Unutulmaz itirazları

İş insanlarının bugüne kadar yaptıkları en önemli itirazları, bu itirazların çalıştıkları kurumlara ve kariyerlerine etkilerini araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz itirazları

YAVUZ ERKUT / TÜPRAS GENEL MÜDÜRÜ
ERKUT NEYE İTİRAZ ETTİ?
İTİRAZIN BAŞARISI

Özel sektörün en büyük kuruluşu Tüpraş'ın genel müdürü Yavuz Erkut da yapılması istenmeyen bir uygulamayı başlatarak kariyerinin en önemli itirazını gerçekleştirdi, Üstelik bu itirazıyla şirketin başarısında önemli bir rol oynadı, Erkut, bu durumun nasıl ve hangi koşularda yaşandığını, sonuçlarının ne olduğunu şöyle anlatıyor:
“PRENSİPLERİMİN DIŞINA ÇIKTIM”
Geçmişte 4 rafinerimiz olmasına rağmen Tüpraş kendi içinde ürün hareketi yapmazdı, Biz yapılması için zorluyorduk, O gün prensiplerin dışına çıkarak yapılmaması istendiği halde bir gemiyle ürün hareketi işine başladık.
BUGÜN GELİNEN NOKTA
Bugün bu işi yapan 5 gemimiz, 160 tane vagonumuz var, Demiryolunda 300 vagon olmak üzereyiz. Üstelik Türkiye'nin herhalde en çok akaryakıt taşıyan şirketiyiz. Yeni projenin entegrasyonunda Batman asfalt üretimini sağlayacak bir rafineri olarak şu anda önemli bir noktada, Asfalt rafinerisi olarak bizim büyük bir ihtiyacımızı karşılıyor.

JEFF ADAMS/TESCO KİPA GENEL MÜDÜRÜ
"HERKES KARSI ÇIKTI AMA FİKRİMİ KABUL ETTİRDİM"
DEĞER MAĞAZASI

Tayland'da yeni bir formata sahip bir mağaza açmıştık. Buna “Değer mağazası” dedik, Bu mağazada müşterilere taze meyve ve sebze satmayı önerdim. Tüm takım arkadaşlarım bu önerime karşı çıktı, Taze yiyecek konseptinin hem modelin kendisine aykırı olduğunu hem müşteriler tarafından terciH edilmeyeceğini düşünüyorlardı.
SADAKATİ ARTIRDI
Tüm bu karşı çıkmalara karşın, fikrimi savundum ve aslında Taylandlı müşterilerinin marketten taze yiyecek almak istediğini belirttim. Sonunda takım isteksiz bir şekilde bu önerimi kabul etti, Fikir tam bir başarıydı ve bugün hala da uygulanmaya devam ediyor. Taze meyve sebze sunuluyor olması oradaki mağazalarda müşteri sadakatini ve satışları artıran bir unsur oldu. Tesco'nun liderlik özelliklerinden biri de Inovasyon yapması, Yeni fikirleri en başta kabul ettirmek zor görünse bile savunabilmek önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz