Topaloğlu'nun derin tutkusu

Servet Topaloğlu, puroya dair her türlü inceliği, puro içmenin ritüelini ve puroyla ilişkisini şöyle paylaştı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Topaloğlu'nun derin tutkusu


Capital: Peki bir puroyu özel kılan nedir?
- Puroyu özel kılan sarım şekli, formatı, içindeki tütünün kalitesi ve harmanı. Purolarda üç tip tütün var. Örneğin en kaliteli olanlar dış yaprakta kullanılır. Ondan sonra iç sarımda kullanılan yapraklar... Bir de o yaprakların en altında dolgu malzemesi olan yapraklar bulunuyor. Bunların üçü de birbirinden farklı, ama bunların üçünün harman içinde olması lazım. Yaprakların içlerinde hiçbir kimyasal bulunmaz. Ayrıca iyi yanması lazım.

Capital: En iyi purolar hangileri?
- Küba, Nicaragua, Honduras ve Panama puroları bence en iyileri.

Capital: Kaliteli puronun fiyat aralığı nedir?
- Tanesi aşağı yukarı 10-20 Euro arası değişir. 35 Euro’nun üstünde bir puro görmedim, ancak mutlaka vardır.

Capital: Puro da şarap gibi yıllanır mı?
- Evet ama yıllandırılması şaraptan daha zor. Öncelikle neme çok dikkat etmek lazım. Puroları nemli ortamda sürekli hareket ettirmek ve havalandırmak lazım. Ben purolarımı her gün nemli ortamda teker teker havalandırıyorum. Yoksa küflenirler, aromalarını kaybederler.

Capital: Siz ne sıklıkta puro içiyorsunuz?
- Vakit bulduğum zaman, özellikle hafta sonları bazen sabah 9’da kahvaltı sonrasında 1-1,5 saat puro içerim. Bir günde tek bir adet içmek en ideali. Gerçi 90 yıl yaşayan Churchill her gün ortalama 8 puro içerdi, ama bence bu sayı çok abartılı. Ben puroyu sindirerek içmeyi tercih ederim. Ruh halime göre puroya bazen Küba veya Sicilya halk müzikleri bazen de “Il Padrino” veya “Once Upon a Time in America” film müzikleri eşlik eder. Örneğin dün akşam çalışma odamda Pagliacci operası eşliğinde puroyla birlikte 23 yıllık romumdan küçük bir miktar yudumladım.

Capital: Sırf puro için gitmek istediğiniz bir yer var mı?
- Evet, Latin Amerika ve Sicilya’nın Bagheria, Corleone ve Monreale kasabaları...

"Küba ziyareti ilgimi derinleştirdi
ÖZENTİ OLARAK BAŞLADI

Ben hiç sigara içmedim fakat üniversiteden beri puro içiyorum. Puro, Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde okuduğum yıllarda, ileride iş dünyasına gireceğimizi ve artık büyüdüğümüzü göstermek için bir özenti olarak başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz