Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız

Sanofi Grubu’nun Türkiye’deki sürdürülebilirlik stratejisinden buna yönelik geliştirdikleri projeler kadar pek çok konuyu Olivier Guillaume ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız


Sürdürülebilirlik stratejinizi paylaşır mısınız?
-
Dünyada ve Türkiye’de sürdürülebilirlik stratejimizin dört temel dayanağı var; hastalarımız, çalışanlarımız, etik anlayışımız ve çevremiz... Hastalarımız tüm faaliyetlerimizin odak noktasını oluşturuyor. Hastaların ihtiyaçlarını ön plana alan iş modelimizde sağlık hizmetlerine erişim koşullarını iyileştirmek, ihtiyaç duyan kesimlere ulaşmaya çalışmak, daha yenilikçi tedavi çözümleri geliştirmek ve sunmak temel hedeflerimizi oluşturuyor. Hem kadın hem erkek çalışanlarımızın, şirket sürdürülebilirliğinin temel varlıkları olduğuna yürekten inanıyor, destekliyoruz. İş yapış süreçlerimizin her aşamasında kamu sağlığını korumak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla, çevresel etkileri en aza indirmeye çalışıyor ve çalışanlarımızın da bu bilinç ile hareket etmeleri için çaba gösteriyoruz. Ürün ve hizmetlerimizin çevreye olan etkilerini en aza indirmek bu alandaki temel hedefimiz. Etik anlayışımız ise, tüm iş ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızın temelini oluşturuyor. Faaliyetlerimizi, en yüksek etik ve kalite standartlarından ödün vermeyerek, çalışanlarımız, hastalarımız ve ortaklarımızın ihtiyaçlarına saygı duyarak ve ortak sorumluluk bilinci ile dayanışmanın önemine inanarak gerçekleştiriyoruz.

Bugüne kadar bu konuda neler yapıldı, ne gibi sonuçlar alındı?
-
Sanofi Grubu Türkiye hizmetlerini sosyal, bilimsel ve çevresel anlamda sağlıklı bir ortamda bugün olduğu gibi gelecekte de sürdürebilmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor. Tüm bu çabalarımızı ise, Türkiye’de ilk kez yayınladığımız Sürdürülebilirlik Raporumuz ile paylaşıyoruz. ‘Kurumsal vatandaşlık’ anlayışı çerçevesinde 2011 yılı sürdürülebilirlik çalışmalarının paylaşıldığı ‘2011 - Sürdürülebilirlik Raporu’ ile hem global Sanofi Grubu içinde ülke bazında C seviyesinde GRI raporlaması yapan ilk ülke olduk hem de Türkiye’de Araştırmacı ilaç Firmaları Derneği (AIFD) şirketleri arasında ‘GRI’ standartlarında Türkiye sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan ilk çok uluslu şirket unvanını elde ettik.

Sürdürülebilirlik raporunuz neleri içeriyor?
-
Sanofi Grubu’nun etik ve sorumlu iş yapış anlayışını yansıttığı sürdürülebilirlik raporu, grup bünyesinde faaliyet göstermekte olan Sanofi, Zentiva, Sanofi Pasteur ve Genzyme şirketlerinin ekonomik, sosyal, çevresel ve etik alanda Türkiye performanslarına ait bilgileri içeriyor. Baskısı uluslararası orman yönetim sertifikası olan ‘FCS Belgesi’ ile gerçekleştirilen rapor, bu özelliği ile de çevre dostu rapor olma özelliği taşıyor. Küresel deneyimimiz ve hastaları odak noktasına alan yaklaşımımızla, Türkiye’nin geleceğinin bir parçası olma hedefimizi yansıtan sürdürülebilirlik raporumuzda, Sanofi Grubu Türkiye olarak tüm faaliyetlerimizde ekolojik dengeyi iyileştirmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek olmayı, etik ve sorumlu bir yaklaşımla çalışmalarımızı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz. Raporda, sürdürülebilirlik stratejimizin temelini oluşturan hasta, çalışanlar, etik anlayış ve çevre konusundaki hayata geçirdiğimiz projelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sürdürülebilirlik alanında geleceğe dönük hedefleriniz neler?
-
Raporumuzda da yer alan taahhütlerimizi; yani ‘faaliyetlerimizde ekolojik dengeyi iyileştirmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek olmayı, hastalarımızın sağlığa erişimlerini kolaylaştırmayı, etik ve sorumlu bir yaklaşımla çalışmalarımızı sürdürmeyi’ her geçen yıl daha da geliştirerek gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz