Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı


Vodafone Çiftçi Kulübü’ne kaç çiftçi üye? Bu kulüp tarım sektörüne ne kadar faydalı oldu?
- Tüm bunlar, çiftçilerimizin hayatını ve iş süreçlerini kolaylaştıran çözümler olmanın ötesinde, aynı zamanda Türkiye’de tarım sektörünün ülke ekonomisine istenilen düzeyde katkı sağlaması ve tarımsal rekabet gücünün artırılması yolunda da önemli adımlar. Bugün Vodafone Çiftçi Kulübü'ne üye olan 650 binden fazla çiftçinin hayatında çok önemli farklar yarattık. Mobil teknolojileri kırsal bölgelere götürdük. Çiftçilerimizin cebine soktuk. Sunduğumuz hizmetlerle iş süreçlerini çok daha verimli ve az maliyetli hale getirerek gelirlerini artırdık. Ayrıca çiftçilerimizin bütçelerine destek olmak amacıyla ekonomik mobil iletişim tarifeleri yaptık. Tamamıyla çiftçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ucuz ve dayanıklı cep telefonu kampanyaları gerçekleştirdik. Tüm bunların bireysel bazda her bir çiftçimizin yaşantısında yarattığı dönüşüm, daha geniş ölçekte Türkiye tarım sektöründe bir dönüşüme vesile oldu. Önümüzdeki dönemde de çiftçilerimiz, tarım sektörü ve Türkiye için değer yaratmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.

Mobil teknolojiler tarımda nasıl kullanılıyor? GSM’in tarımda kullanımıyla nasıl bir verimlilik elde ediliyor? Zaman ve enerji tasarrufu ile ilgili ne gibi sonuçlar alınıyor?

- Mobil teknolojilerin tarım sektöründe aktif şekilde kullanımının geçmişi aslında çok uzun değil. Ancak örneklerin yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda tarımda yüksek bir verimlilik ve gelir artışı elde edilmesi öngörülüyor. Bundan yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza giren hassas tarım uygulamalarını, bilgi ve iletişim teknolojilerinin tarım sektöründeki ilk etkin kullanımı olarak örnek gösterebiliriz. Bu teknolojiler ile çiftçiler bir tarlanın verimli ve verimsiz noktalarını belirleyerek, hangi noktadan ne kadar verim alabileceklerinin analizini detaylı olarak yapabilmeye başladı. Yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemde ‘tarımdaki yeni büyük devrim’ olarak nitelenen bu yöntem sayesinde çiftçiler, gübreleme ve ilaçlama gibi işlemleri ürünün özelliklerine bağlı olarak, daha bilinçli ve sonuç odaklı bir şekilde gerçekleştirme olanağı buldular. Bu bir yandan tasarruf olanağı yaratırken, diğer yandan daha çevreci, yeşil tarım yöntemlerinin kapılarını açtı. Hassas tarım uygulamaları ile hız kazanan bu devrim, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki akıl almaz dönüşüm sayesinde, bugün geldiği noktada çiftçilere, ellerindeki kaynakları en efektif şekilde değerlendirerek en yüksek verimi elde etmelerine imkan sağlayan çok değerli araçlar sunuyor. Biz, “Vodafone Çiftçi Kulübü” çatısı altında sunduğumuz çözümlerle, bu araçları Türkiye’de daha fazla çiftçi için erişilebilir kılmayı hedefliyoruz.

Tarımda GSM kullanımına ilişkin geleceğin teknolojileri neler olacak? Vodafone ne gibi projeler üzerinde çalışıyor?
- Vodafone Grubu, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde, gelişmiş altyapısıyla bireylerin mobil iletişimin sunduğu olanaklardan eşit şekilde yararlanması hedefiyle çalışıyor. Dolayısıyla çiftçilerin de mobil iletişimin olanaklarına erişimini sağlamak, sosyal iş modelleri arasında Vodafone’un en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Dünyada mobil iletişim teknolojilerinin ve inovasyonun liderlerinden biri olarak, Vodafone’un tarım sektörüne sunabileceği pek çok olanak bulunuyor. Vodafone, bu çerçevede son olarak dünyaca ünlü danışmanlık firması Accenture ve Oxfam işbirliğiyle mobil iletişim teknolojilerinin çiftçilerin yaşamları üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla “Connected Agriculture” araştırmasını hayata geçirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz