 2’nci olduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz